– Ovo nije normalno stanje ni za prirodu, niti za pčele. Sad bi trebalo biti vrijeme zimskog mirovanja, a u nekim košnicama već su počela prva legla. Prerano! – upozorava Branko Lipić iz Murskog Središća, iskusni međimurski pčelar koji, kao i svi njegovi kolege, sa strepnjom prati vremensku prognozu.
Neubičajeno toplo vrijeme za siječanj moglo bi dovesti do pomora pčela. Kako ne podnose niske temperature, zimi prelaze u fazu mirovanja. Matice prestanu nesti jaja, pčele se skupe u klupka veličine nogometne lopte i održavaju temperaturu koja je u sredini legla oko 35 stupnjeva Celzijusa.
Što je zajednica brojnija i zdravija, uspješnije održava stalnu temperaturu. U mirovanju troše i manje hrane. Ukoliko se prerano pokrenu, kao što je sada slučaj, potrošnja hrane raste. U mirovanju im je u zajednici dovoljan jedan kilogram hrane na mjesec dana, a kad se zbog viših temperatura pokrenu i počinju se stvarati legla, treba im pet puta više.
– Provjerio sam nekoliko košnica i vidio da su neka legla već krenula. No, vodim računa o tome da im prije zimovanja ostavim dovoljno hrane, pa ne bi trebalo biti većih problema. Na žalost, dio pčelara to nije učinio, pa bi ih sad trebao prihraniti šećernim medenim pogačama, tek toliko da pčele prežive do proljeća i prvih paša – pojašnjava Lipić. Pčelare je prošle godine iznenadila duga zima koja se protegnula i na travanj, pa je uginulo i do trećine pčela!
Sad kad su klupka otvorena, pčele bi se se, kad zahladi, a meteolorolozi najavljuju da bi to moglo biti idućeg tjedna, mogle smrznuti. Ukoliko pak nemaju dovoljno kvalitetne hrane, prijete im bolesti poput nozemoze, koje se javljaju krajem zime ili na početku proljeća. Pčelar Marijan Barić iz Svete Marije kaže da su pčele već počele skupljati pelud s lijeske koja je procvala, pa ako idućih dana nastupi naglo zahlađenje, prijeti im uginuće. – Nadamo se da se tako nešto neće dogoditi – kaže Barić.