– Problem otpada postao je jedan od gorućih problema hrvatskoga društva koji ova vlast očito ne može riješiti. Tisuće tona smeća “guši” hrvatske gradove. Varaždin, Trogir, Makarska… samo su neki od gradova suočeni s tim problemom – istaknuo je danas uvodno na konferenciji za novinare Darko Horvat, predsjednik međimurskog HDZ-a, član Nacionalnog predsjedništva i predsjednik HDZ-ovog Odbora za zaštitu okoliša, energetiku i rudarstvo, Darko Horvat.
Horvat je istaknuo kako nas je članstvo u EU obvezalo da u sklopu Poglavlja 27 – Okoliš, Republika Hrvatska preuzela je obvezu do kraja 2018. uvođenje integralnog sustava gospodarenja otpadom, odnosno planirana je izgradnja do 21 centra za gospodarenje otpadom.
Sjeverna regija problem zbrinjavanja otpada riješit će izgradnjom Regionalnog odlagališta Piškornica – jednog od tehničko-tehnološki najsuvremenijeg postrojenja u ovom dijelu Europe. Njegovom izgradnjom podići će se kvaliteta života građana i zaštita okoliša na području 4 županijesjeverozapadne Hrvatske (Koprivničko-križevačke, Krapinsko-zagorske, Međimurske i Varaždinske), doprinijeti održivom razvitku i zaštiti prostora i okoliša, a ujedno će se stvoriti nova radna mjesta.
Projekt Regionalnog centra gospodarenja otpadom Piškornica zadovoljava uvjete za sufinanciranje sredstvima Kohezijskog fonda EU RCGO Piškornica namijenjena je zbrinjavanju mješanog komunalnog i neopasnog proizvodnog otpada s područja 4 županije naseljenih s 550.00 stanovnika u 110 gradova i općina. Radi lakšeg prikupljanja otpada koji će se zbrinjavati na RCGO-u, u sklopu projekta planirana je izgradnja dvije pretovarne stanice u Zaboku i Varaždinu.
85 posto investicije financira se iz kohezijskog fonda Europske komisije (30 mil. EUR sanacija i 70 mil. EUR nove investicije). Standardi građenja i tenderi za javni natječaj strogo su definirani tako je ostavljen minimalni prostor za malverzacije u odabiru izvođača. Uz to, Piškornica je kompatibilna s Totovcem, a udio Međimurske županije u vlasništvu od 22% novom investicijom postaje milijunska vrijednost, kaže Horvat.
Gospodarenje otpadom profitabilno, no naša županija se planira odreći udjela u Piškornici
Ali, tu sad počinje već dobro poznata priča tipične hrvatske nesposobnosti. Naime, posao s otpadom u cijelom je svijetu vrlo profitabilna, no to očito samo mi ne znamo prepoznati. Pa se naša Županija planira odreći dio udjela u Piškornici na ime duga od 600 tisuća kuna.
Odreći se duga sad, višemilijunska buduća propuštena korist
Odreči se ovoga projekta u sadašnjoj fazi zbog duga Međimurske županije prema Piškornici kao trgovačkom društvu u iznosu od 450.000 kn i prema Koprivničko-križevačkoj županiji od cca. 150.000,00 kuna , duga koji je ostao prilikom kupnja 8ha zemljišta na kojem nastaje Piškornica, dugoročno je višemilijunski gubitak.
Horvat pozvao odgovorne u županiji da preispitaju namjeru da se odreknu udjela
Međimurje je daleko odmaklo u načinu zbrinjavanja i razvrstavanja otpada i ostatku Hrvatske može poslužiti kao pozitivan primjer. Stoga pozivamo odgovorne u Županiji da još jednom preispitaju svoju namjeru da se odreknu udjela u RCGO Piškornica i time Međimurju dugoročno nanesu ogromnu štetu. Sigurni smo da postoje stavke u Proračunu na kojima se može namaknuti novac za dug prema Koprivničko-križevačkoj županiji, te da razmišljaju kao menađeri koji će brinuti o razoju i prosperitetu ovoga kraja a ne olako se odricati međimurskog “obiteljskog srebra”.
Svjesni smo i činjenice da je Vlada RH na svojoj sjednici održanoj 12. lipnja 2014. godine regionalni centar za gospodarenje otpadom sjeverozapadne Hrvatske – “Piškornica” proglasila strateškim projektom u interesu RH. To je još jedan dokaz o nepostojanju komunikacije iste političke opcije na nacionalnoj odnosno, regionalnoj, odnosno lokalnoj razini.
Tvornica novca: 300-tinjak milijuna kuna u idućih 30 godina
Kolege iz Večernjeg lista pisali su nedavno kako je Mladen Jozinović, direktor Piškornice d.o.o. nedavno ustvrdio kako će Centar na godinu “proizvoditi” 40.000 tona RDF-a (engl. refuse-derived fuel, gorivo iz otpada), koji je burzovni artikal i kupuju ga cementare ili termoelektrane umjesto skupljih energenata. Cijena trenutačno na burzama, kazao je Jozinović, varira između deset i 30 eura po toni. Drugim riječima, tko zavlada Piškornicom, odlučivat će o raspodjeli, u najpovoljnijoj varijanti, 300-tinjak milijuna kuna u idućih trideset godina. – Piškornica je na odličnoj lokaciji, blizu su Mađarska i Austrija, a i Italija nije daleko… – kaže direktor tvrtke koja bi mogla postati pravom tvornicom novca.
I Grad Koprivnica pokušava se “ugurati” među suvlasnike Piškornice, zbog potencijalne buduće zarade, ali mu to zasad ne uspijeva jer je župan Koprivničko – križevačke županije Koren izričito protiv.
Postavlja se pitanje, kako to da se Grad Koprivnica jedva čeka ugorati, a naši prema tvrdnjama Horvata, jedva čekaju da se povuku.