FOTO Lidiji Bajuk plaketa MDS-a za očuvanje međimurske baštine

U petak, 20. siječnja u zgradi Scheier u Čakovcu održana je svečanost na kojoj je Lidiji Bajuk dodijeljena Plaketa MDS-a za očuvanje međimurske baštine.

Plaketa MDS-a ustanovljena je još pri osnutku MDS-a 2005. godine s ciljem da se istaknu pojedinci i udruge koji su svojim djelovanjem pridonijele očuvanju prebogate međimurske kulturne tradicijske baštine, a sve u cilju očuvanja međimurskog identiteta.

Dosadašnji zaslužnici ove plakete bili su: Elizabeta Toplek – Teta Liza iz Donje Dubrave, Stjepan Taradi – Utek iz Belice, Franjo Preložnjak iz Nedelišća i Stjepan Grabrović iz Čakovca, kao pojedinci i KUD-ovi iz Svete Marije, Zasadbrega, Preloga, Kotoribe i Nedelišća.

Zaslužnicom ove plakete postala je i Lidija Bajuk koja je svojim glazbenim i književnim djelovanjem i stvaralaštvom, kao i znanstvenim radom pridonijela očuvanju međimurske tradicijske baštine.

Odluku o dodjeli plakete obrazložio je predsjednik MDS-a Željko Pavlic.

– Stvaralaštvo Lidije Bajuk gotovo je u potpunosti okrenuto Međimurju, npr. na njezinih šest etno audio-albuma većina pjesama koje izvodi su međimurske tradicionalne i one su tako, a i fascinantnim izvođenjem pjesama na brojnim nastupima same Lidije Bajuk, našle svoj put ne samo do slušatelja u Međimurju i Hrvatskoj već, i širom svijeta, rekao je Pavlic.

Dodao je kako je ovo prilika i da se promovira njezin stručni i znanstveni rad, koji je, na žalost, manje poznat međimurskoj javnosti, a najvažniji njezini radovi okrenuti su Međimurju. Tu se posebno ističe djelo Matapur: hrvatska prirodna i kulturna baština Međimurja.

Kao komentar, citirao je dio recenzije Tvrtka Zebeca, objavljen u časopisu Matice Hrvatske, Kolo 2013. godine: ‘Jedinstven je pothvat bilo osmisliti, okupiti i ostvariti ovo višeznačno izdanje – zvukolik i slikopis brojnih prijatelja i suradnika sa stručnim tekstom, pitkim i jednostavnim, popularno pisanim, s popisom korištene literature, brojnim fotografijama te sa stihovima pjesama čije su izvedbe snimljene na plavom i zelenom nosaču zvuka. To je i svojevrsni pothvat ljubavi prema čovjeku i prirodi autoričina rodnog kraja, Međimurja’.

– Ova zadnja rečenica cijenjenog recenzenta zapravo najbolje opisuje cjelokupno dosadašnje stvaralaštvo Lidije Bajuk i najbolje je obrazloženje našoj odluci o dodjeli plakete MDS-a za očuvanje međimurske baštine Lidiji Bajuk, završio je Pavlic.

Ovaj kulturni događaj svojim su nastupom uveličali članovi KUU Zasadbreg.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije