Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije na svojim web stranicama objavio je popis prijavljenih bolesti ili smrti za devet mjeseca 2014. godine. Stručni komentar o kretanju zaraznih bolesti (analizu) dala je rukovoditeljica Djelatnosti za epidemiologiju Višnja Smilović, dr. med. spec. epidemiolog.
Tuberkuloza u prvih devet mjeseci ove godine dalje pokazuje značajno nižu pojavnost što je rezultat rada svih zdravstvenih subjekata na provedbi “Nacionalnog programa suzbijanja tuberkuloze”. Prijavljena su svega 8 oboljelih od TBC-a, dok je u prvih 9 mjeseci prošle godine bilo prijavljenih 14 oboljelih.
Također je povoljno stanje skupine spolnih, odnosno spolno prenosivih bolesti: u promatranom razdoblju nema prijavljenih bolesti gonorrhoeje, AIDS-a i HIV-a, a dvije su prijave sifilisa. Varicellae kao tipična dječja kapljična zarazna bolest protiv koje se ne cijepi javljaju se kontinuirano, ali u prvih 9 mjeseci ove godine pokazuju znatno manju učestalost nego prošle godine u istom razdoblju.
Meningokokni meningitisi se javljaju u prvih 9 mjeseci sa većom pojavnošću (3 oboljela) nego u istom razdoblju prošle godine (0 oboljelih) – no bez teških oblika i smrti. Krpeljni meningoencefalitis kao prirodnožarišna zoonoza ta bolest ponovno pokazuje manji broj oboljelih (6 oboljela) nego u istom razdoblju prošle godine (9 oboljelih). Od Lyme borrelioze je u prvih devet mjeseci oboljelo 26 osoba, gotovo dvostruko manje nego u istom razdoblju prošle godine (45 oboljelih).
Eneterokolitisi u prvih devet mjeseci pokazuju veću pojavnost nego u istom razdoblju prošle godine što je rezultat veće pojavnosti i grupiranja Rota virusnih enterokolitisa u nekoliko kolektiva i obitelji. Salmoneloze se javljaju u prvih devet mjeseci sa značajno većom pojavnošću (71 prijavljenih) nego u istom razdoblju prošle godine (20 oboljelih) i to zbog nekoliko manjih obiteljskih epidemija.
Streptokokne bolesti bilježe uobičajeno sezonsko pojavljivanje sa prosječnom učestalošću kao i ranijih godina sa najvećim brojem oboljelih u dječjoj dobi. Isto tako se bilježi veća učestalost pojave ušljivosti od ožujka do svibnja zbog epidemija iste bolesti u nekoliko kolektiva.
U prvih devet mjeseci imali su prijavljene smrti u četiri slučaja – jedna prijava smrti od invazivne bolesti uzrokovane Streptokokom pneumoniae, jedna smrt od upale pluća i dvije smrti od bakterijske sepse. U navedenom razdoblju imali su zabilježeno nekoliko manjih obiteljskih epidemija svraba, više manjih epidemija ušljivosti u nekoliko kolektiva te jednu epidemiju rota virusnih proljeva u dječjem vrtiću. Provedene su ve protuepidemijske mjere i nadzor epidemiološke službe.