Forum žena SDP-a Međimurske županije uputio je priopćenje u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama kojeg potpisuje predsjednica i saborska zastupnica Nadica Jelaš. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
“U subotu, 22. rujna, obilježavamo Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama – po deveti put. Spomen je to, ali i stalno podsjećanje na tragičan događaj 22. rujna 1999., kada su, u prostorijama Općinskog suda u Zagrebu, u tijeku brakorazvodne parnice, ubijene tri žene, – sutkinja Ljiljana Hvalec, odvjetnica Hajra Prohić i supruga ubojice Gordana Oraškić.
U svim dijelovima svijeta žene doživljavaju nasilje od svojih partnera (sadašnjih ili bivših) ili ostalih muških članova obitelji. Danas nasilje nad ženama počinjeno od muških partnera nije više privatna stvar, ono je javni i politički problem. Iza nas su višegodišnji napori mnogih institucija, nevladinih organizacija, pojedinaca i pojedinki, s jedne strane na osvješćivanju, a s druge strane na izgradnji strateškog i zakonodavnog okvira, kako za sankcioniranje, tako i za prevenciju nasilničkog ponašanja prema ženama.
Nažalost, put prema istinskoj eliminaciji nasilja nad ženama nije ni jednostavan, niti lak i traži ogroman trud cijelog društva. U nekim studijama pretpostavlja se da će proći još nekoliko desetljeća kako bismo se približili cilju ukidanja nasilja nad ženama. Hrvatska već nekoliko godina zaredom bilježi određenu konstantu kada su u pitanju brojke prijavljenog nasilničkog ponašanja (nažalost, one neprijavljene su višestruko veće!).
Riječ je o 18.000 do 20.000 prekršajno prijavljenih nasilnika. U prošloj 2011., u odnosu na 2010., te su brojke porasle za 8%! U 2011. godini ubijeno je 11 žena! U prvih devet mjeseci ove godine, ubijeno je sedam žena i učinjeno je šest pokušaja ubojstva! Prema statistikama koje se vode, otprilike svake godine među prijavljenim nasilnicima javlja se oko 25% recidivista – sve ostalo su novi nasilnici, što nas sve skupa treba dodatno zabrinuti.
Ovaj podatak sam za sebe daje nam za pravo da tvrdimo da svi napori na unapređenju zakonodavstva i učinkovitiji rad institucija ne postižu cilj ako ih ne prate promjene u sustavu odgoja i obrazovanja, sa stalnim radom na osvješćivanju o nasilju kao neprihvatljivom, nepoželjnom i osuđujućem ponašanju.
Stoga izražavamo zadovoljstvo što Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta uvodi građanski i zdravstveni obrazovni program, program o demokraciji i ljudskim pravima, toleranciji, nediskriminaciji, ravnopravnosti, te uvažavanju različitosti.
Pozdravljamo također napore Ministarstva socijalne politike i mladih da se i u ovim teškim gospodarskim vremenima, dijalogom svih zainteresiranih strana, iznađu najpovoljnija rješenja za buduće financiranje skloništa za žene – žrtve nasilja, imajući u vidu prvenstveno potrebe i dobrobit korisnica usluga skloništa i njihove djece.
Očekujući također da Vlada u najskorije vrijeme – kako je i najavljeno ovih dana – potpiše Konvenciju o uklanjanju svih oblika nasilja nad ženama, uključujući i obiteljsko nasilje, kao i da donese Protokol o postupanju u slučajevima seksualnog nasilja nad ženama.
Pozivamo i sve medije da temu nasilja nad ženama ne drže po strani, da budu s njom u javnosti stalno, a ne samo prigodno, da ističu sve propuste, ali i pozitivne pomake u ovoj borbi, jer to je također način da, s jedne strane, hrabrimo žene da se odupru i prijave nasilnike, a s druge strane, da uvijek iznova tražimo od svih u društvu, na svim razinama, da učine sve što je u njihovoj nadležnosti u borbi protiv nasilja nad žena.”