PREGLED GODINE

ZBOGOM 2024.! Za kraj godine donosimo vam pregled vijesti koje su najviše odjekivale našim portalom

Koje smo uspjehe ostvarili, što je mučilo Međimurce, koje lijepe, a koje ružne vijesti smo čitali, kakvi skandali su potresali Međimurje… saznajte u našem opsežnom pregledu 2024. godine

Nismo se ni okrenuli, a već je godina pri kraju. Tijekom cijele godine za vas smo prenosili najvažnija događanja – ona sretna i manje sretna, donosili smo vam iskrene ljudske priče, pratili smo za vas sva događanja na području Međimurske županije, a dali i svoj komentar koji je odražavao mišljenje javnosti na ključna događanja u Međimurju, a nekada i šire. 

Ove godine naš je portal, koji je slavio 15 godina postojanja, zabilježio preko 150 milijuna sesija, odnosno preko 450 milijuna pregleda stranica zahvaljujući vama, dragi čitatelji. Kako nam je godina na izmaku, prisjetit ćemo se najčitanijih vijesti u 2024. godini. 

Siječanj

Doček 2024. godine slavio se diljem Međimurja, negdje s vatrometom, negdje bez. Tako je Čakovec veselo proslavio dolazak 2024. uz ritam Noćne smjene i puni trg. Župan Matija Posavec čestitao je svima 2024. godinu navodeći: “Njome nećemo lutati u očekivanju mogućih prilika, već smo Međimurje pretvorili u magnet za dobre prilike”. Novu priliku u životu dobila je naša dugogodišnja suradnica Miroslava Novak Hranjec tako što je skinula nevjerojatnih 26 kilograma – uz puno truda i znoja. A puno truda i znoja u svoju je tenisku karijeru uložila i Antonia Ružić iz Orehovice koja je od siječnja rasturala po turnirima diljem svijeta. Brojni Međimurci u siječnju su pohrlili van granica Lijepe Naše kako bi bodrili naše rukometaše na Europskom rukometnom prvenstvu. Dok su reprezentativci igrali rukomet u najprestižnijim dvoranama Njemačke, međimurski su se rukometaši žalili kako nemaju adekvatne uvjete za treninge i utakmice – dvorana je malo ili su zatvorene (Aton), no ipak su rukometaši i rukometašice postizali visoke rezultate. U visine su se Međimurci vinuli i na Vincekovom pohodu. Horde ljudi posjetile su gornje Međimurje i hodale za – vino. Za zdravlje ne toliko, Hrvati su ipak nekoliko godina uzastopce najdeblji narod u Europi. U siječnju su u Međimurju rasle brojke oboljelih od respiratornih bolesti, a rasle su plaće zbog novih poreznih izmjena, ali i mirovine, no zbog inflacije rijetko je koji umirovljenik osjetio to u svome novčaniku. Sredinom siječnja suci diljem Hrvatske ušli su u “bijeli štrajk” koji je trajao dva tjedna, a u medijima se na veliko pričalo o uvođenju vojnog roka – malo bi, malo ne bi. U to vrijeme Međimurje je zabijelio i snijeg, a na svakog Međimurca se spustio i debeli pokrivač sramote zbog prozivanja liječnika na društvenim mrežama, što je na kraju uzelo najgori mogući danak.

Veljača

U veljači su izašli statistički podaci za 2023. godinu, a jedan se posebno isticao – u Hrvatskoj je rođeno najmanje djece otkako postoje statistička mjerenja. Molitve pred Županijskom bolnicom u Čakovcu nisu pomogle – Međimurci se iseljavaju s cijelim obiteljima ili pak ni ne žele imati obitelj. Previše je zla i nesigurnosti na ovome svijetu. No nedostatak djece i buduće radne snage pokrili su strani radnici u Hrvatskoj. Tako se u 2023. godini u Hrvatskoj zaposlilo 113.000 stranih radnika, a od te brojke malo više od 5.000 otpada na Međimurje. Cijene nekretnina diljem cijele Hrvatske otišle su u nebo, a iznajmljivanje na crno stranim radnicima unosan je posao za mnoge Međimurce. Nisu samo rasle cijene nekretnina, već i pogreba. Barem zemlja nije bila tvrda jer zima je bila iznadprosječno topla, što je vjerojatno uzrokovalo i raniji povratak bijelih roda u Međimurje – prva ovogodišnja uočena je 28. veljače u Kotoribi. U veljači su mnogi stavljali maske, a fašničko ludilo počelo je već u siječnju. No popularni granični prijelaz u Murskom Središću u to je vrijeme izgubio svoju masku – godinu dana od ulaska u Schengen, uklonjena je čelična konstrukcija i kućice s hrvatske strane prijelaza i tako je centar Murskog Središća dobio novi izgled. Novi izgled mjesta priželjkivali su i žitelji Totovca koji su se neugodno iznenadili kada su saznali da se odlagalište smeća namjerava proširiti. Prosvjed su uspjeli spriječiti vladajući obećanjem da se odlagalište neće širiti prema mjestu. No jedan prosvjed ipak se održao – onaj u Zagrebu koji je pokrenula lijevo-liberalna oporba nezadovoljna imenovanjem Ivana Turudića glavnim državnim odvjetnikom, protiv čijeg imenovanja je bio velik dio javnosti, ali ne i većina ruku u Hrvatskom saboru. Međimurje je u veljači ostalo bez dva Međimuraca koji su svoju zajednicu poticali, ulagali u nju i pomagali joj – preloškog ugostitelja i nogometnog dobrotvora Damira Dominića te dr. sc. Danijela Režeka, hrvatskog građevinskog inženjera i gospodarstvenika. U veljači se nastavio i niz prevarenih naivnih Međimuraca i Međimurki. Od kupnje automobila preko Facebooka, preko slanja visokih novčanih sredstava fiktivnim “ljubavnicima” u Americi do prevara u trgovanju kripovalutama – mašti prevaranata nije bilo kraja. Aktualna je bila i optužnica protiv Matije Posavca, međimurskog župana, koja je u zadnjim danima veljače postala pravomoćna. S druge strane, dok su jednog Međimurca špotali, drugu Međimurku su hvalili. Međimurskoj pjevačici Jeleni Žnidarić (Zsa Zsa) zahvaljivala je cijela Hrvatska putem društvenih mreža jer je odlučila ne natjecati se na Dori i tako svoje mjesto ustupiti Baby Lasagni, a ostalo je povijest.

Ožujak

U proljeće smo ušli nadobudni, no već nas je u prvim danima ožujka potresla vijest o nestanku i smrti Snježane Zadravec. Dok je Međimurje suosjećalo s obitelji preminule, nacionalna politika mreškala je pak javni i gospodarski život Hrvatske. Ukinut je prirez, a prihodi proračuna gradova snažno su rasli. Zatim je predsjednik Zoran Milanović objavio: Parlamentarni izbori će se održati u srijedu, 17. travnja i to će biti neradni dan. No dobro je potresao i opoziciju – najavio je kako će se kandidirati za premijera. Cijela je stvar dospjela pred Vrhovni sud. Na sudu je opet završio i Darko Horvat, bivši ministar iz Donje Dubrave kojemu je prijedlog obrane u aferi “Po babi i stričevima” bio odbijen. Nisu bili pak odbijeni veliki projekti Međimurske županije za revitalizaciju i prenamjenu povijesnih objekata u turističke i kulturne centre. Tako je Županija dobila više od 12 milijuna eura za Feštetićev kaštel u Pribislavcu i Hižu međimurske popevke u Donjoj Dubravi. No tamni su se oblaci nadvili nad tu vijest (kako će kasniji mjeseci pokazati), kao i nad dio Međimurja kojeg je u ožujku poharalo jako nevrijeme i prva ovogodišnja tuča. Ipak, za međimurski turizam sijalo je sunce – nikad više projekata, nikad više turista iz stranih zemalja. A nikad manje radnika – dok su Hrvati posao potražili vani, Filipinci, Nepalci i Indijci pronašli su novi dom u Međimurju. Pokazali su se kao vrijedni i samozatajni ljudi, no često na meti ismijavanja nas Međimuraca, čime se baš i nismo mogli ponositi. S druge strane, Hrvatska se ponosila dvjema Međimurkama – Spomenkom Tomašić i Renatom Bermanec, predanim članicama Udruge Pomoć neizlječivima te zdravstvenim djelatnicama koje su zbog svojeg požrtvovnog rada dobile nagradu 24 sata “Ponos Hrvatske”. 

Travanj

Ove je godine Uskrsni ponedjeljak pao upravo na prvi april. Dok smo tražili skrivena uskrsna jaja i zbijali šale na vlastiti račun, na nebu su se premještali planete i zvijezde i za par dana se dogodila pomrčina Sunca. Doduše, samo je jedna strana svijeta vidjela crno, dok je Europa vidjela žuto i narančasto – saharski pijesak je obojao naše automobile, a zagađenost zraka vjetrom iz Afrike ponovila se još nekoliko puta godišnje. Događaj koji se također u regiji ponavljao bili su uzastopni koncerti Aleksandre Prijović u Varaždinu. Posjećenost je obarala sve rekorde, a i velik dio Međimuraca otišao je preko mosta vidjeti ovaj glazbeni fenomen. Politički fenomen su pak bile naše domaće face koje su završile u Saboru nakon parlamentarnih izbora sredinom travnja. Boška Ban, Ljubomir Kolarek i Matija Posavec u Međimurju su bili uvjerljivi pobjednici, a onda je slijedio obrat – Matija Posavec mjesto u Saboru ustupio je Ivici Baksi. Podršku je ipak dao lijevoj strani, dok je desna pronašla spas u koaliciji s Domovinskim pokretom. Suradnja na razini nacionalne politike nije se prelila na lokalnu politiku. Tako je u Općini Donja Dubrava u travnju počela sapunica koja će do kraja godine (i duže) zabavljati međimursku javnost, i to gubitkom jedne ruke u poziciji Općinskog vijeća, što pak je poremetilo krhki odnos moći i planove načelnika Marijana Varge. Daleko od političke gimnastike, događala se ona stvarna gimnastika – Tijana Korent u travnju je proglašena najboljom gimnastičarkom 2023. godine. I još je jedna titula “najbolje” stigla u Međimurje – Međimurje je proglašeno destinacijom godine u kontinentalnoj Hrvatskoj te osvojilo nagradu “Simply the best”. Naši judaši Nenad Vrbanec i Mateo Holjevac iz Turske su donijeli medalje, a stolnotenisač Nino Baša po peti je put postao državni prvak u stolnom tenisu. Pljuštale su nagrade, plaće su rasle, ali ne tako jako kao u ostatku Hrvatske. Barem su naši javni službenici dobili povećanje i tako nam podigli prosjek. I onda, u travnju, Hrvatska je izgubila najdugovječnijeg političara, simbola dugovječnosti – Jožu Manolića koji je napustio ovaj svijet u 105. godini života. 

Svibanj

Prvi svibnja započeo je vrlo šareno u Međimurju. Uz tradicionalni grah, biciklijade i susrete na otvorenom, podizale su se i tradicionalne majge. U nekim naseljima malo više, u nekima manje. Šareno je bilo i diljem Europe – održavao se Eurosong, a Hrvatska je imala odličnog kandidata, Baby Lasagnu, čija se pjesma Rim Tim Tagi Dim toliko puštala ove godine u javnosti, da su ptice propjevale njezinu melodiju. Hrvat je ipak zauzeo drugo mjesto, a novčanu je nagradu poklonio u humanitarne svrhe. Još se za jednog talentiranog Hrvata vezao veliki novčani iznos – nogometaš Lovro Zvonarek iz Preloga, koji je zaigrao za Bayern, nizao je uspjehe u 2024. godini, a pale su i usporedbe s Modrićem. Utakmicu života je pak dobila Boška Ban koja je za saborskog govornicom zasjala zdravija i vitkija nego ikad prije, potpuno spremna na rad za Međimurje. Javnost su oduševili judaši iz Judo kluba Zrinski koji su u 2024. nizali pobjede. Kako bi međimurski sportaši i dalje mogli nizati pobjede, otvorila se posebna balon-dvorana za sportaše svih generacija kod Učiteljskog fakulteta. A u zdravstvu su se uvodili sami noviteti, pa je tako iz Čakovca učinjen i prvi medicinski helikopterski transport pacijenta. Međimurski turizam opet je bio u fokusu javnosti, ovog puta i svjetske – poznati avanturist i istraživač Ben Fogle boravio je u Međimurju sa snimateljskom ekipom, a kući je ponio puno lijepih kadrova i uspomena. Lijepe kadrove su priželjkivali volonteri i djelatnici Skloništa Prijatelji u Čakovcu. Usprkos edukacijama, neprestanim zalaganjem za prava životinja, širenjem svijesti o brizi za pse, u sklonište su dolazili psi u sve gorim stanjima. Hoće li patnja nevinih bića ikada prestati?

Lipanj

U lipnju se puno nagađalo, a najviše oko Županijske bolnice Čakovec. Država je preuzela uzde, a bolnički poslovi postali su stvar politike. Tek će se kasnije pojaviti neka nova imena u Upravnom vijeću, ali i novi ravnatelj. Novosti su se redale i za Međimurje-Plin koji je dobio uslugu javne opskrbe plinom za područje Zagreba. Proširila se naša mala tvrtka preko mosta. Jedni su jačali mostove i suradnju, drugi ih pak rušili, poput onog ilegalnog koji je spajao romsko naselje i Kotoribu. Još je jedan most srušen, i to most povjerenja prema bankarskom sustavu u Međimurju za što su bile odgovorne dvije bankarice, jedna iz Varaždina, druga iz Preloga, koje su od svoje banke i klijenata ukrale gotovo dva milijuna eura. Sramili smo se za još jednog uglednog, barem smo mislili da drži do ugleda, Međimurca. Poznati međimurski poduzetnik, Stjepan Varga  osuđen je zbog pokušaja silovanja i bludnih radnji. Ni Vatreni nisu postigli neki uspjeh na Europskom prvenstvu pa smo se pokrivenih glava vratili kući iz Njemačke. Sramili smo se jako, no Roko Farkaš, mladi međimurski atletičar, vratio nam je osmijehe na lica kada je u Rimu postao najbrži 200-metraš u povijesti Hrvata. Medalju nije pokupio samo Roko tog mjeseca, već i 29 vrhunskih vina iz Međimurja koja su bila nagrađena nagradom Decanter. Vino je, pak, malo značilo najnovijim stanovnicima Međimurske županije – članovima Mohanji centra u prostoru bivšeg Zelengaja kod Goričana. Ples na mjesečini, žrtvovanje životinja, klanjanje idolima? Baš i ne, nego razumijevanje, pomoć, odricanje, jedan oblik ‘duhovne obnove’. Nije samo Mohanji centar stigao u Međimurje, i Orehovica je imala svog konja za trku po novim religijama u Hrvata – pukim slučajem je ovo naselje postalo sjedište Scijentološke crkve u Hrvatskoj, ali se do danas Tom Cruise još nije ukazao. U virtualnom svijetu uspjehe je nizao Međimurec Nino Mikec iz Dekanovca, koji je osvojio treće mjesto u Svjetskom prvenstvu u PUBG-u. Izbori za EU parlament, koji su se održali u lipnju, bili su najgori po izlaznosti. Međimurski se političari definitivno nisu profilirali, no vidjet ćemo kako će biti 2025. godine na lokalnim izborima.

Srpanj

U srpnju smo se kuhali u jednom od toplinskih valova koji su tog mjeseca prolazili kroz dobar dio Europe. Jedan dio Međimurja je stradao zbog ekstremnih vremenskih uvjeta – tuča je u nekim područjima prešla u pravu elementarnu nepogodu. Kako ne bi silili učenike da idu u školu po najvećim sparinama, Vlada je odlučila da nova školska godina počinje 9. rujna, dakle tjedan dana kasnije. Tim bolje, barem će srednjoškolci imati vremena uživati u ljetnim radostima i partijima, a najviše na Forestlandu gdje se pojavio i nekadašnji košarkaš Shaquille O’Neal, ali ne u publici, već za DJ pultom. Nije samo Shaq određivao kako će netko plesati, već i država. Konačno se počelo razmotavati klupko misterija oko Županijske bolnice Čakovec i novog Upravnog vijeća – na čelo je došla Antonia Marodi Medvedec iz Donjeg Kraljevca kojoj je bio prvi zadatak razriješiti dužnosti dotadašnjeg ravnatelja bolnice, doktora Igora Šegovića i raspisati natječaj za novog ravnatelja. U medijima bliskima HDZ-u već se pojavilo i ime novog ravnatelja, prije samog raspisivanja natječaja – Nikola Hren. Javnost nije dobro prihvatila cijelu zavrzlamu, kao što nije ni prihvatila jedra u središtu Čakovca koja su se pripremala za nadolazeće Porcijunkulovo. Kišobrani su bolji, glasali su naši čitatelji u anketi, no kada su se večer prije manifestacije upalili reflektori i kada je igra svjetala proletjela jedrima, stišali su se i najveći kritičari. Kritičari su pak bili posebno glasni kada se početkom srpnja potvrdilo da Hrvatska ipak kreće s uvođenjem obveznog vojnog roka od početka 2025. godine. Naravno, kako se utvrđivalo da vojarne nisu spremne za priljev većeg broja mladih ljudi na obuku, te kako su se prepirali premijer i predsjednik, tako se datum početka odrađivanja vojnog roka pomicao. Prema natpisima iz prosinca, najvjerojatnije se radi o drugoj polovici 2025. godine. Malo smo se vrtjeli u krug, kao krajem srpnja kada je u promet pušten novi čakovečki kružni tok kod Lidla.

Kolovoz

Početak kolovoza obilježilo je tradicionalno Porcijunkulovo, a slavila je i Turistička zajednica Grada Čakovca – već 60 godina organizira i provodi najveću manifestaciju u Međimurju. Ove godine bilo je više reakcija “Baš lijepo”, a manje “Baš grozno” kod posjetitelja. Dječja zona i srednjovjekovni štih podno zidina Starog grada razveselili su i velike i male. Koplja su se opet lomila oko cijene langoša, a i ljetna oluja je uzurpirala lijepo posloženu manifestaciju. Ta ista oluja početkom kolovoza neugodno je iznenadila Svetomarščane kada je orkanski vjetar u nekoliko sekundi porušio drveća u centru naselja i nosio krovove. Za vlastite gaće smo se držali i 13. kolovoza kada je Međimurje i Koprivničko-križevačku županiju pogodio potres magnitude 4.1. Materijalne štete nije bilo, ali se obnovilo sjećanje na zagrebački i petrinjski potres. Tragedije su se događale i u vrhuncu ljetnih vrućina – krajem kolovoza život u jednom jezeru u BiH izgubio je mladi par iz Međimurja – Anamarija Dolenčić (29) iz Ivanovca i Alek Žnidarić (32) iz Nedelišća. Da tragedija bude još veća, netko se usudio za vrijeme njihove sahrane opljačkati kuću koju su pripremali za zajednički život. Možemo li niže pasti? 

Ono što je raslo bile su paklene temperature koje su naše vinogradare natjerale na nikad raniju berbu grožđa. Temperature i ljudska radnja uzrokovali su niz požara na priobalju koje su spremno gasili i međimurski vatrogasci. Rekorde je nastavio obarati međimurski atletičar iz Nedelišća, Roko Farkaš, koji je u Peruu oborio hrvatski rekord u skoku u dalj i tako postao svjetski juniorski prvak. Muški rukometni klub Čakovec je pak tako dobro igrao da je promijenio ligu. A daleko i visoko su krajem kolovoza išli Međimurci u balonima – Prelog je na kratko vrijeme postao Meka fotografa i zaljubljenika u aerosportove na 3. Festivalu balona na vrući zrak.

Rujan

Početkom rujna, s jednim tjednom zakašnjenja, počela je nova školska godina, a za adekvatne uvjete obrazovanja cijele se godine brinula Međimurska županija. 1.122 međimurskih prvašića sjelo je prvi put u školske klupe. Povratak u školske klupe priželjkivali smo i za dva naša saborska zastupnika zbog kojih smo ove godine osjećali kolektivni sram kada su u saborskim klupama iznosili međimursko prljavo rublje. Rujan je za mnoge školarce značio nov početak, ali isto tako i za Čakom, gradsko komunalno poduzeće. Ono je, naime, dobilo novu direktoricu, državnu revizoricu Lidiju Miše Jalšovec, koja pak gradskom vijećniku Borisu Bistroviću nije dobro sjela. Nakon sjednice gradskog vijeća u prosincu, pitali smo se bi li Bistrović drugačije postupao prema direktorici da je ona zapravo direktor. Iako je bablje ljeto vladalo do gotovo sredine rujna, vrijeme se doslovno preko noći promijenilo i morali smo obući jesenske kapute i cipele. Zahladilo je dodatno i među gradskim vijećnicima u Čakovcu. Nova uredba Vlade o plaćama i koeficijentima službenika otvorila je širom vrata jedinicama lokalnih i regionalnih samouprava za povećanje plaća. No hoće li naši političari i dalje moći osluškivati bilo naroda i poistovjećivati se s običnim smrtnicima kada postoji takav jaz među našim i njihovim plaćama? Pitanje je ostalo neodgovoreno, kao i ono odakle je zapravo nova Miss Međimurja, Laura Dasović, koja će se natjecati za Miss Hrvatske. Ljepota u Hrvatskoj nema granica, ali Međimurci će prebrojavati svaki gen i krvno zrnce samo da dođu na svoje. Zlatna jabuka, nagrada ‘najljepšoj i najboljoj’ nije dodijeljena samo Lauri, već i samoj Međimurskoj županiji. Granice hrabrosti nije pak poznavala policajka Ines Goričanec koja je spasila je muškarca s ruba krova u Donjem Kraljevcu. S druge strane, spasa majci Dominika Levačića iz Piškorovca nažalost nije bilo. Njezin sin neoprezno je rukovao automatskom puškom koja je opalila u najgorem mogućem trenutku. 

Listopad

Prvog dana listopada Međimurje je posjetio novi ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić. Tema o kojoj je trebao razgovarati s načelnicima, gradonačelnicima i županom bila je financiranje i sufinanciranje proširenja i obnove vrtića, ali i da Vlada preuzme troškove financiranja plaća odgajatelja. No Međimurci su dobili sve, samo ne konkretne mjere, pa i propovijed o rađanju djece i stavljanju infrastrukture i asfalta u drugi plan. U drugi plan je nekako pala i izjava nove predsjednice Upravnog vijeća ŽB Čakovec, Antonie Marodi Medvedec, kada je zaključila da Međimurcima zapravo nije važno tko je osnivač bolnice, odnosno tko ima kontrolu, glavno da zdravstvena zaštita funkcionira. No tu je zaboravila na zlatno pravilo kojeg se drži većina Međimuraca: “Svoje ne dam, tuđe ne diram”. Izjava je pala u drugi plan, jer su oči javnosti bile usmjerene na izbor novog ravnatelja bolnice – Nikole Hrena. Dok je župan negodovao i davao negativna mišljenja na imenovanje, javnost je negodovala zbog najnovije afere nazvane “Svinjarija” u kojoj su uhićeni, između ostalih, i bivši te sadašnji šefovi Uprave Mesne industrije Vajda/Pivac. Navodno su na subvencijama prevarili EU za 9 milijuna eura. Zato smo kolektivno pozdravili jednu od pozitivnijih vijesti tog mjeseca – karatist Sven Strahija postao je viceprvak svijeta. Nekako pred kraj mjeseca, da misli smetnemo s neprilika koje nas okružuju, vratili smo se u 80-te i nostalgično se prisjetili legendarnog diskača Diane. Serijal “Kad smo bili mladi i ludi” nastavio se kroz studeni i prosinac i pokazao nam koliko su naši čitatelji bili vezani za društvo, glazbu i izlaske. Nekada je očito sve bilo puno bolje, pa i ljudi.

Studeni

Zadnji dan listopada mnogi su vjernici bili ljuti na sve i svašta povezano s američkim danom za presvlačenje u lude maske (nešto kao Fašnjak, ali u listopadu), koji je na našim prostorima popularizirala televizija i kasnije društvene mreže. Halloween ili Holywin – što odabrati? Zašto moramo birati, ako božićno drvce (poganski običaj) i rođenje Isusa mogu supostojati? Za razliku od poganskih običaja koje je preuzela katolička crkva, korupcija i dužnost ministra zdravstva ne mogu supostojati pa je tako bivši ministar Vili Beroš uhićen. S jednim drugim oblikom zločina bavio se novi ravnatelj ŽB Čakovec Nikola Hren tako što je javno iznio anonimne prijetnje koje su upućene protiv njega i njegove obitelji. Nadamo se da će se počinitelj što brže pronaći. 22. studenog pao je prvi snijeg u Međimurju. Snježni pokrivač zadržao se nekoliko dana, na radost brojne djece, ali i na štetu jednog mladića na kojeg je u Perivoju Zrinskih potegnut nož zbog – grudanja. Krajem mjeseca, koji je proglašen Mjesecom međimurske popevke, u Centru za kulturu u Čakovcu održao se zanimljiv koncert pod nazivom “Večer međimurske popevke” na koji je došao i sam predsjednik. Večer je bila toliko zanimljiva da je dio publike svoje osjećaje izrazio povicima i napuštanjem dvorane. Svoje osjećaje posjetitelji Tradicijskog došašća u Čakovcu izrazili su pak na društvenim mrežama. Ove godine opet ništa ne valja, sudeći po komentarima, pa ni klizalište za kojim su ti isti prošle godine plakali i urlikali. Međimurcima se nikada neće moći ugoditi.

Prosinac

Početkom prosinca konačno smo doživjeli taj dan, nakon što je velik dio Međimurja godinama bio raskopan, prašnjav i blatan. Konačno su dovršene dvije velike aglomeracije, Mursko Središće i Donja Dubrava. U blagdanskom raspoloženju, i naš je portal slavio – postojimo 15 godina i donosimo vam vijesti iz Međimurja, životne priče Međimurki i Međimuraca, sretne i ne tako sretne vijesti – sve ono što čini našu svakodnevnicu. A u posljednje vrijeme našu su svakodnevnicu činile zaista loše stvari. Od iživljavanja nad ženama, preko zanemarivanja djece do masakra u OŠ Prečko. Stoga su nam trebale lijepe stvari da izjednače energiju, da nas vrate u mirnije stanje. Zato smo pratili božićne sajmove, adventske programe, javljali se uživo s osnovnoškolskih priredbi i crkvenih koncerata. Da vas i nas uvedemo u doba zajedništva, darežljivosti i druženja.

I sada, na izmaku godine, pratimo vijesti koje će nas zaokupljati prve dane 2025. godine – drugi krug predsjedničkih izbora, nova vodstva međimurskih institucija, ustanova poduzećanovi projektinova ulaganjanovi rotori… Pred nama je doista optimistična 2025. godina i nadamo se da ćemo uspjeti zadržati taj osjećaj. 

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije