turistička patrola

MURSKO SREDIŠĆE Skelaru Čepeku ljudi govore: ‘Štef, pa ti nisi ni svjestan da si tu na Muri kao u raju!’

Turistički adut sjevera Hrvatske na međimurskoj Amazoni

Mursko Središće hrvatski je grad najbliži – Sjevernom polu. Na krajnjem sjeveru naše zemlje turistički adut je međimurska Amazona. Mura. A svakodnevno preko rijeke turiste skelom, još sjevernije, vozi Čepek, kako je nadimak skelaru Stjepanu Zadravcu (70), piše Večernji list.

– Kad bi računal, za sve ove godine preplovil sam Muru možda i stotinu tisuća puta. Skela goste vozi besplatno, nije to kao kad morate platiti kartu za tramvaj ili autobus u velikom gradu. Ne plaća se karta pa se svi još više vesele, a djeca guštaju – govori Čepek, čiji je posao skelarenja, zbog tradicije i umijeća, prije nekoliko dana dobio status nematerijalnog kulturnog dobra naše zemlje.

– Vele mi turisti kad ih vozimo preko: “Štef, pa ti nisi ni svjestan da si tu na Muri kao u raju!” A ja već naviknut, meni je to normalno. Bili su nedavno neki gosti iz centra Londona, pa se čudili divoti našega kraja, koji se najbolje vidi s rijeke – priča Čepek.

Njegov kolega Rudi Mesarić (65), voditelj skelara, ali i glavni gradski kuhar kada se pripremaju fešte za goste, dodaje:

– Mi Međimurci koji živimo uz rijeku već smo u prvim razredima osnovne škole morali moći preplivati Muru. Ja sam je preplivao u četvrtom razredu! Rijeka nosi, ali uspijevali bismo iz prve. A skela vozi otkako znamo za sebe. Nekad je skela bila mali “čoun” na koji je stala samo jedna kravica, ali vozilo se, mostova nije bilo. Lako danas…

Na pristaništu skele Fusek i “Skela Bar” u kojem gosti uživaju uz rijeku.

– Poznati smo i po tome što smo prvi na svijetu eksploatirali naftu upravo u Peklenici! Prvi! A naftu su u to doba, prije gotovo dvije stotine godina, otkrila djeca, koja su dolazila kući umazana od crnih lokvica u kojima su se igrala. Naši su stari bili i rudari, kopao se u Peklenici i mrki ugljen, nije bilo kuće u kraju koja nije imala rudara – pričaju skelari.

Marina Matjašić iz Turističke zajednice područja Mura i gorice objašnjava:

– Grad smo rudara i sjeverna vrata Hrvatske. Turistima svoju povijest interpretiramo u Cimperu, našem Spomen-domu rudarstva koji donosi priču o bogatoj povijesti rudarenja ugljena, a u Spomen-parku naftaštva Peklenica gostima predstavljamo tu jedinstvenu turističku atrakciju. Imamo i Centar za posjetitelje Med dvemi vodami, a nesvakidašnji smo primjer turizma u kojem tešku industriju pretvaramo u turistički proizvod – govori Matjašić.

Biser grada na sjeveru hrvatske je Šetnica svete Barbare, koja seže sve do Svetog Martina na Muri, piše Večernji list.

Serjojnčari kao Newyorčani

Domaći dodaju:

– Mi stanovnici iz Murskog Središća ne zovemo se Murskosredišćani, već Serjojnčarke i Serjojnčari! Kao Newyorčanke i Newyorčani.

Glavni kuhar kraja Rudi Mesarić dodaje:

– Idealan je poziv za turiste u naš grad na sjeveru doći za Praznik rada, 1. svibnja. Kuhat ćemo 700 litara graha, koliko stane u najveći lonac koji imamo. Fešta će biti na ribnjaku Zalešče, gdje grizu i šarani i štuke. Prekrasna su naša jezera “Napolitanke” koja nalikuju na napolitanke poslagane u kutiji, te “Mali Balaton”, a u kraju su i lijepe plaže prema Peklenici, pa gosti u ovim toplim danima u Mursko Središće mogu ponijeti i kupaće! – kaže Mesarić.

Domaći ponosno dodaju:

– Ne smijemo zaboraviti susjeda Srećka Bogdana Čečija, legendu Dinama i Karlsruhea, ali trenera koji je trenirao Olivera Khana i Luku Modrića. Tu je, živi s nama, vidio je cijeli svijet, vratio se nakon karijere u ovaj raj…

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije