Obavezno razvrstavanje otpada: Međimurje je opet ispred svih

Od danas gradovi i općine građanima moraju omogućiti razvrstavanje sedam iskoristivih komponenata otpada – papira, metala, stakla, plastike, tekstila, problematičnog i glomaznog otpada.

Nakon što je to najavio ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović sredinom lipnja i poručio da o odgodi nema govora, inspektori zaštite okoliša obilazili su gradove i općine te će na konferenciji za novinare u tom ministarstvu predstaviti stanje na terenu.

Zmajlović je rekao da su svi gradovi i općine imali dovoljno vremena i novca da počnu s tim projektima te da će od 24. srpnja do kraja godine prioritet inspekcije biti kontrola uspostave sustava primarne selekcije otpada.  Poručio je da će kazne za gradove i općine biti od 100.000 do 300.000 kuna, a za građane od 3.000 do 10.000 kuna, javlja Danas.hr.

”Naravno da ne možemo očekivati da će se do 24. srpnja, kada istječe taj rok, probuditi svi u Hrvatskoj i da će svi gradovi i općine i svi građani imati kante ispred svojih domaćinstava, ispred svojih kuća, ali je vrlo važno krenuti u implementaciju takvih projekata”, rekao je ministar.

Smatra da se u velikim gradovima taj sustav ne može uvesti u samo mjesec dana te da za to treba vrijeme, najmanje godinu dana, ali, rekao je, bilo je potrebno na vrijeme krenuti. Istaknuo je kako su im važni kriteriji da gradovi i općine imaju plan gospodarenja otpadom i da počnu uvoditi sustav, nabave opremu, provedu pilot-projekte, a zatim i potpunu implementaciju.

Da je i po ovom pitanju Međimurska županija neka druga Hrvatska govori podatak da su građani Međimurja među prvima u našoj zemlji kao ekološki osviješteni krenuli s razvrstavanjem otpada i njegovim efikasnim recikliranjem.

Međimurke i Međimurci su prije 12 godina shvatili da samim odlaganjem ne možemo riješiti problem otpada, već je potrebno uvesti selektivno prikupljanje korisnog otpada na kućnom pragu koji se dalje reciklira. Građani su obavezni selektirati otpad i imati kantu i godinama je to postala navika koja se provodi u svakom kućanstvu.

Sustav sortiranja otpada je vrlo jednostavan i, pokazalo se, vrlo učinkovit. Na prikupljanju i odvozu otpada s kućnog praga u našem kraju rade tri tvtke koje su zadužene svaka za svoje područje. Mještani donjeg Međimurja do kraja godine dobit će još jednu kantu i to onu za sakupljanje biorazgradivog otpada za što će biti u Prelogu izgrađena kompostana.

Odvojenim sakupljanjem otpada smanjuje se količina otpada koji se odlaže kao i broj i veličinu potrebnih odlagališta i na taj se način ostavlja više životnog prostora našoj djeci i unucima.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije