Treća životna dob razdoblje je najčešće obilježeno gubitcima dragih osoba, bilo da one odsele iz roditeljskog doma (sin, kćer, unuci) ili pak se s nama oproste zauvijek (suprug/a). Kada dođe do te situacije, a doći će prije ili kasnije, ostavljena osoba osjeća neizmjernu samoću, odbačenost, nerazumijevanje pa čak i nepoštivanje od strane rodbine i svoje zajednice.
Jasno je da nam dragu osobu nitko ne može nadomjestiti. Ipak, srećom, postoji nekoliko organizacija koje pomažu starijim osobama sa psihičkom i pravnom potporom. Tako se mnogi umirovljenici upisuju u udruge umirovljenika, organizacije koje su najpoznatije udruženje starijih osoba.
Za simboličnu godišnju članarinu od 40 do 60 kuna, u udruzi možete izmjeriti tlak i šećer u krvi, igrati pikado i šah, izrađivati ukrase, putovati na umirovljeničke sportske susrete, a uz manju nadoplatu sudjelovati i po izletima unutar i izvan Hrvatske. Udruge umirovljenika omogućuju Vam da se družite s vršnjacima i kolegama iz školskih dana, ali i da steknete nova poznanstva.
Klubovi za starije osobe sadržajem su slični udrugama umirovljenika, no aktivnosti klubova organizira Centar za pomoć u kući Međimurske županije, a ne nekolicina udruženih umirovljenika kao što je to slučaj u umirovljeničkim udrugama. Za sada u Međimurskoj županiji postoje tri Kluba za starije osobe – u Nedelišću, Prelogu i Murskome Središću.
No, to nisu jedina mjesta gdje obučene gerontodomaćice (osobe educirane za rad sa starijim osobama) provode svoje aktivnosti. Uz razne sportske aktivnosti, u klubovima možete učiti engleski i njemački jezik, naučiti raditi na kompjutoru, pisati članke za klupski časopis “List”, također izmjeriti tlak i šećer u krvi, provjeriti sluh, ali isto tako možete potražiti i pravno savjetovanje. Klubovi su financirani projektno, sredstvima Ministarstva socijalne politike i mladih te uz pomoć općina.
Ako pak ste teško pokretna osoba i/ili osoba s invaliditetom koja ne izlazi često iz kuće, pomoć možete potražiti u Centru za pomoć u kući Međimurske županije. Njihove usluge omogućit će vam da što duže boravite u vlastitom domu. Usluge Centra pruža stručni tim koji čine educirane gerontodomaćice, socijalna radnica i ravnateljica.
Bilo da vam trebaju osnovne usluge poput čišćenja i pospremanja, odlaska u dućan ili u ljekarnu, ili pak su Vam potrebne usluge pomoći u osobnoj higijeni, hranjenju i odijevanju, slobodno im se javite s povjerenjem. Puna cijena mjesečne usluge pomoći u kući (3h/tjedno pomoći + 30 toplih obroka) iznosi 1.468,00 kuna.
No, često taj iznos zna biti manji jer ako imate malu mirovinu možete ostvariti sufinanciranje Centra za socijalnu skrb. Također, ima li više zainteresiranih osoba iz istog mjesta, putni troškovi Centra su manji, pa je i cijena usluge primjetno manja. Uzmete li u obzir da mjesečni smještaj i hrana u međimurskim domovima za starije i nemoćne u prosjeku iznose 3.800,00 kuna, Centar je dobra alternativa za sve one koji si ne mogu priuštiti dom za starije.
Imate li dodatnih pitanja budite slobodni nazvati na 091 9388 936 (Andreja Rambrot, voditeljica projekata za starije osobe). I ne zaboravite ono najvažnije – unatoč vrsti usluga, čašica razgovora dočekat će Vas u svakoj od spomenutih organizacija.