Gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek preuzeo je u Upravnom odjelu za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije građevinsku dozvolu za gradnju prometnica, kanalizacije i javne rasvjete u gospodarskoj zoni Sjever.
Kad je Državni ured za upravljanje državnom imovinom Gradu dodijelio 16 hektara zemljišta, građevinska dozvola ishođena je u vrlo kratkom roku pa će već iduće godine na onome što je sad gola ledina niknuti nove proizvodne hale.
Maksima “vrijeme je novac” u Međimurskoj županiji kao da je izvješena na zidu svakog službeničkog ureda koji dozvole investitorima izdaju čak i u istom danu u kojem je zahtjev predan!
Servis građana
– Stvar je vrlo jednostavna. Ako investitoru u najkraćem mogućem roku izdate dozvole, prije će sagraditi tvornicu i otvoriti radna mjesta. Mi smo servis građana i radimo za njih, tako da si ne možemo dopustiti da nekome tko bi ih mogao zaposliti kažemo: “Danas ne primamo stranke, dođite sutra”.
Toga nema – kaže Ana Belčić, stručna suradnica za gradnju u Upravnom odjelu za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša. Na tom je radnom mjestu od 1998., a nije nevažan detalj da je prije toga radila u realnom sektoru, u bivšem Građevinskom kombinatu Međimurje.
To znači da zna koliko je važna brzina, ali i kakav odnos imaju građani i poduzetnici prema birokraciji. A. Belčić zadužena je za izdavanje građevinskih i uporabnih dozvola, a njezina kolegica Slava Horvat za prostorno-plansku dokumentaciju.
Po brzini rada i logistici koju pruža poduzetnicima, Međimurska županija može poslužiti kao primjer. Potvrdio je to i Ewald Haimerl, predsjednik uprave njemačke obućarske tvrtke HAIX, koji je na otvaranju pogona u Maloj Subotici rekao da su sve potrebne dozvole riješili brže nego za pogone u Njemačkoj!
– Kad investitor dođe k nama, naši mu službenici savjetuju da prvo pribavi sve potrebne dokumente pa da tek onda službeno podnese zahtjev za dozvolu. Jer, ako podnese manjkav zahtjev, prema proceduri mi mu na to moramo izdati rješenje kojim tražimo da u roku 30 dana upotpuni dokumentaciju, piše Lokalni.hr.
Ovako, kad mu pomognemo i prije podnošenja zahtjeva, sve ide puno brže – objašnjava privremeni pročelnik UO-a Stjepan Lacković. Svaki investitor dobiva na raspolaganje službenike koji mu pomažu u proceduri.
Prvi službenik provjeri kakva je situacija s prostorno-planskom dokumentacijom na lokaciji u gradu ili općini u kojoj planira graditi tvornicu. Istraži što se na njoj uopće može graditi.
Radišni Međimurci
Drugi službenik potom provjeri koje sve akte mora ishoditi da u što kraćem roku dobije dozvolu. Provjerava imovinskopravne odnose, je li vlasništvo nad zemljištem čisto, jedan kroz jedan. Nema šanse da predmet stoji u ladici po dva, tri mjeseca.
– Kad je trebalo izaći na teren, na gradilište, znali smo telefonom pojedinačno nazivati zaposlenike komunalnih tvrtki, Ministarstva graditeljstva i ostalih koji moraju potvrditi da je investitor zadovoljio uvjete. Molili smo ih da dođu točno na taj i taj dan, samo da sve brže prođe i da se ne odugovlači – kaže A. Belčić.
Službenik koji izda građevinsku dozvolu na raspolaganju je investitoru za savjete i nakon toga, pa čak i kad mu se odobri uporabna dozvola. To se stručno zove post-investment care. Brine se za investitora i nakon što tvornica počne raditi. Sve to odrađuje tim od 10 ljudi u Čakovcu i troje u ispostavi u Prelogu.
– Nema ljepšeg od toga da vam nakon svega investitor dođe, pruži ruku i zahvali na brzini i pomoći, i na tome što nije morao hodati od vrata do vrata – kaže Lacković. A. Belčić dodaje da je za takav pristup poslu “kriv” mentalitet radišnih Međimuraca.
Prošle godine UO je izdao 195 građevinskih dozvola, a do 11. studenog 2016. čak 256. To je potvrda da investicije rastu i da se više gradi. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, obujam građevinskih radova u kolovozu 2016. u odnosu na kolovoz 2015. veći je 1,5 posto, a od siječnja do kolovoza broj izdanih građevinskih dozvola u Hrvatskoj veći je 22,8 posto.