U ožujku 2012. godine upućena je Europskoj komisiji prijava za projekt: Mađarsko-hrvatski hidrografski atlas rijeke Murena dionici od zajedničkog interesa, kratkim nazivom HAMURA.
Projekt je prijavljen u sklopu IPA prekograničnog programaMađarska-Hrvatska 2007-2013., a u listopadu 2012. godine Europska komisija ga je i odobrila. Glavni korisnik u projektuje Nyugat-dunántúli Vizügyi Igazgatóság Szombathely (Direkcija zavoda zapadnog-Prekodunavlja Sombatelj), dok su Hrvatske vode Projektni partner.
>>> Opširnije o projektu saznajte klikom ovdje
Osnovni cilj projekta je dobivanje aktualnihtopografskih i hidrografskih podataka o rijeci Muri, a u svrhu zajedničkog i održivog upravljanja rijekom i područjem uz nju. Ukupna sredstva rezervirana za projekt iznose: 352 814 eura od čega će EU sufinancirati 85% odnosno 299 891 euro. Trajanje projekta je od 01.02.2014. do 31.05.2015.
Hidrografski atlas – karakteristike i sadržaj:
• Područje obrade: za tok rijeke Mure od rkm 0+000 do rkm48+000; od ušća Krke u Muru do ušća Mure u Dravu
• Površina obrade: 49,5 km2, odnosno 26,0 km2 teritorija Mađarske i 23,5 km2 teritorija Republike Hrvatske
• Snimanje LIDAR tehnologijom: rezultat je točan 3D modelterena, a snimanje riječnih profila integriranim sustavom dubinomjera i GPS uređaja
• Topografska karta: u digitalnom obliku s tematskim rasporedomobjekata po različitim slojevima (leyerima), a obrada kartiranih digitalnih sadržaja je pripremljena za mjerilo 1:10 000 i za korištenje GIS tehnologije
• Digitalni ortofoto: planimetrijski ispravna fotografija izzraka – fotografija kao karta, prikazuje smještaj različitihsadržaja u prostoru (šume, polja, vode…)
• Riječni i dolinski poprečni profili: snimanje 377 riječnih profila, na ~ 130 m, točke dolinskih profila iz 3D modela terena
• Uzdužni profil: prikazuje se stacionaža, lijeva i desna obala, dno korita u matici rijeke (talveg), pritoci, nasipi za obranu od poplave, mostovi i vodomjeri te razina mjerodavnepoplavne vode.
Hidrografski atlas rijeke Mure izraditi će se najnovijomtehnologijom, u digitalnom obliku i u dvije sadržajno identične verzije u hrvatskom i u mađarskom koordinatnom i visinskom sustavu. Koncipiran na takav način uvijek će se moći obnavljati, kombiniranjem različitih slojeva različito prikazivati te koristiti zavisno o iskazanim potrebama. Obrada i mogućnosti korištenja njegovih digitalnih podataka ovise o momentalno raspoloživim softverima, a daljnjim razvojem znanosti korištenje ovih podataka biti će moguće na novije i drugačije načine.
UVODNA KONFERENCIJA:
Dana 20.03.2014 na izletištu Zelengaj u mjestu Goričan, održana je uvodna konferencija za IPA projekt: “Mađarsko-hrvatski hidrografski atlas rijeke Mure na dionici od zajedničkog interesa”, akronima: HAMURA, u organizaciji projektnog partnera Hrvatskih voda.
Konferenciji su prisustvovali predstavnici Glavnog korisnika Nyugat-dunántúli Vizügyi Igazgatóság Szombathely (Direkcija zavoda zapadnog-Prekodunavlja Sombatelj), predstavnik Zajedničkog tehničkog tajništva g. Andras Talos, predstavnici lokalne i regionalne samouprave u Mađarskoj, predstavnici Hrvatskih voda iz VGI za mali sliv Trnava, VGO za Muru i gornju Dravu i Direkcije, predstavnik Ministarstva poljoprivrede, predstavnici lokalne i regionalne samouprave iz Republike Hrvatske te predstavnici medija.
Konferenciju je otvorio predstavnik Zajedničkog-tehničkog tajništva g. Andras Talos, a zatim su pozdravne govore održali i direktor VGO za Muru i gornju Dravu mr.sc. Leonard Sekovanić– predsjednik hrvatskog djela Potkomisije za rijeku Muru, te predsjednik mađarskog djela Potkomisije za rijeku Muru g. Nador István dipl.ing.građ.
Power-piont prezentaciju pod naslovom HAMURA – od ideje do ostvarenja održao je Busa Tamásing geod. predstavnik Glavnog korisnika Nyugat-dunántúli Vizügyi Igazgatóság Szombathely. Power-piont prezentaciju pod naslovom Hidrografski atlas rijeke Mure održao je Franjo Prevedan dipl.ing.građ., predstavnik Hrvatskih voda.
Nakon predstavljenih prezentacija uslijedila je kratka rasprava vezana za projekt, te prigodni domjenak.