MDS-ova Deklaracija o regionalnom razvoju Međimurja

U subotu 2. studenog 2013. čelnici MDS-a održali su konferenciju za medije na kojoj su predstavili Deklaraciju o regionalnom razvoju i jedinstvenosti Međimurja, kao odgovor na aktualne inicijative Vlade RH u sustavu regionalne politike. Njihovo priopćenje možete pročitati u nastavku.

“Uzimajući u obzir da Međimurje kao županija funkcionira po principu regije, jer za to ima sva obilježja kako geografska i povijesna, tako i kulturna, socijalna i gospodarska, da postojanje regija kojima upravljaju osobe neposredno izabrane na lokalnim i regionalnim izborima i kojima su stavljene u dužnost stvarne odgovornosti, omogućava upravljanje koje je istovremeno efikasno, transparentno i blisko građanima da su lokalna i regionalna samouprava i tijela lokalnih i regionalnih vlasti najbliži građanima, te da je njihovo pravo da odlučuju o pitanjima koja određuju kvalitetu života građana i njihova dužnost da se u organiziranju javnih usluga koje pružaju vode ne samo načelima učinkovitosti, ekonomičnosti i svrhovitosti, već da javne poslove i usluge organiziraju na optimalan i građanima najprihvatljiviji način.

Nadalje da je lokalna i regionalna samouprava u Republici Hrvatskoj posebna ustavna kategorija sa zajamčenom samostalnošću lokalnih i regionalnih jedinica, koja se ogleda u pravu građana da neposredno biraju predstavnička tijela, odlučuju o njihovoj unutarnjoj organizacijskoj strukturi, samostalno raspoređuju prihode kojima financiranju obavljanje lokalnih i regionalnih poslova i organizaciju javnih službi te da su građani, gospodarske, društvene i političke strukture Međimurske županije svjesni da se Republika Hrvatska nalazi u teškoj gospodarskoj, društvenoj i političkoj krizi, te su svjesni potrebe da se u aktualnim izrazito nepovoljnim okolnostima, treba pristupiti racionalizaciji sveukupnog upravnog ustroja, kako teritorijalno – političkog, tako i funkcionalnog.

Ponukani nedavnim najavama o izmjeni politike upravljanja regionalnim razvojem na način da se u pravni sustav Republike Hrvatske uvedu novi modeli upravnog ustroja i aktivno se uključujući u javnu raspravu o Nacrtu prijedloga Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, Međimurski demokratski savez, kao regionalna i regionalistička stranka, predstavlja Deklaraciju o regionalnom razvoju i jedinstvenosti Međimurja kojom iznosi svoje stavove i zahtjeve, a sve u cilju da Međimurska županija očuva svoj politički subjektivitet, a lokalna i područna (regionalna) samouprava u Republici Hrvatskoj očuva svoju samostalnost, koja je garantirana Ustavom RH.

MDS se zalaže za provođenje politike regionalnog razvoja u skladu s autonomijom jedinica lokalne i regionalne samouprave, zajamčenom pravnim poretkom Republike Hrvatske. Za MDS je u potpunosti neprihvatljiv predloženi model “planskih područja” iz Nacrta prijedloga Zakona o regionalnom razvoju koji Međimursku županiju ustrojava u plansko područje Sjeverozapadna Hrvatska.

Zakonom predviđeno Partnersko vijeće planskog područja svojom nadležnošću direktno zadire u samostalnost jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Određenje da će Partnersko vijeće planskog područja definirati zajedničke prioritete  jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, suprotno je odredbi članka 136. Ustava RH koji proklamira pravo jedinica na samostalnost. MDS  ne pristaje ni na kakav status “subregije” Međimurske županije, odnosno ni na kakav status koji je niži od “državne razine minus jedan”.

Međimurje je povijesna regija i kao takva mora ostati u bilo kakvoj budućoj reorganizaciji regionalne samouprave u Republici Hrvatskoj. MDS podržava Sabor Republike Hrvatske, kao i Vladu Republike Hrvatske, da u postupku izmjena Ustava jasno i precizno definira regije, kako bi sve buduće zakonske izmjene, koje bi se odnosile na administrativni ustroj Republike Hrvatske, jasno i precizno definirale Međimurje kao regiju.

Pravo na sudjelovanje građana u upravljanju javnim poslovima spada u zajednička demokratska načela svih država članica Europske unije, a regija doprinosi ostvarenju tog prava i ne postoji potreba za nikakvim posrednikom između državne i regionalne razine.

Također, protivimo se prijedlogu da se RH podijeli na četiri urbane aglomeracije; Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, koje se formiraju radi učinkovitijeg planiranja, usklađivanja i provedbe politike regionalnog razvoja, posebno njezine urbane dimenzije. Predloženim Zakonom gradovi iz Međimurske županije ne bi imali status urbanog područja, jer nemaju više od 35 000 stanovnika, a nositeljem izrade strategije razvoja urbanog područja  za gradove Međimurske županije postao bi Grad Varaždin.

MDS zahtijeva od središnjih tijela državne vlasti da politiku regionalnog razvoja koncipira na način da ona pridonese društveno – gospodarskom razvoju Republike Hrvatske, sukladno načelima održivog razvoja i stvaranjem uvjeta koji će Međimurskoj županiji omogućiti daljnje jačanje konkurentnosti i realizaciju vlastitih razvojnih potencijala u cilju postizanja gospodarski konkurentne, znanstveno i kulturno atraktivne, socijalno pravedne, zdravstveno i ekološki sigurne regije.

MDS ocjenjuje da prvenstveni uzrok nedovoljno efikasnog funkcioniranja unutarnjeg ustrojstva Republike Hrvatske nije prevelika usitnjenost upravnih jedinica, već prevelika centralizacija. U dijalogu sa središnjom državnom vlasti i ostalim hrvatskim regijama želimo ostvariti daljnju decentralizaciju, funkcionalnu i fiskalnu, kako bi jedinice regionalne i lokalne samouprave u potpunosti preuzele sve Ustavom Republike Hrvatske utvrđene nadležnosti iz svog samoupravnog djelovanja, te zajednički radili na pripremi i definiranju novih mogućih nadležnosti regionalnih i lokalnih razina vlasti u skladu sa najboljim praksama razvijenih europskih i drugih država.

MDS dijeli uvjerenje da načelo supsidijarnosti, zasnovano na jednakoj legitimnosti raznih razina vlasti: lokalne, regionalne, državne i europske, predstavlja značajan doprinos regionalnom razvoju i izgradnji demokracije.

Ovo načelo pretpostavlja postojanje vlasti na razini regija s tijelima odlučivanja konstituiranim na demokratski način i koji raspolažu značajnom autonomijom po pitanju nadležnosti, načina njihovog djelovanja i sredstava koja su im potrebna radi ostvarenja njihovih zadataka.

MDS poziva središnja tijela državne vlasti da reformu državne uprave temelji na principima supsidijarnosti, regionalizacije i decentralizacije, da pristupi reformi i racionalizaciji sustava lokalne samouprave i da u procese reforme uključi predstavnike lokalne i regionalne samouprave, znanstvenih i stručnih institucija, građana i zainteresirane javnosti uz korištenje iskustava europskih država, te da u procese reforme uključe sve relevantne političke snage u svrhu postizanja nacionalnog konsenzusa.

MDS posebno zahtijeva hitno zaustavljanje procesa preseljenja regionalnih sjedišta državnih institucija iz Čakovca u Varaždin i povratak preseljenih institucija natrag u Međimurje.

Međimurke i Međimurci su se vlastitim snagama izborili i svojom voljom odlučili za priključenje “matici domovini”. Vođena povijesnim iskustvom, kulturnim, geografskim, gospodarskim a ponajprije demokratskim razlozima, MDS je spreman, ako to bude potrebno, o tome na odgovarajući način tražiti mišljenje građana Međimurja, ovu Deklaraciju predložit će na usvajanje Skupštini Međimurske županije, a dužnosnike Međimurske županije pozivamo da štite interese županije u duhu ove Deklaracije.

Tekst ove Deklaracije uputit će se Ministarstvu regionalnog razvoja  i europskih integracija kao prilog raspravi o Nacrtu prijedloga Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske.”

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije