Prvi slučaj u Međimurju: Pacijentica zaražena virusom Zapadnog Nila

U Hrvatskoj je registrirano 11 bolesnika sa sumnjom na infekciju virusom Zapadnog Nila, a razboljeli su se u drugoj polovici kolovoza, potvrdila je profesorica Ira Genero Margan s odsjeka za epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Kod svih bolesnika utvrđena je upala moždanih ovojnica ili mozga.

Kod troje nalazi ukazuju da je infekcija tim virusom vrlo vjerojatna, dok kod ostalih treba potvrditi prve nalaze. Svi su oboljeli s područja Zagreba i Zagrebačke županije, osim jedne pacijentice koja je iz Međimurske županije. Dio bolesnika je hospitaliziran, a neki su otpušteni kućama.

Dodatno je još četvero pacijenata hospitalizirano sa znakovima upale moždanih ovojnica i mozga, za koje je dijagnostički postupak u tijeku. Služba za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” stoga je izvijestila o uputama građanima kako spriječiti eventualno širenje zaraze.

Budući da se virus prenosi ubodom zaraženog komarca, najučinkovitije je “potamaniti” ih, stoga se savjetuje:

– ukloniti nakupljenu vodu oko kuće:
– isprazniti ili čvrsto (hermetički) zatvoriti različite spremnike za vodu;
– redovito prazniti vodu (barem jednom tjedno) iz starih auto-guma, plitica lonaca za cvijeće i drugih otvorenih posuda svih vrsta koje mogu zadržavati vodu ili ih ukloniti
– držati oluke i odvode prohodne i čiste;
– održavati septičke jame, držati ih hermetički zatvorenima; u septičku jamu naliti tanki sloj mineralnog, parafinskog ili bijelog ulja (ekološki prihvatljivo ulje koje se može kupiti u poljoprivrednoj ljekarni) koje će se razliti po površni i stvoriti tanki film koji onemogućava ličinkama disanje na površni vode.

Najbolje mjere individualne zaštite od komaraca su upotreba sredstava koja odbijaju komarce – repelenata (kada je nužno) i držati se uputa za njihovo korištenje, zaštititi prozore i vrata mrežama protiv kukaca pri boravku na području gdje je populacija komaraca visoka (močvarno ili vlažno područje, vlažno šumsko područje i sl.) nositi dugačke rukave i hlače.

Pojava bolesti izazvane virusom Zapadnog Nila u Zagrebu iznenadna je, ali nije neočekivana jer se epidemije izazvane tim virusom bilježe u svim susjednim zemljama tijekom zadnjih desetak godina, a prošle godine u Hrvatskoj je zabilježeno pet slučajeva .


Predrag Kočila godinama upozorava na opsnost virusa

O opasnosti virusa Zapadnog Nila već godinama upozorava Dr. sc. Predrag Kočila, dr.vet.med.. U organizaciji Hrvatskog mikrobiološkog društva, Uprave za veterinarstvo i Ministarstva poljoprivrede u prostorijama Hotela Park u Čakovcu održana je i javna tribina pod nazivom Infekcija virusom Zapadnog Nila u ljudi i životinja. Na tribini su govorili eminentni stručnjaci iz područja javnog zdravstva i veterinarstva i ponovno je naglašena opasnost virusa Zapadnog Nila.

Za naš portal Kočila je pojasnio kako može doći do zaraze: “Za prijenos virusa Zapadnog Nila odgovorni su zaraženi komarci. Pojedine vrste komaraca inficiraju se ovim mikroorganizmom prilikom sisanja krvi zaraženih ptica ili drugih sisavaca (npr. konja koji, poput čovjeka, predstavlja slučajnog domaćina u lancu infekcije). Ono što je bitno naglasiti jest da se virus Zapadnog Nila ne prenosi s čovjeka na čovjeka.

Sve vrste ptica su potencijalni nositelji virusa, od običnog vrapca do ptica grabljivica i ptica selica koje virus mogu prenijeti po cijelom svijetu.”, rekao je Kočila.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije