
'45 godina risanog traga' bio je naziv svečanosti koju je Franjo Mustač-Medarov priredio u subotu, 27. travnja na svom obiteljskom 'gruntu'. Otvorio je likovnu Galeriju Mustač. Na svečanosti je bilo stotinjak prijatelja, rođaka, suradnika i poklonika likovne umjetnosti.
45 godina likovnog stvaranja obilježio je u subotu, 27. travnja u večernjim satima u sklopu svoga doma u Ulici Zelengaj 11 u Svetoj Mariji. Bila je to prigoda da se riječima vrati u svoje početke likovna stvaralaštva, da se prisjeti zaslužnih koji su bili uz njega moralno i materijalno kada je samozatajno stvarao postajući tako likovni pjesnik međimurske ravni.
– Ovim događajem se moram zahvaliti svima onima, a naročito obitelji predvođenoj suprugom Đurđicom, koji su me često ‘budili’ iz svijeta mašte kamo sam odlazio, ‘nije me bilo’, no vraćao sam se uvijek najmilijima – istaknuo je u pozdravnoj riječi okupljenima slavljenik večer i godine.

Knjižica je to koja na 20-tak stranica. Knjižica po poglavljima opisuje Franju i njegovo stvaralaštvo. Počinje s DUHOVOŠĆU KAO LIRSKIM ZAVIČAJEM gdje se ističe kako je Franjo svoju prvu sliku naslikao davne 1973. godine kada je imao svega 15 godina.

Kada pak je riječ o njegovoj biografiji navodi se kako je rođen 29. ožujka 1958. godine ko deveto i najmlađe dijete oca Đure i majke Verone. Obitelj su zvali Medarovi i bila je vjerski tradicionalna, bogobojazna, strogo patrijarhalna, otac prestrog, majka preblaga. Kada Šimunko piše o njegovim prvim dodotima s umjetnošćuU bilo je to u vrijeme kada je kao dječarac odlazio u crkvu i kada njegove oči nisu bile uprte u svećenika već najčešće u svodove crkve i freske na njima.
Ističe OŠ i svog prerano preminulog nastavnika likove kulture Sabo Vladimira koji mu je bio pomoć i poticaj za daljnje pronalaženje sebe u boji i kistu. Odlazak na školovanje u Zagreb je započelo s njegovim upisom u Školu primijenjene umjetnosti na Odjel grafike. Ovdje se ističe, kako su dva detalja iz tog školovanja odigrala veliku ulogu. Prvi je bio iskustvo, a drugi opredjeljenje.

Edicija Josipa Šimunka sadrži dalje segment REKLI SU O NJEMU u koji su ugrađene samo relevantne i specifične misli uglednika iz svih sfera života. U ediciji je Franjo ugradio njemu najdraža djela, njih petnaest, a o broju onih u Galeriji nije bilo riječi.
Govoreći o slavljeniku, Šimunko je istaknuo kako je Franjo jedan od najvećih likovnih umjetnika Lijepe Naše te dodao, a kako to i biva u Hrvatskoj, da će mnogi to reći kada Franje nažalost više neće biti na ovozemaljskom svijetu.

O Franji je govorio i mjesni župnik vlč. Pavao Markač koji je rekao kako je 27. travanj 2019. milosrdni dan.
-To što je Franjo do sada napravio može samo čovjek vjere kakav je on i kako je živi. Franjo, samo tako nastavi – poručio je svećenik koji je tom prigodom otvorio i Galeriju Mustač.
Točka na ‘I’ bila je prigodna torta koju je slavljeniku u ime uđe obitelji darovala supruga Đurđica, porijeklom iz Goričana, a što je u tri navrata istaknuto. Slavljenik je posebno pozdravio i općinsku načelnicu Đurđicu Slamek. Obol slavlju dali su tamburaši mjesnog KUD-a ‘Ivan Mustač-Kantor’.























