Godinama unatrag članovi Udruge prijatelja prirode i ribolova ‘Žužička’ Kotoriba, danas SRD-o ‘Žužička’, na svojim godišnjim skupštinama s ponosom ističu Malu školu ribolova i ekologije koju ostvaruju u suradnji s OŠ-om Jože Horvata Kotoriba. Kroz nju su dosada prošle tri generacije učenika koje su pod ribičko okrilje dovodili njihovi učitelji Danijela Sabol i Mladen Grubić.
Na prvim konturama, pod strehom, danas suvremenog ribičkog doma, tu su ih je dočekivao stalni trojac, ostali članovi su se mijenjali, Branko Matoš, Ljubomir Nikić i Ante Čukić. Ekološko ribolovna edukacija je počela na način da su iskusni ribiči pričali djeci, a bili su to nekada učenici četvrtih razreda, pa trećih, a lani drugih, o potrebi očuvanja prirode, okoliša u kojim su momentalno boravili. Pričali su u tome kako i nije baš uzorno čist, a razlog tome su mnogi nesavjesni pojedinci, među kojima i djeca, koji nisu pretjerano brinuli kamo i kuda će baciti neki otpadak.
Klinici su znali skrušeno priznali da su neki bili ti koji su činili “nepravdu prema prirodi“. Uslijedila je tzv. edukativna kazna na način što su s djeca s vrećama u ruci za tili čas okoliš učinili ljepšim, a to je bio preduvjet da se krene u ono najizazovnije, ribolov. Mnogi od njih o tome nisu znali gotovo ništa, no bilo je njihovih prijatelja koji su se u ribolovu već okušali i dokazali pa su i oni, uz iskusne ribiče “Žužičke”, bili instruktori prvih pokušaja lova ribe.
Događalo se je, i to ne rijetko, da su već pri prvim pokušajima malci imali sreće pa radostima nije bilo kraja. Dobili su oni i druge upute vezane uz pravila u lovu ribe. Srećom nekih koriste i danas, neki su postali njihovi članovi…
Nikada djeca odavde nisu otišla gladna, niti žedna. Na trpezi se je uvijek našala svježe pripremljena riba, onako kako oni nikada nisu jeli, sok… I to se ne zaboravlja. Upravo glede svega iznijetog im je ravnateljica škole Snježana Matoš, prof. na subotnjoj godišnjoj skupštini izrekla riječi zahvale te izrazila nadu za daljnju suradnju.