DLANOVI ‘predviđaju budućnost’: Otkrivaju li atletsku sposobnost?

Je li vam duži kažiprst (možemo ga nazvati drugim prstom ili 2P) ili prstenjak (4P)? Relativna duljina kažiprsta i prstenjaka omjer znamenaka ili 2P: 4P. Na primjer, ako je vaš kažiprst 7.4 cm, a prstenjak 7.9 cm, omjer znamenaka je 0.935.

Muškarci obično imaju niži omjer (kod muškaraca je prstenjak tipično duži od kažiprsta) nego žene (prsti su iste dužine kod žena). Omjer se ne mijenja puno s dobi.

Postoje neki indirektni dokazi da se omjer određuje već tijekom ranog razvoja fetusa – u drugom tromjesečju trudnoće – pomoću ravnoteže između steroidnih hormona testosterona i estrogena. Prstenjak koji se razvija ima veliki broj receptora za testosteron: što više fetus proizvodi testosterona, to je prstenjak duži i manji je omjer.

Mogu li razlike predvidjeti atletsku sposobnost, i ako da, kako?

Općenito, oni s nižim omjerom, imaju veću vjerojatnost za bolju izvedbu u širokom rasponu sportova i atletike. To je prvi put potkrijepljeno u detaljnoj studiji o profesionalnim igračima nogometa u Engleskoj, prenosi LiveScience.

2001. istraživači John Manning i Rogan Taylor pokazali su da profesionalni nogometaši imaju niže omjere od oljudi koji nisu profesionalni sportaši, igrači prvog tima imaju niže omjere od rezervi ili igrača reprezentacije mladih, nogometaši koji su igrali za svoju zemlju imaju niže omjere od onih koji nisu i oni koji su češće igrali u reprezentaciji (više kapa) imali su niže omjere od onih koji su igrali rjeđe.

Iako postoji znatna promjenjivost u različitim aktivnostima, naknadna istraživanja pokazala su da osobe s nižim omjerom imaju tendenciju da budu bolji i u američkom nogometu, košarci, rukometu, veslanju, slalomskom skijanju, sumo hrvanju, surfanju, plivanju, tenisu, odbojci… Popis je zaista dugačak.

Iako je veza omjera i sportskih uspjeha općenito snažnija kod muškaraca nego kod žena, i kod žena je pronađena veza. Zanimljivo je i da je omjer na desnoj ruci osjetljiviji na hormone, nego na lijevoj, i to bi mogao biti razlog zašto je omjer na desnoj ruci ponekad bolje povezan s atletskim performansama.

Iako sam omjer ne daje sportsku prednost, smatra se da je biomarker fetalnog testosterona koji ima snažne, dugoročne učinke na tijelo i mozak u razvoju. Na primjer, utječe na rast i razvoj nekoliko organa, uključujući mozak, srce, mišiće i kosti, koji su važni za sportske i atletske rezultate.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije