Šerifi u Međimurju: Privatni zaštitari zamjena za policajce?

Hoće li Međimurci uskoro dobitiprivatne zaštitare koji će se brinuti o njihovoj osobnoj zaštiti i zaštiti imovine? Četrdesetak zaštitara u odorama, po potrebi naoružanih, obilazili bi područja koja bi se odredila kao štićeni teritoriji. To bi, na primjer, mogla biti sela s najvišom stopom kriminaliteta i gradske ulice u kojima je zabilježen veći broj provala i krađa, razbojničkih napada i narušavanja javnog reda.

24 sata, 41 zaštitar, 365 dana

Projekt “Sigurnost osoba i imovine u Međimurskoj županiji” koji predviđa privatne zaštitare osmislila je tvrtka Europska sigurnosna agencija (ESA) iz Čakovca, koja ga je predstavila gradonačelnicima i načelnicima.

– Cilj je smanjiti broj kriminalnih radnji. Možemo reći da je sličan projekt bio “Policajac u zajednici” koji je zamro, nakon čega je zabilježen porast kriminalnih radnji na području Međimurske županije. Poanta je redukcija troškova nadležnih organa. Mi smo jeftinija verzija, a učinkovitost bi bila na istoj razini – kaže Zoran Topolnjak, direktor tjelesne zaštite u ESA-i, tvrtki registriranoj za zaštitarske i detektivske djelatnosti. Topolnjak se nada da će dobiti podršku županije, gradova i općine koji bi se uključili u financiranje.

– Naš 41 zaštitar obilazio bi naselja 24 sata dnevno 365 dana u godini. I sama naša nazočnost na terenu utjecala bi na sigurnosnu situaciju – ističe. A hoće li ti zaštitari biti naoružani?, pitamo.

– Prema potrebi. Nije to primarni cilj, nama je cilj prevencija, a ne da ulazimo u sukobe – napominje Topolnjak. Tvrtka uz “klasične” zaštitare na svojoj internetskoj stranici reklamira i interventne, u punoj opremi nalik onoj kakvu ima MUP, te specijalce za posebne namjene. Takva vrsta privatne zaštite novost je u Hrvatskoj pa u ESA-i, koju vodi Dario Vucković, ističu da dugoročni uspjeh ovisi o spremnosti lokalnih vlasti da im pruže podršku. Uz ostalo, i financijsku.

Surađivali bi s policijom

– Uvođenje privatne zaštite predstavlja zaista radikalnu promjenu, pa je nužno očekivati i suprotstavljanje tom modelu – ističe Topolonjak.

A da ponuđena privatna zaštita u Međimurju neće samo tako lako proći, govore prve reakcije općinskih načelnika.

– Nije nam baš posve jasno kako bi to funkcioniralo. Mi u Nedelišću imamo odličnu suradnju s policijom, kojom smo zadovoljni, i ne vidim razloga zašto bismo nešto dodatno plaćali. Policija po potrebi organizira ophodnje po naseljima i dolazi na poziv. Ne znam trebaju li nam i šerifi poput onih u Americi. Mnogo je tu još nejasnoća, a i u policiji se čude – kaže načelnik Nedelišća Darko Dania.

U ESA-a kažu da će surađivati i s policijom. U Policijskoj upravi međimurskoj zasad ne žele komentirati projekt jer ga nisu pročitali. Neslužbeno doznajemo da su i neke druge zaštitarske tvrtke, s dužim stažem na tržištu i s više zaposlenih, zainteresirane za taj posao.

Šteta od krađa u Međimurju 5,5 milijuna kuna

U čakovečkoj tvrtki predložili su gradovima i općinama konkretnu cijenu usluga privatne zaštite. To je 5,6 kuna (plus PDV) po glavi stanovnika, koliko bi jedinice lokalne samouprave godišnje plaćale novcem iz proračuna. Hoće li to gradonačelnici i načelnici prihvatiti, vidjet će se idućih dana.

– To je nešto novo, no izgleda da takva ili slična vremena dolaze, kad bi dodatna zaštita mogla zatrebati – kaže načelnik općine Sv. Martin na Muri Franjo Makovec. U ESA-i tvrde da je šteta od krađa i uništavanja imovine u Međimurju prošle godine iznosila oko 5,5 milijuna kuna. U Međimurju su lani zabilježena 1273 kaznena djela općeg kriminaliteta, najviše je krađa i teških krađa. U ESA-i vjeruju da će njihovi zaštitari pomoći i u socijalizaciji pripadnika romske nacionalne manjine.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije