Na temelju prikazanih podataka o kretanju zaraznih bolesti u Međimurskoj županiji u 2014., te uvida u stanje, kojeg na temelju svakodnevnog rada na nadzoru nad zaraznim bolestima obavlja Djelatnost za epidemiologiju ZZJZ Međimurske županije, epidemiološka situacija vezana uz zarazne bolesti može se ocijeniti povoljnom, kaže Višnja Smilović, dr. med., spec. epidemiolog, rukovoditeljica Djelatnosti za epidemiologiju.
Takvo stanje je posljedica organiziranog djelovanja cijelog zdravstvenog sustava i drugih koji u svojoj domeni kao dio cjelokupnog sustava javnog zdravstva pridonose zdravlju ljudi. Dr. Smilović u stručnoj analizi navodi da su bolesti niskog standarda, kao što su trbušni tifus, bacilarna dizenterija te hepatitis A posve potisnute.
Ipak, kao što je poznato, kod nas postoje mnogi potencijalno rizični faktori, koji epidemiološku situaciju čine potencijalno nesigurnom i zato izravno ovisnom o neprekidnom protuepidemijskom i preventivnom radu. Među takve nepovoljne faktore ubrajaju se još uvijek na nekim mjestima nezadovoljavajuća sanitarno-higijenska i komunalna infrastruktura (priključenje na javnu vodoopskrbu, odlaganje otpada), migracije ljudi (ilegalne migracije iz epidemiološki nesigurnih područja), turizam ali i veliki tranzit odnosno promet robe i ljudi.
Prošle godine od zaraznih bolesti u Međimurju je oboljelo 2415 ljudi.
– U 2014. godini imamo prijavljeno 4 smrti od zaraznih bolesti: jedna prijava smrti od invazivne bolesti uzrokovane Streptokokom pneumonije, jedna smrt od upale pluća, i dvije smrti od bakterijske sepse. Prošle godine imali smo zabilježeno nekoliko manjih obiteljskih epidemija svraba, više manjih epidemija ušljivosti u nekoliko kolektiva, jednu epidemiju rota virusnog proljeva u dječjem vrtiću, te nekoliko obiteljskih epidemija salmoneloznog trovanja. Provedene su sve protuepidemijske mjere i nadzor epidemiološke službe – između ostalog navela je dr. Višnja Smilović.
Kompletan stručni komentar o kretanju zaraznih bolesti u Međimurskoj županiji možete pogledati klikom ovdje.