Svaki drugi dijabetičar ne zna da je bolestan. Jeste li i vi među njima?

Broj dijabetičara neprestano se povećava zbog ‘urbanog’ načina života. 90% oboljelih ima dijabetes tipa 2 čiji su ‘okidači’ debljina, nepravilna prehrana i premalo tjelesne aktivnosti. 14. studenoga dijabetičke udruge diljem svijeta obilježavaju Svjetski dan šećerne bolesti. Ovaj datum predstavlja veliko značenje za svaku osobu oboljelu od dijabetesa kao i za članove obitelji oboljele osobe. Naime, na taj dan rođen je sir Frederick Banting, koji je zaslužan za otkriće inzulina 1921. godine.

Dijabetes je kronična bolest koja nastaje zbog nemogućnosti da tijelo proizvodi ili koristi inzulin, hormon gušterače koji je nužan za pretvaranje glukoze u energiju.

Bez inzulina, razina šećera u krvi raste. Ako se šećer ne regulira, uzrokuje oštećenja organa i tkiva, što može izazvati komplikacije: srčani i moždani udar, zatajenje bubrega, sljepoću, amputaciju udova.

Često tek s pojavom komplikacija osobe s dijabetesom saznaju za svoje oboljenje. Naime, dijabetes tipa 2 godinama može biti “prikriven” bez izraženih simptoma kao što su žeđ, učestalo mokrenje i gubitak na tjelesnoj težini.

Procjenjuje se da svaki drugi dijabetičar ne zna da je bolestan. Takozvano je to pravilo polovice koje se tumači tako da je od ukupnog broja oboljelih samo pola otkriveno. Od onih koji su otkriveni samo pola njih dobiva skrb, a od tog broja otprilike polovica postiže ciljeve liječenja. Od oboljelih kod kojih su postignuti ciljevi liječenja tek polovica nema komplikacije uzrokovane dijabetesom.

Broj oboljelih od dijabetesa tipa 2 u Hrvatskoj premašuje 417.000. Od tog broja 58% oboljelih je otkriveno, a tek 7,4% njih živi bez komplikacija.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije