Ministarstvo unutarnjih poslova pokrenulo je 23. siječnja internetsko savjetovanje, odnosno javnu raspravu o Nacrtu prijedloga Zakona o osobnoj iskaznici i Prijedlogu Iskaza o procjeni učinaka Nacrta prijedloga Zakona o osobnoj iskaznici. Internetsko savjetovanje traje do petka 6. veljače 2015. godine.
Najvažnije izmjene Zakona
Cilj novog Zakona o osobnoj iskaznici je uvođenje elektroničke osobne iskaznice za hrvatske državljane, koja bi sadržavala kontaktni čip na kojem bi se, uz osobne podatke koji se ispisuju na kartici osobne iskaznice, moglo pohraniti jedan ili dva certifikata i to jedan za izradu naprednog elektroničkog potpisa a drugi za osiguranje potvrde identiteta osobe kojoj je izdana osobna iskaznica, javlja portal Danas.hr.
Djeci od pet do 18 godina osobna bi imala jedan certifikat
Nadalje, osobne iskaznice koje bi se izdavale djeci do navršenih 5 godina ne bi sadržavale certifikate, dok bi osobne iskaznice izdane djeci od navršenih 5 do navršenih 18 godina sadržavale jedan certifikat za osiguranje potvrde identiteta nositelja osobne iskaznice.
Oni od 65 mogli bi birati
Osobne iskaznice koje bi se izdavale osobama od navršenih 18 do navršenih 65 godina sadržavale bi dva certifikata, dok bi osobe s navršenih 65 godina same birale žele li osobnu iskaznicu sa ili bez certifikata.
Neće više biti potrebno dolaziti u nadležnu instituciju
Uvođenje elektroničke osobne iskaznice potaknulo bi razvoj javnih servisa te omogućilo elektroničko potpisivanje dokumenata. Uvođenjem elektroničke osobne iskaznice građanima će se omogućiti da preko računala, bez potrebe dolaženja u nadležnu instituciju, podnose zahtjeve u svrhu ostvarivanja pojedinih prava pred tijelima državne uprave i lokalne samouprave, kao što je primjerice, prijava novog prebivališta, podnošenje zahtjeva za ishođenje raznih uvjerenja, dozvola i odobrenja.
Izdavanje osobne bez obzira imate ili nemate prijavljeno prebivalište, a hrvatski ste državljani
Novim Zakonom o osobnoj iskaznici omogućit će se izdavanje osobne iskaznice svim hrvatskim državljanima bez obzira imaju li ili nemaju prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj. Hrvatskim državljanima koji nemaju prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj osobna iskaznica neće služiti za dokazivanje prebivališta.
Po završetku procesa savjetovanja, svi pristigli komentari, primjedbe i prijedlozi bit će objavljeni na mrežnim stranicama Ministarstva, uz obrazloženja za one koji eventualno neće biti prihvaćeni o tome zašto nisu prihvaćeni. A sve o tome kako poslati svoje primjedbe saznajte na MUP-ovim stranicama.