A kak’ da ne budem zabrinut? Nisam znao da mi se mulj sa zagrebačkog pročistača dovozi u općinu. Nikada nisam vidio kamione u ovom mjestu. Da jesam, službe bih odmah obavijestio.
>>> TAJNE SNIMKE Bacaju mulj pun otrova na polja u Međimurju
>>> MEĐIMURSKI ŽUPAN traži hitnu istragu zbog zagrebačkog mulja
Kaže to za 24sata Franjo Bakul, načelnik općine Orehovica, u kojoj se do jučer dovozio opasan mulj iz zagrebačkog pročistača otpadnih voda. Potvrdio im je kako se radi o državnoj zemlji u zakupu na više lokacija.
– Vidjela sam kamione. Nisam znala što točno jer je bilo pokriveno. Par njih, ne znam točno broj, ali su išli u smjeru Orehovice – rekla nam je mještanka naselja Podbrest. Neugodan miris, kažu, ne osjeti se u mjestu.
Mještani su iznenađeni, sve saznali tek nakon otkrića 24sata. Smatraju kako u selu nitko ne bi zloupotrebljavao tako nešto. Uvjereni su da su kod njih pošteni ljudi, a i ako se zaista radi o mulju koji se koristi u poljoprivredne svrhe, vjeruju kako za to, oni koji to rade, vjerojatno imaju dopuštenje.
Zemlja na koju je dovezen kanalizacijski mulj je u državnom vlasništvu, ali je zakupljena. Vlasnika su potražili na kućnoj adresi, ali ga tamo nisu našli. Zvali su ga na mobitel, no nisu dobili odgovor.
– Njega je ispitala policija. Ja vam ne mogu ništa osim toga reći – rekao je Bakul.
Još je nejasno, odlaže li se mulj legalno. Tvrtka Girk Kalun iz Drniša je dobila 50 milijuna kuna vrijedan posao zbrinjavanja mulja sa zagrebačkog pročistača. U natječaju su priložili dozvolu po kojoj ga trebaju spaljivati, ali dio mulja na kraju završava na poljima oko Čakovca.
I prije tog ugovora su u Zagrebu razmatrali mogućnost da koriste mulj u poljoprivredne svrhe, ali zbog strogih pravila o količinama, procijenjeno je da bi im trebalo čak 300.000 hektara površine da smjeste sav nastali i budući mulj. To je površina cijele Zagrebačke županije. Zato su i odustali i angažirali privatne tvrtke, a veliki dio mulja je opet završio na poljima.
Teški metali i pesticidi koji su u mulju ispod su propisanih vrijednosti i mogu se koristiti u poljoprivredi, ali nikako njive na kojima će niknuti voće i povrće. Toksikolog Franjo Plavšić rekao je da je suluda ideja odlagati mulj na njive, jer čak i ako su vrijednosti unutar pravilnika, mulj je i dalje opasan.
Osim toga, niti tvrtka Girk Kalun, niti prijevoznik, tvrtka Eko-Logic preko koje se dovozi mulj na polja, nema dozvolu za strogo kontrolirano korištenje mulja u poljoprivredi. To je za 24sata priznao i direktor tvrtke Goran Crnčec.
– Sve radimo po zakonu i pravilnicima. Poljoprivrednici na čije parcele se mulj dovozi imaju sve potrebne dozvole i analize, pa mojoj tvrtki takva dozvola nije potrebna – objasnio nam je Crnčec.
Kada su ga zamolili imena barem par njih kako bi to mogli provjeriti, odbio ih je dati. Dozvole za gospodarenje otpadom su skupe i zahtijevaju niz dokaza. Teško da bi se neki mali OPG u to upustio, ali to će tek morati utvrditi inspekcija Ministarstva zaštite okoliša.