Dva zakona, dva tumačenja o foteljama u odborima

Dva zakona, dva tumačenja o foteljama u odborima

Lokalni dužnosnici, od župana do gradonačelnika i načelnika, koji sjede u nadzornim i upravnim odborima trgovačkih društava, u sukobu su interesa!

U Zakonu o sprječavanju sukoba interesa jasno je propisano da “dužnosnici ne mogu biti članovi upravnih tijela i nadzornih odbora trgovačkih društava, upravnih vijeća ustanova…”

To znači da je velik broj lokalnih političara u sukobu interesa, a iako to jako dobro znaju, i dalje se drže svojih pozicija jer nema nikakvih sankcija!

Međimurski župan Ivan Perhoč (SDP) sjedi u više nadzornih odbora javnih poduzeća.

Prema podacima Međimurskih voda, Perhoč je predsjednik nadzornog odbora u toj tvrtki. U tom odboru nije jedini dužnosnik. Općinski načelnici Franjo Makovec (HSLS), Višnja Ivačić (HNS), Mladen Horvat i Ljubomir Grgec (SDP) upisani su kao članovi.

Perhoč je predsjednik NO-a i u Međimurje plinu, ali i u Čakomu, komunalnoj tvrtki u vlasništvu Grada Čakovca.

Perhoč je godinama vodio Čakom, sve dok nije izabran za župana. Perhoč smatra da je nelogično da se u nadzorne odbore i upravna vijeća tvrtki čiji su osnivači jedinice lokalne i regionalne samouprave ne izabiru ljudi izabrani na  izborima. Smatra da tu ne može doći do sukoba privatnog i javnog interesa. Slično očito misle i ostali dužnosnici koji mudro šute.

Gradonačelnik Murskog Središća Josip Dobranić (HSLS) član je NO-a Međimurje plina, baš kao i načelnik Male Subotice Vladimir Domjanić (Nezavisni) i zamjenik čakovečkog gradonačelnika Zoran Vidović (HSS). Na sukob interesa upozorio je i županijski vijećnik Branko Krnjak (HDZ).

– Zakon je zakon i mora se poštivati. Ne može za jedne vrijediti, a za druge ne – zaključuje.

U Ministarstvu uprave, od kojeg smo zatražili očitovanje, stigao je odgovor da je 29. prosinca na snagu stupio Zakon o lokalnim izborima, koji propisuje što sve općinski načelnik, gradonačelnik i župan te njihovi zamjenici ne mogu biti.

Tako je novim zakonom propisano da ne mogu biti članovi upravnih tijela i nadzornih odbora trgovačkih društava u vlasništvu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. No, u prijašnjem zakonu bilo je propisano da ne mogu biti samo članovi uprave, dok za članstvo u nadzornim odborima nije bila propisana nespojivost s dužnošću koju obnašaju.

– Ta odredba o nespojivosti ostaje na snazi do stupanja na dužnost općinskih načelnika, gradonačelnika i župana izabranih na prvim sljedećim izborima u svibnju – napominje Lana Belas iz kabineta ministra. Sukoba interesa pak, dodaje, regulira Zakon o sprječavanju sukoba interesa po kojem jesu u sukobu.

Dakle, po jednom zakonu lokalni dužnosnici mogu biti članovi nadzornih odbora, barem do izbora, a po drugom to ne mogu biti! (Vlm)

O tome slučaju komentirali su i za eMedjimurje iz oporbe:

–  Zakoni su u potpunosti jasni. Prema Zakonu o sukobu interesa lokalni dužnosnici ne smiju biti u nadzornim odborima, a prema Zakonu o lokalnim izborima ne mogu biti. I u jednom i u drugom slučaju oni krše zakon i u prekršaju su, samo su sankcije različite. Prema ovome prvome – trebali bi biti kažnjeni sa 20.000 kuna i pozvani da napuste radna mjesta – veli struka.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije