Na današnji dan je prije 16 godina smrtno stradao na radnom mjestu Jakov Kudrić, socijalni radnik, kojeg je ubio nezadovoljni korisnik. Korisnik je bio, podsjećamo, nezadovoljan iznosom novčanih pomoći koji su mu bile odobravane, te je i prije prijetio radnicima Centra za socijalnu skrb Split.
U povodu sjećanja na taj dan priopćenjem se oglasilo Društvo socijalnih radnika Međimurja koje potpisuje Renata Sever, dipl. soc. radnica.
‘Ovaj tragičan događaj je ukazao na svu težinu problema u kojima rade socijalni radnici, kao i neefikasnost sustava da zaštiti zaposlenike u socijalnoj skrbi. Isto tako, ukazuje i na strukturalno nasilje kojim su podvrgnuti korisnici socijalne skrbi, gdje se na deklarativnom nivou propagira socijalna sigurnost, dok propisi ograničavaju ta prava ispod granice ljudskog dostojanstva, a pomagačke struke, zaposlenike države, pretvara u žrtvene jarce na kojima se lomi nezadovoljstvo korisnika.
Tokom ove godine ponovno smo svjedočili napadima na socijalne radnike i zaposlenike centara za socijalnu skrb, ne samo verbalne, već i fizičke. Svjedočili smo i klevetama, ocrnjivanju, nekritičnom izvještavanju u medijima, gdje su socijalni radnici gotovo nemoćni, jer na “priče” korisnika ne mogu odgovoriti zbog etičke obaveze čuvanja službene tajne.
Potpuno ignoriranje situacije u socijalnoj skrbi i odsustvo razumijevanja za područje ove osjetljive i specifične problematike vidjeli i smo i prilikom izglasavanja novog Kaznenog zakona, kada je odbijen amandman kojim bi se u kaznenom zakonu socijalni radnik dobio status službene osobe, te time kaznena djela na štetu socijalnih radnika bila posebno kriminalizirana.
Socijalni radnici su u neposrednom kontaktu s ljudima s posebnim teškoćama, depriviranim, siromašnim, očajnim, nasilnim, asocijalnim, onima koji nemaju više što izgubiti, sa fizičkim i duševnim oboljenjima, onima koji gube obitelji, djecu, posao, koji se nalaze u životnim krizama.
Korisnici svoje nezadovoljstvo mogu izraziti samo onima s kojima su u kontaktu, dok pravi izvor problema, često ostaje skriven i dobro zaštićen. Izostaje i dobra volja da se uvaže mišljenja struke pri donošenju novih zakona, kao i potrebe odgovarajuće stručne podrške, koja je neophodna svim pomagačkim profesijama.
Hrvatska udruga socijalnih radnika od ove godine dodjeljuje godišnju nagradu “Jakov Kudrić” istaknutim stručnjacima, ustanovama socijalne skrbi i organizacijama civilnog društva koji su svojim profesionalnim djelovanjem pridonijeli razvoju i afirmaciji profesije socijalnog rada.’