Članovi MDS-a predvođeni predsjednikom Željkom Pavlicem na konferenciji za novinare ponovno su izrazili zadovoljstvo što je na 4. sjednici Skupštine Međimurske županije na njihov prijedlog jednoglasno usvojena Deklaracija o jedinstvenosti Međimurske županije i regionalnom razvoju. Događaji koji su slijedili, a tu prvenstveno misle na aktualne promjene Ustava RH, dodatni su argument za tvrdnju da je Deklaraciju zaista bilo potrebno usvojiti i da je usvojena u pravi trenutak.
Naime, predložene promjene Ustava RH, u dijelu koji obuhvaća regionalnu samoupravu, zapravo pravno i politički ustrojavaju novi regionalni ustroj RH. Do sada je, člankom 134. Ustava, bilo određeno da su jedinice regionalne samouprave bile županije. Aktualnim promjenama uvodi se još jedna razina regionalne samouprave, a to su regije. Dakle, RH bi, ako se prihvate prijedlozi, imala dvije razine regionalne samouprave; županije i regije.
MDS ne prihvaća i ne podržava ove promjene Ustava, i to iz nekoliko razloga:
Prvo, Hrvatska je premala i danas, na žalost, presiromašna država da bi imala dvije razine regionalne samouprave: 20 postojećih županija i najmanje 5 regija imale bi svoja predstavnička tijela i izvršnu vlast. MDS se zalaže za podjelu RH na 5 – 8 županija – regija, što je moguće u okviru postojećeg Ustava i Zakona, s tim da Međimurska županija zadrži status županije – regije.
Drugo, ovaj novi prijedlog u Ustav ulazi bez javne rasprave kakva nam lokalna i regionalna samouprava treba, bez mišljenja Zajednice županija i svih zainteresiranih tijela. Bilo je bitnije osigurati dovoljno glasova za promjenu Ustava, nego kvalitetno riješiti problematiku lokalne i regionalne samouprave, koja sve više postaje i razvojni problem.
Treće, formiranjem velikih regija, a prvi koraci su već napravljeni formiranjem upravnih regija sa sjedištima u Varaždinu, Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu, te prijedlogom pet planskih područja, za očekivati je i otvara se mogućnost, da će Međimurska županija zadržati status županije, kojima će se vjerojatno smanjiti ovlasti i proračun, a izgubiti status regije najviše razine. MDS to neće prihvatiti, što je i definirano u njihovoj Deklaraciji; Skupština Međimurske županije ne pristaje ni na kakav status “subregije” Međimurske županije, odnosno ni na kakav status koji je niži od “državne razine minus jedan”.
Ukoliko ove ustavne promjene budu prihvaćene, ovim putem pozivaju međimurske zastupnike da ih ne prihvate, i ukoliko u Zakonima koji slijede Međimurska županija ne zadrži regionalni status najviše razine, pokrenut ćemo inicijativu prema Vladi RH za raspisivanjem savjetodavnog referenduma o statusu Međimurske županije.
Ukoliko taj referendum ne bude raspisan, pokrenut ćemo peticiju, prikupljanje potpisa građana Međimurske županije, jer smo mišljenja da samo Međimurke i Međimurci, mogu donijeti odluku o smanjenju svojih prava na regionalnu samoupravu, koje je definirano Ustavom RH.