MIS I MIK Odlični rezultati, ali nezadovoljstvo radom predsjednice Povjerenstva

U četvrtak 18. siječnja učenici međimurskih škola, uključili su se u prvi školski nivo Natjecanja u informatici 2018 koji organizira Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO) zajedno s Ministarstvom znanosti i obrazovanja (MZO), Hrvatskim savezom informatičara (HSIN) i Hrvatskom zajednicom tehničke kulture (HZTK), a među njima i brojni članovi udruga Mladi informatičari Strahoninca (MIS) i Međimurskog informatičkog kluba (MIK).

Mentori udruga MIS i MIK, koje su ove školske godine okupile na svojim informatičkim radionicama rekordan broj osnovnoškolaca i srednjoškolaca, aktivno su se uključili u pripremanje učenika za ovo natjecanja u kategorijama ‘Primjene algoritma’ i ‘Logo’.

Članovi MIS-a i MIK-a postigli su zahvaljujući svojim mentorima koji su ih pripremali, odmah odlične rezultate, a veliki broj njih izborio je pravo sudjelovanja na županijskom natjecanju.

U kategoriji ‘Primjene algoritama’ maksimalan broj bodova u svih razreda je 200 bodova, a po razredima posebno su se istaknuli:

OSNOVNA ŠKOLA

5. razred – djevojčice Laura Karlovčec i Ena Stričak sa po 186 bodova, dječaci Dominik Vugrinec (120) i Nikola Zgrebec (112)
6. razredi – 100% bodova (200) imaju Jana Furdi, Samuel Sobočan i Marin Topolnjak, 191 bodova imaju Vito List, Vedran Novaković i Marin Rameša, a slijede ih Martin Zadravec (188), Luka Dakić (187), Petar Vinko (107) i Jakša Bogdan (101)
7. razredi – sa 100% osvojenih bodova Matija Bujanić, a slijede ga Šimun Bilas (130), Andrija Palašek (120), Vito Križaić (110) i Leo Stričak (110)
8. razred – sa 100% bodova osvojio je Filip Cvjetićanin, a slijede ga Maksimilijan Hižman (119) i Marko Borković (100)

SREDNJA ŠKOLA

1. razred imao je samo 2 natjecatelja (oba naša)
2. razred – Višestruki državni prvak Martin Josip Kocijan osvaja 100% bodova, Lana Šprajc sa 100% bodova, a slijede ih Tio Špicar (102), Mihael Pristav (96) i Martin Bakač (90)
3. razred – Najbolji rezultat osvaja Vinko Sabolčec s 96 bodova
4. razred – prva dva mjesta osvajaju Jurica Horvat s 114 bodova i Luka Habuš s 80 bodova.

Sva djeca programirala su u Python i C++ programskim jezicima koji su jedni od najkorištenijih u svjetskim razmjerima.

Druga kategorija u kojoj su se natjecali je ‘Logo’. Maksimalan broj bodova je 150, a najzapaženiji uspjesi naših članova su:

5. razred – 100% bodova Andrija Želežnjak (150), a slijede ga Roko Gluhak (140), Franko Zaspan (110), Maksim Pleša (75) i Dominik Vugrinec (75)
6. razred – prvo mjesto osvaja Neo Loparić sa 100% bodova

U ostalim razredima nemamo natjecatelje, obzirom da smo tek od ove školske godine počeli raditi s djecom ovaj programski jezik. Time su ovi rezultati još i značajniji.

Svi rezultati sa školskih natjecanja, kao i oni koji su pozvani na županijska natjecanja, javno su predstavljeni na internetskim stranicama natjecanja.

Analizirajući rezultate vidljivo je da je najviše natjecatelja u 5. razredu osnovne škole, kada su zadaci motivirajući, dok sa svakim višim razredom bilježimo u županiji sve manje natjecatelja.

Vrijedi uzeti u obzir da su i zadaci značajno teži u višim razredima, stoga je znatno teže postići veći bodovni rezultat. Ako sagledamo cjelokupno natjecanje u Međimurskoj županiji, onda je vidljiv znakovit utjecaj rada naših udruga na ukupan uspjeh učenika.

Nezadovoljstvo zbog previsokog i nepravednog bodovnog praga za plasman na županijsko natjecanje

Nažalost, osim što je više od 20 članova MIS-a i MIK-a izborilo nastup na županijskom natjecanju, taj broj trebao je biti i veći da naše Županijsko povjerenstvo za osnovne škole nije donijelo previsoke i nepravedne bodovne pragove za sudjelovanje na županijskoj razini natjecanja.

Naime, županijska povjerenstva (osnovnoškolsko i srednjoškolsko) određuju bodovne pragove za plasman učenika sa školskog na županijsku razinu natjecanja.

Bodovna granica je prepuštena zasebnim odlukama županijskih povjerenstava diljem zemlje u vjeri da će se tako najpravednije određivati bodovni pragovi.

S time da se nikada bodovni prag ne određuje ravnomjerno za svaki razred. Cilj takvog rangiranja je da se što više učenika plasira na županijsku razinu natjecanja.

No, županijsko povjerenstvo za osnovne škole Međimurske županije, prijedlogom predsjednice Ivane Ružić, donijelo je nepravednu odluku da bodovni prag za kategoriju ‘Primjene algoritama’ bude previsokih 120 bodova od 200 ili 60%, odnosno da za kategoriju ‘Logo’ prag prolaska bude previsokih 100 bodova od njih 150 ili 66,67%. Radi se o jednom od najrigoroznijih pragova u državi.

To je rezultiralo time da će se na natjecanju županijske razine 8. razreda natjecati samo jedan učenik. Ako usporedimo sa nama susjednu (najbližu), Varaždinsku županiju, tamo su učenici 8. razreda prošli na županijsku razinu natjecanja sa svega 50 bodova, dok su u nekim županijama bodovni pragovi još znatno niži.

Usprkos tome što su roditelji uputili prigovor zbog previsokih kriterija i kvalitetno ga obrazložili, te preporukama koje je Povjerenstvo dobilo od strane odgovornih u Međimurskoj županiji kao i drugih nadležnih za cijelo natjecanje u informatici, na prijedlog predsjednice Ivane Ružić, u petak 2. veljače 2018. odlučeno je, kako smo neslužbeno saznali, da sve ostaje pri ranije donijetoj odluci i previsokim kriterijima, sa čime se kao stručnjaci u ovom području ne možemo nikako složiti.

Nezadovoljstvo s radom predsjednice Povjerenstva Ivane Ružić

Stoga izražavaju nezadovoljstvo zbog tako krutog stava Povjerenstva, posebice njezine predsjednice Ružić koja je i sama učitelj informatike, s obzirom da nekim učenicima nedostaje tek 1-20 bodova za sudjelovanje na županijskom natjecanju i oni bi u svim drugim županijama nastupili na istome, jedino to ne mogu u svojoj Međimurskoj županiji.

S obzirom da je programiranje jedno od aktualno najtraženijih i najpotrebnijim zanimanja, kako u Hrvatskoj, tako i u Međimurskoj županiji, i koje je deficitirano, natjecanje u kategoriji ‘Primjena algoritama’ je od posebnog značenja, a prati ga i također i natjecanje programiranja u Logo-u, te je vrlo važno u najavljenoj obrazovnoj reformi i uvođenju informatike kao obaveznog predmeta od iduće godine.

Posebnost postignutih rezultata od kojih se sada neki zbog previsokih kriterija ‘bacaju u koš’, ističe se kod članovi MIS-a i MIK-a koja su se tek na početku ove školske godine, znači pred par mjeseci uključili u rad udruga MIS i MIK, počela učiti računalno razmišljati, rješavati logičko-analitičke zadatke, a k tome još sve to pretočiti u programe u jezicima Python, C++ i Logo i odmah su zahvaljujući tome napravili odlične i vrlo dobre rezultate.

Da zaključimo. Zahvaljujući udrugama MIS i MIK značajno se podigla masovnost, ali i kvaliteta ovog natjecanja u Međimurskoj županiji, te smatramo da imamo pravo i kompetenciju od Ivane Ružić zahtijevati da se kriteriji natjecanja u informatici za Međimursku županiju prilagode ostalima u državi ili da u protivnom da ostavku na mjesto predsjednice Županijskog povjerenstva za natjecanje u informatici, jer isto ne zaslužuje obnašati.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije