piše anita vadas

RODITELJSKI KUTAK Spremnost za polazak u školu

Vrijeme je upisa prvašića u osnovnu školu te mnogi roditelji vode djecu na testiranje u školu

Uzbuđeni su, kako djeca tako i roditelji. Većina će djece biti upisana a vjerojatno će biti i nekolicina odgoda za one koji još nisu spremni za školu. U današnje vrijeme o tome odlučuju roditelji čija je ‘zadnja’ bez obzira na testove i stručnjake koji testiraju djecu.

Ono što roditelje još više brine i zbog čega mi se češće obraćaju je to što žele pripremiti dijete do jeseni kako bi djetetu bilo lakše prilagoditi se na prve dane i tjedne jednog novog životnog razdoblja.

Što je to što biste mogli činiti kroz ove ljetne mjesece kako biste pripremili dijete za polazak u školu?

Nemojte dijete učiti pisati i čitati ako ono ne pokazuje interes za to. Pozabavite se radije drugim važnijim aktivnostima za dijete.

1. Govorno jezični razvoj djeteta

U vrijeme boravljenja na internetu i igricama današnja djeca imaju siromašan rječnik ili pak ne znaju odgovarati potpunim rečenicama. Razgovarajte s djetetom i inzistirajte da odgovara potpunim rečenicama.

U toj dobi dijete bi trebalo izgovarati rečenice od pet riječi i više kada priča neku svakodnevnu dogodovštinu ili priču.

Čitanjem i korištenjem novih pojmova te objašnjavajući što oni znače, bogatite djetetu rječnik te će dijete lakše razumjeti tekstove koje će učiteljica koristiti u nastavi.

Ako dijete nejasno izgovara neka od slova obavezno posjetite logopeda. Katkada se roditelj navikne i razumije svoje dijete ali ga svi drugi ne razumiju i trebaju “prevoditelja”. Ako primijetite da vas ostali pitaju što je vaše dijete reklo, obavezno potražite mišljenje logopeda. U današnje vrijeme se puno toga može korigirati kroz osobni rad.

2. Intelektualna spremnost djeteta

Većina roditelja će za svoje dijete reći da je izrazito pametno i da puno toga zna jer dijete ima određene interese za različite aktivnosti. I to je lijepo.No, nemojte zanemariti i ostala polja interesa jer osnovna škola daje širinu a ne interes samo za jedno područje.

Pozabavite se time da vaše dijete razumije prostorne pojmove (gore-dolje, lijevo-desno, ispod-iza…), vremenske pojmove (jučer, danas, sutra) i pojmove količine (više-manje, jednako, puno-prazno…).

Igrate igrice u kojima može tražiti sličnosti i razlike, primjećivati različite oblike.

Koliko dijete u komadu zadržava koncentraciju i pažnju odnosno može li s nekom aktivnošću baviti 15-ak minuta neprekidno.

Koliko je vaše dijete zainteresirano i znatiželjno za neke aktivnosti vezane uz učenje i nove spoznaje te uživa li u crtanju, igri s knjigama, slušanju priča.

3. Socijalna i emocionalna zrelost

Kako se vaše dijete nosi s odvajanjem od vas? Poradite na tome da provodi nekoliko sati kod nekog kako mu ne bi teško palo odvajanje od pola dana ili čak i više ako će biti u produženom boravku. Imate cijelo ljeto da pronađete načine da dijete pripremite za to ako još niste.

Postoje djeca koja nisu prilagodljiva te im treba koji mjesec da se naviknu na novu rutinu. Zato se takva djeca pripremaju nekoliko tjedana ranije na neke značajne promjene koje im život nosi. Tako možete i vi u kolovozu ranije ustajati, češće pregledavati knjige u torbi, učiti dijete kako se pospremaju knjige u torbu i tome slično.

Učite dijete da dijeli stvari s drugima, razgovarajte što znači slijediti pravila, dati poštovanje starijima, obraćati se starijima s poštovanjem koristeći ‘vi’.

Vježbajte razvijati upornost za dovršavanjem aktivnosti kao i nositi se s porazom i gubitkom tijekom gubljenja u društvenim igrama ili sportskim aktivnostima.

Koliko vaše dijete ima realnu sliku o sebi ili pak sebe podcjenjuje ili precjenjuje? Tu ćete prepoznati nivo samopouzdanja. Naravno da nekoliko mjeseci neće biti dovoljno da izgradite samopouzdanje djeteta ali možete raditi na tome.

4. Motoričke vještine

Poradite na finoj motorici a to znači pravilno držanje pisaljke, rezanje škarama, vezanje vezica na cipelama bez pomoći, kopčanje gumbića, crtanje, povlačenje crta, sastavljanje sitnih perlica i tome slično.

Kroz ljeto više bojite bojicama i flomasterima unutar zadanih okvira i radite na pospremanju stvari u ovu pernicu. Djetetu je lakše izvući stvari iz pernice nego pospremiti uredno u nju.

Od grube motorike možete vježbati stajati na jednoj nozi, skakati,

penjati se bez straha, hodanje po liniji, bacanje i hvatanje lopte.

5. Samostalnost

Pobrinite se da se vaše dijete zna samostalno obući, lijepo posložiti skinutu odjeću, koristiti patentni zatvarač, obuti i zavezati vezice ili pravilno koristiti čičak trke na obući. Učiteljica u školi neće moći zbrinuti svih 20-ak učenika zato je dobro da pripremite dijete da sve to zna samostalno.

Ako još uvijek ne jede samostalno ili ne zna uzeti tanjur, otvoriti bocu za vodu, piti iz šalice dobro je da to prakticirate i naučite do škole.

Prestanite hraniti dijete. Dijete te dobi treba samostalno jesti, prije toga znati oprati pravilno ruke, nakon pranja obrisati ruke.

Važno je da samostalno nauči koristiti toalet kao i brisanje i održavanje higijene nakon toaleta, oprati ruke, ispuhati nos maramicom.

Puno aktivnosti je navedeno i za većinu ćete pomisliti da dijete vješto radi no vjerujem da ima i onih u kojima nije najbolje vješto. Umjesto da učite dijete pisati slova ili brojke bolje je da pripremite dijete u svim ovim aktivnostima koje nisu predviđene da učiteljica nauči vaše dijete. Sustav podrazumijeva da ste u prvih 7 godina djetinjstva pripremili dijete za školu po pitanju ovih osnovnih aktivnosti potrebnih za život.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije