Za projekt energane u Međimurju Europska komisija odobrila 14 milijuna eura

Termalna tvornica na francusko-njemačkoj granici blizu Strasbourga, tehnologija kojom se izdvaja 90 posto ugljičnog dioksida nastalog spaljivanjem ugljena u elektrani Drax blizu Selbya u Velikoj Britaniji, projekt fotonaponskih ćelija u Portugalu…

U društvu tih projekata koje je ovog tjedna odobrila Europska komisija u okviru financiranja programa borbe protiv klimatskih promjena NER 300, našla se i geotermalna elektrana u Draškovcu kao jedina iz središnje i jugoistočne Europe! Ukupno je odobreno milijardu eura za 19 projekata u desetak država EU, a projekt AAT Geothermae u Draškovcu nagrađen je s 14,7 milijuna eura.

– To je veliko priznanje ne samo za investitore koji su razvili tehnologiju inovativne energane, nego i za Grad Prelog, Međimursku županiju i Hrvatsku, koja je pokazala da je država otvorena za inovacije i visoku tehnologiju – kaže za Večernji list Peter Vesenjak iz Slovenije, regionalni koordinator projekta u kojem sudjeluju i partneri iz Švicarske i Njemačke.

Novac će uložiti u izgradnju energane koja će na početku proizvoditi sedam megavata električne energije i 24 megavata toplinske, a u konačnici će snaga porasti na 17, odnosno 40 megavata. Istraživanja na bivšoj Ininoj bušotini termalne vode u Draškovcu već su obavljena, a na jesen bi trebali početi i radovi.

Vesenjak otkriva da će uz postojeću bušotinu biti otvoreno nekoliko novih, kao i utisnik. Energana će iskorištavati termalnu vodu i plin koji koji se nalazi u vodi, a ugljični dioksid će se zbrinjavati. Smanjenje emisije štetnog plina upravo je i plan Europske komisije. Uz odobrenih milijardu eura, uložit će se i 900 milijuna eura privatnog kapitala.

Za Draškovec će do do 1. travnja iduće godine stići prvih 8,4 milijuna eura, a ostatak od 6,3 milijuna do kraja godine. Energana je ujedno je i prva faza budućeg lječilišno-turističkog kompleksa “Vrt Hrvatske”. Opskrbljivat će energijom buduće termalne toplice i plastenike za uzgoj voća i povrća, a ponudit će se i kućanstvima te gospodarskim zonama.

– Vjerujem da bi vodeni park, prvi dio toplica, mogao biti završen u roku dvije godine – ističe Vesenjak.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije