Ministar Mornar: Prosječna plaća u srednjim školama je 6.560,48 kuna

Danas je počeo štrajk u osnovnim i srednjim školama te fakultetima. – Tražimo četiri posto veće plaće, što je iznos jedne dnevnice. Prosječna nam je plaća oko 5600 kuna, što je stotinjak kuna manje od prosječne hrvatske plaće. Usto, 75 posto ljudi nam je visokoobrazovano, a prosječna plaća u zemlji za visoku spremu je 8700 kuna, poručuju sindikati.

Sindikalisti poručuju da roditelji danas ne šalju djecu u školu, a ako ih ipak pošalju, bit će organizirano čuvanje.Ministar Vedran Mornar na takvu poruku roditeljima odgovara: Mi mislimo da je djeci mjesto u školama, no djeca koja ne dođu na nastavu neće dobiti neopravdane sate.

Mornar je uputio otvoreno pismo nastavnom osoblju u školama. Podsjeća ih na svoje stajalište da suplaće u obrazovanju manje nego što su oni svojim radom, znanjem i ulogom u društvu zaslužili i da će se zalagati za njihovo povećanje te da je spreman za pregovore. Njegovo pismo pročitajte u nastavku.

“Poštovane kolegice i kolege, od samog preuzimanja dužnosti ministra znanosti, obrazovanja i sporta, zauzimam se za promjene koje će unaprijediti sustav odgoja i obrazovanja te znanosti. Iznimno cijenim vaš rad i napore te sam svjestan odgovornosti i obveza s kojima se svakodnevno susrećete jer sam se i sam, kao sveučilišni profesor, s njima susretao.

I prije preuzimanja ove dužnosti težio sam promjenama koje će pridonijeti kvalitetnijim i boljim uvjetima za rad u školama i na sveučilištima, kao i onima koje će našim učenicima i studentima omogućiti stjecanje znanja i vještina potrebnih za život i rad u 21. stoljeću. Stoga, zajedno sa svojim suradnicima predano radim na uvođenju promjena koje će, kako vjerujem, osigurati bolje uvjete za rad svima u sustavu i koje će našim učenicima i studentima osigurati bolju budućnost.

Moj je stav, vezan uz plaće i status djelatnika u obrazovanju i znanosti, a koji sam više puta javno iznio, vrlo jasan. Plaće u obrazovanju manje su nego što ste svojim radom, znanjem i ulogom u društvu zaslužili. Smatram da je tome potrebno prići na način da se na temelju vjerodostojnih podataka i uz konstruktivan razgovor, u konačnici postigne pravednost za svakog djelatnika te da se motiviraju i dodatno nagrade oni koji se nesebično iz dana u dan na svojim radnim mjestima zalažu za stvaranje boljeg društva kroz obrazovanje. Vaši zahtjevi, kao i potrebe, vidljivi su i prepoznati te ću se zalagati da se rješavaju kao jedan od prioriteta našega društva.

I dalje sam spreman za pregovore. Službeni poziv na pregovore čelnicima sindikata već je poslan. I dalje ću se zalagati da se, sukladno rastu BDP-a, povećavaju i plaće. Međutim, smatram neprihvatljivim stvarati obveze sljedećoj vladi, koja god ona bila, neposredno prije nego će ova vlada postati tehničkom. Na novoj je vladi da formira proračun.

Neprihvatljivim smatram iznošenje netočnih podataka kao argumentaciju za štrajk. Nadoknadu za izgubljenih 4-8-10 obrazovanje je u nekom obliku, u cijelosti, dobilo odmah. Je li to učinjeno na najpravedniji način, upravo o tome želimo razgovarati i nadoknaditi najviše onima koji su najviše izgubili.

Predloženo rješenje sindikata ne ide u tome smjeru. Zdravstvo je nadoknadu za 4-8-10 dobilo tek nedavno. Prosječna plaća koju nastavno osoblje s VSS-om dobiva u srednjim školama iznosi 6.560,48 kn, a u osnovnim školama 6.365,38 kn. To je izračunato na temelju platnih lista u sustavu koji vodi FINA, a kojeg i školske ustanove koriste za obračun i isplatu plaća, što je u svakom trenutku provjerljivo. Iako po mome mišljenju premale, te su plaće ipak značajno veće od onih s kojima u javnost izlaze sindikati.

Ni na koji način, naravno, ne dovodim u pitanje pravo na štrajk. Međutim, molim vas da još jednom promislite je li štrajk rješenje teškoća s kojima se svi mi u sustavu odgoja i obrazovanja svakodnevno susrećemo. Mišljenja sam da zajedno moramo pronaći rješenja koja će biti pravedna za sve zaposlenike u sustavu i koja će svima omogućiti najbolje uvjete za rad i razvoj.

Ako se na štrajk ipak odlučite, molim vas da tijekom štrajka prvenstveno mislite na sigurnost i potrebe naše djece.”

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije