U Društvenom domu u Podbrestu održana je prezentacija i javna rasprava o projektu “Revitalizacija potoka Jezerčice u turističke svrhe”. Projekt provodi Općina Orehovica u sklopu Programa pripreme i provedbe razvojnih projekata prihvatljivih za financiranje iz fondova Europske unije u 2013. godini – Potprogramu – Priprema lokalnih projekata na potpomognutim područjima, raspisanom od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, u iznosu od 590.000 tisuća kuna, kazao je načelnik Općine Orehovica Franjo Bukal.
Sam projekt obuhvaća dijelove područja Međimurske i Varaždinske županije unutar Općine Orehovica i Općine Trnovec Bartolovečki i ispituje međusobni utjecaj pojedinih objekata HE Čakovec i kontaktnih područja kroz koja protječe vodotok “Jezerčica”. Područje se rubno nalazi u prostoru Regionalnog parka Mura – Drava i ekološke mreže “Natura 2000”.
Revitalizacija potoka Jezerčice u turističke svrhe ima za cilj ispitati vrijednosti prostora i mogućnost razvoja nove djelatnosti na ovom području, koristeći pri tome potencijale zatečenih krajobraznih, prostornih i arhitektonskih vrijednosti uz tok ovog vodotoka. Potok Jezerčica kolokvijalni je današnji naziv za vodotok koji protječe koritom starih rukavaca Drave, od drenažnog kanala akumulacijskog jezera Varaždin na poziciji od oko 750 metara zapadno od brane HE Čakovec, do ulijeva u odvodni kanal HE Čakovec, neposredno uz most autoceste A4 Zagreb – Goričan.
Iako je u prošlosti, prije petnaestak godina u obitelji vlasnika kompleksa starog mlina postojala ideja da se uz gospodarstvo izvede vikend naselje s bungalovima, do realizacije nikada nije došlo. Stoga danas turizam u ovom prostoru postoji samo u ograničenoj formi vikendaškog naselja u jednom dijelu toka “Jezerčice” južno od Vularije.
Izuzetak je što je duž akumulacijskog jezera Varaždin trasirana jedna od međunarodnih biciklističkih staza iz projekta “Mura – Drava bike – R1 – Međimurje of road”, no u ovom dijelu joj nedostaje atraktivnosti, zbog činjenice da se od Gornjeg Kuršanca do Vularije u dužini od cca 10 kilometara proteže uz nasip akumulacijskog jezera Varaždin, tako da jezero s pozicije biciklista nije vidljivo.
Jednako tako u turističke svrhe nikada nije iskorišten vizualni potencijal tehničkih i krajobraznih elemenata hidroelektrane Čakovec, između ostalog i zbog činjenice što je pristup brani nekad bio ograničen. S današnje pozicije sveopće informatizacije skrivanje takvog objekta kao što je akumulacijsko jezero i brana više nije moguće, pa je i odnos prema hidroelektrani može biti drugačiji, odnosno može je se koristiti i kao turističku zanimljivost. Pod pretpostavkom da se u skladu s predloženim tehničkim rješenjem dugoročno osigura prisutnost vode u Jezerčici, a time i u okolišu, dugoročno bi se osigurali uvjeti za korištenje ovog prostora, koji je rubni dio područja Regionalnog parka Mura – Drava, u turističke, edukativne i rekreacijske svrhe. Vrste turizma su edukacijski, izletnički i cikloturizam, te vrlo ograničeno vikend turizam. Prostor se danas koristi i za rekreacijsku namjenu i to rekreacijski ribolov udicom na plovak, što se predviđa i nadalje.
Projektom se želi očuvati priroda
Rezultat projekta, osim što daje neposredna rješenja za obrađivani prostor, istovremeno je i stručna osnova za izradu drugih strateških dokumenata kako Međimurske, tako i Varaždinske županije kao što su – strateške ocjene utjecaja na okoliš županija, županijski prostorni planovi, Prostorni plan područja posebnih obilježja – Regionalni park Mura – Drava, Program upravljanja Regionalnim parkom i druge.
Predviđenim zahvatom uz primjene mjera zaštite utvrđenih prirodnih vrijednosti kako samog vodotoka, tako i njegovog kontaktnog prostora, osigurala bi se prisutnost vode u krajobrazu, a time i očuvale njegove vrijednost, što je onda i osnova za definiranje primjerenog načina korištenja takvog prostora u turističku svrhu.
Osnovni princip krajobraznog uređenja šireg područja “Jezerčice” svodi se na primjenu mjera zaštite prirode i ekološke mreže, kojima se stanje zadržava u statusu zatečenog ili poboljšava intervencijama koji mu podižu vrijednosti, kao što je čišćenje korita od otpada, uklanjanje invazivnih vrsta, pošumljavanje prostora šuma primjerenim autohtonim vrstama.
Vidikovac s caffe barom kod brane HE Čakovec i mosta za Šemovec
Ova gradnja se u arhitektonskom izričaju referira na hidrocentralu kao industrijski i tehnički element u krajobrazu, tako da je projektirana kao ekspresivni arhitektonski reper u kontrastu s prirodom u koju se locira. Vidikovac je zamišljen kao metalni Uz vidikovac se predlaže i izvedba ugostiteljskog sadržaja tipa caffe bar uklopljenog u okoliš izvedbom u formi ukopane, “hobitske” arhitekture.
Uz branu HE Čakovec, kod mosta za Šemovec i na trasi rute R1 “Mura – Drava bike” predviđa se postava vidikovca kao atraktivne turističke točke za promatranje akumulacijskog jezera, dijelova hidroelektrane i krajobraza u kojem su nastali. Ova gradnja se u oblikovnom smislu referira na hidroelektranu te je zamišljena u suvremenom arhitektonskom stilu i kao kontrast okolišu u koji se locira. Nasuprot tehničkoj naglašenosti vidikovca, širi okolni prostor se predlaže zadržati u zatečenom stanju, pri čemu je njegovo krajobrazno uređenje već precizno usmjereno kroz mjere propisane dokumentom – Plan gospodarenja prirodnim dobrima na području hidroenergetskog sustava PP HE Sjever.
Ova gradnja se u arhitektonskom izričaju referira na hidrocentralu kao industrijski i tehnički element u krajobrazu, tako da je projektirana kao ekspresivni arhitektonski reper u kontrastu s prirodom u koju se locira. Vidikovac je zamišljen kao metalni Uz vidikovac se predlaže i izvedba ugostiteljskog sadržaja tipa caffe bar uklopljenog u okoliš izvedbom u formi ukopane, “hobitske” arhitekture.
Kompleks starog mlina
Područje kompleksa starog mlina je locirano na rubnom dijelu Regionalnog parka Mura – Drava, cca 200,0 m zapadno od makadamskog puta prema kilometar udaljenom naselju Vularija, te obuhvaća dvije prostorne cjeline međusobno udaljene cca 80 metara – zonu starog seoskog gospodarstva i zonu uz ostatke starog mlina na potoku “Jezerčica”. Ove dvije cjeline povezuje livada u okviru iste zemljišne čestice na kojoj je i gospodarstvo. Rekonstrukcija kompleksa je zamišljena u primarnoj funkciji edukacijskog centra (kampusa) za provedbu škole u prirodi za osnovnoškolce.
Dodatna moguća funkcija je pružanje usluga noćenja vanjskim korisnicima, prvenstveno cikloturistima u sklopu kampirališta i u sobama za iznajmljivanje. Radi se o prostoru koji je s jedne strane dovoljno izoliran i u smislu istraživanja prirode dovoljno egzotičan, a s druge strane je relativno blizu naselja Vularija i Orehovica, čime nije bitno udaljen od područja koja mogu servisirati funkcioniranje takvog sadržaja. Kombinacija rekonstrukcije seoskog gospodarstva i prirodnih elemenata prostora uz vodotok, u okvirima škole u prirodi osnovnoškolskoj djeci može ponuditi mogućnosti eksperimentiranja i edukacije iz raznih obrazovnih područja. Blizina hidrocentrale također predstavlja prednost u odnosu na neke od obrazovnih tema, a posebno o danas sveprisutnim temama proizvodnje i korištenja energije i održivog razvoja.
Navedene aktivnosti je moguće povezati djelovanjem Turističke zajednice Međimurske županije i Javne ustanove za zaštitu prirode Međimurske županije, ali i sa sličnim institucijama i u Varaždinskoj županiji, pošto se radi o graničnom prostoru navedenih županija.
Predlaže se rekonstrukcija i prenamjena postojećih zgrada,odnosno nekadašnje stambene zgrade u centralnu zgradu edukacijsko – turističkog centra, nekadašnje žitnice u bungalov za voditelja kampusa, nekadašnjeg štaglja u polivalentnu dvoranu za blagovanje i provedbe aktivnosti u grupama, nekadašnjeg spremišta za vozila u zgradu priručne kuhinje i servisne prostore.
Osim navedenog predlaže se izvedba jedne dodatne zgrade kao dogradnje na niz gospodarskih zgrada u funkciji sanitarnog bloka centra i kampirališta, uređenje dvorišta u seoskom stilu a u funkciji centralnog mjesta boravka korisnika s pozicijom za simbole kampusa – zastavu, uz koju se mogu izložiti dva preostala mlinska kamena zatečena u ostacima mlina, vanjski dio postojećeg bunara bi se rekonstruirao kao dekorativni element, uz kojeg bi se uredio prostor za odmor i eventualno logorsku vatru, uređenje vanjskih edukacijskih površina – tradicijskog cvjetnjaka, povrtnjaka i voćnjaka, te prikaznog polja sa žitnim kulturama preuređenje područja uz vodotok od točke mosta na trasi rute R1 do lokacije s ostacima starog mlina, kao područja za istraživanje, odnosno provedbu eksperimenata “in situ” (na licu mjesta).
Projekt “Revitalizacija potoka Jezerčice u turističke svrhe” izrađen je u suradnji zajednice ponuditelja Elektroprojekt d.d. Zagreb i Urbia d.o.o. Čakovec.