U Strahonincu o pravilnom postupanju s otpadom

U organizaciji Općine Strahoninec i GKP-a ČAKOM u Strahonincu je u tamošnjoj Općinskoj vijećnici održana javna tribina na temu Pravilno postupanje s otpadom. Riječ je o tribini na kojoj su mještani mogli čuti i vidjeti prezentaciju koncepta ekološki zasnovanog gospodarenja otpadom, kao i dobiti odgovore na pitanja vezana uz cijeli taj sustav.

Istovremeno, Općina je ovime ispunila i zakonom propisane obaveze o potrebi provođenja izobrazno-informativnih aktivnosti. Kako je tom prigodom kazala direktorica Gradskog komunalnog poduzeća ČAKOM Snježana Tkalčec Avirović, na ovim tribinama pokušava se u izravnom kontaktu s korisnicima ukazati na rezultate sustava, njegove nedostatke i nepravilnosti, ali isto tako ukazati na mogućnost poboljšanja funkcioniranja sustava prilikom postupanja s otpadom.

Otpad su tvari i predmeti koje planiramo odbaciti jer nam više ne trebaju, ali se mogu ponovno iskoristiti ili reciklirati. Smeće je otpad s kojim se neprimjereno ili pogrešno rukuje. Miješanjem različitih vrsta otpada nastaje smeće koje je vrlo teško i samo djelomično moguće reciklirati uz visoke troškove. Svakodnevno u kućanstvima koristimo predmete koji se pri odlaganju klasificiraju kao opasni otpad (baterije, sprejevi ulja, boje, pesticidi, boce pod tlakom…). Iako opasni otpad čini mali dio komunalnog otpada, kada se pomiješa s ostalim otpadom može doći do kontaminacije te tako nastati veća količina opasnog otpada.

Ono što zapravo ljude najviše zanima na tribinama istaknula je Tkalčec Avirović je možda i cijena odvoza otpada, jer tu se osjećaju najviše pogođenima odnosno potrebnima da to argumentiraju, a s druge strane zanimljivo im je i čuti koliko je određena općina odnosno grad postigao upravo na tu temu- pravilnog postupanja s otpadom.

Zašto se inzistira na pravilnom postupanju s otpadom?

Nevjerojatan je podatak da u Hrvatskoj čak 80% proizvoda koristimo jednom i bacimo. Tako bacamo svoj novac, vrijedne i nenadoknadive resurse i smanjujemo kvalitetu vlastitih života. Cjelovitim gospodarenjem otpadom otpad nakon jednokratne upotrebe ne završava na odlagalištu, već dobiva nove vrijednosti. Stoga se i dugoročno gospodarenje otpadom pozitivno se odražava na gospodarstvo, nova radna mjesta, gospodarenje sirovinama i resursima, financije svakog kućanstva, proizvodnju i uštedu energije i kvalitetu života.

U sklopu projekta Pravilno postupanje s otpadom građanima diljem Međimurja podijelit će se i veća količina informativnih letaka, napravljeni su crtići kao nastavak produkcije Škole animiranog filma Čakovec, u suradnji s Gradom Čakovecom, ČAKOM-om i Općinama suvlasnicama ČAKOMA, s tematikom, ovaj put vezanom uz staklo. Tu su već i spomenute javne tribine, kao i radionice diljem međimurskih dječjih vrtića i škola.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije