Njemački investitori zainteresirani za geotermalne izvore u Međimurju

U Prelogu se pojavio njemački investitor koji planira istražiti kapacitet podzemnih izvora termalne vode na području Međimurja. Kako neslužbeno doznajemo, njemačka tvrtka planira iskoristiti termalnu vodu iz dubina za zagrijavanje prostora. Na razgovor će ih primiti gradonačelnik Ljubomir Kolarek. Tada će se doznati više o planovima tvrtke koja ima podružnice u više država.

– Istina je, dolaze predstavnici njemačke tvrtke koje zanimaju geotermalni izvori – potvrdio je gradonačelnik Ljubomir Kolarek. O korištenju termalne vode za grijanje u Međimurju govori se već godinama. Valja podsjetiti da je u Vučkovcu još prije Prvog svjetskog rata otkriven izvor termalne vode koji se i danas koristi u topličkom kompleksu Sveti Martin.

Prema podacima INA-e, u Međimurju se pet bušotina vode kao bušotine s geotermalnom vodom, od Vučkovca, Mačkovca i Merhatovca, gdje je prema nekim procjenama najperspektivniji geotermalni izvor u Hrvatskoj, s temperaturom od 120 stupnjeva, do Hodošana i Draškovca u donjem dijelu županije.

U Draškovcu se već godinama govori o termama Hortus Croatiae, na mjestu bivše INA-ine bušotine duboke oko 4200 metara, koju je državna tvrtka ustupila Gradu Prelogu jer nije bila zainteresirana za eksploataciju. Terme Hortus ovih su dana uvrštene u katalog prvih 39 spremnih strateških investicija u Hrvatskoj koje samo čekaju ulagače, a procijenjena je na oko 152 milijuna eura. Glavna djelatnost bila bi lječilišni turizam s vodenim parkom i hotelom, ali i tropskim vrtom za proizvodnju voća i začina te punionicom izvorske vode.

Stručnjaci se slažu da postoji mogućnost korištenja geotermalne energije na području Međimurja. U dokumentu “Procjena potencijala geotermalne energije Međimurske županije” Instituta Hrvoje Požar iz Zagreba, na kojem je radila skupina autora, navodi se da Međimurska županija pripada panonskom području, gdje gustoća toplinskog toka na površini doseže oko 100 mW po četvornom metru.

Prema obavljenim izračunima, na dubini od tisuću metara mogle bi se dosegnuti temperature do 70 Celzijevih stupnjeva, a na dubinama od dva kilometra i do 120 stupnjeva.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije