U gradskoj vijećnici Grada Čakovca u utorak je održan sastanak povodom zajedničke prijave Grada Varaždina i Grada Čakovca za Europsku prijestolnicu kulture 2020. godine. Sastanku s gradonačelnikom Čakovca Stjepanom Kovačom i njegovim zamjenicima Mariom Medvedom i Romanom Bogdanom, ispred Grada Varaždina prisustvovali su zamjenik gradonačelnika Vjeran Radelić i ravnatelj Koncertnog ureda Raymond Rojnik.
Europska prijestolnica kulture titula je koja se godišnje dodjeljuje najmanje jednom europskom gradu kojeg Europska unija odredi na razdoblje od jedne godine. Tijekom te godine tom se gradu ukazuje iznimna prilika da se predstavi u najboljem svjetlu te da svoj kulturni život obogati, a prisutnima predstavi svoju kulturno-povijesnu baštinu.
Brojni europski gradovi dosada su iskoristili tu titulu za preobražaj vlastitog imidža te tako izmijenili način na koji ih svijet promatra. Kada grad postane Europska prijestolnica kulture tijekom cijele godine u njemu se održavaju različite kulturne manifestacije i umjetničke priredbe. Prema odluci Europskog parlamenta, 2020. godine jedan grad iz Hrvatske i jedan iz Irske imati će čast da budu Europske prijestolnice kulture.
Ministarstvo kulture u svibnju raspisuje natječaj na koji se mogu javiti hrvatski gradovi koji imaju viziju kako do titule Europske prijestolnice kulture. Titula europske prijestolnice kulture svim dosadašnjim nositeljima donijela je opipljivu materijalnu i marketinšku korist kroz rast domaćih i stranih ulaganja te turizma. Izborno povjerenstvo odabire gradove kandidate za uži krug koji završava 2016. godine kada će biti proglašena Europska prijestolnica kulture za 2020. godinu.
Grad Varaždin duže se vrijeme priprema za dobivanje titule Europske prijestolnice kulture, a oko sebe je okupio i nekoliko partnera. Uz Čakovec, u projekt zajedničke kandidature uključit će se i Koprivnica, Prelog, Ludbreg, Novi Marof, Varaždinske Toplice i Krapina. Ono što će nas prilikom prijave zasigurno izdvojiti od drugih gradova koji se jave na natječaj je regionalni koncept, tj. uključivanje značajnijih središta regije.
Prednost regionalnog pristupa očituje se u nekoliko aspekata, a prvo je proširenje opsega Prijestolnice kulture, zatim veći broj stanovnika obuhvaćen projektom, resursi u smislu institucija, udruga, kreativne industrije, festivala, pojedinaca, gospodarskih subjekata, a najvažnija je raznolikost i bogatstvo kulture, tradicije, običaja i jezika. Sve to omogućit će da se gradovi Europi prezentiraju u najboljem svijetlu i da budu prepoznati kao poželjno turističko odredište.
Ovaj projekt ujedno je jedinstvena prilika svim građanima gradova uključenih u projekt da budu neposredni sudionici velikog projekta te kao takvi sami kreiraju svoju budućnost, da sudjeluju u osmišljavanju programa, prezentaciji svoje tradicije i time svoje gradove ucrtaju na kartu gradova s bogatim kulturnim životom.