Međimurska županija i ove je godine predstavila svoju bogatu tradiciju, kulturu, turističku ponudu i enogastronomiju
U nedjelju, 3. ožujka 2019. u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu zahvaljujući projektu “Kajkavci u Lisinskom” spojene su kultura, tradicija i turizam, tradicionalna glazba i gastronomija.
Svoje je posebnosti predstavilo pet županija središnje i sjeverozapadne Hrvatske: Koprivničko-križevačka, Krapinsko-zagorska, Međimurska, Varaždinska i Zagrebačka županija. Projekt je u suradnji s gradom Zagrebom i navedenim županijama prije tri godine pokrenuo Radio Kaj, a odjeci su iz godine u godinu sve veći.
Međimurska županija i ove je godine predstavila svoju bogatu tradiciju, kulturu, turističku ponudu i enogastronomiju. U predvorju Velike dvorane upriličeno je izložbeno-promotivno predstavljanje kulturnog stvaralaštva, tradicijskih vrijednosti, manifestacija, turističkih potencijala i proizvoda. Čuvari tradicije iz Orehovice, članovi KUD-a Fijolica s posebnim su ponosom zapjevali međimursku popevku koja je krajem prošle godine upisana na UNESCO-ov reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva.
Ujedno su predstavili svoju fašničku povorku, a svojim su nastupom pokupili simpatije publike. Općina Orehovica predstavila je najvažniju manifestaciju “Orehijadu”, dok je općina Goričan uz svoje posebnosti promovirala i “Goričansku republiku”. Centar dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu okuplja proizvođače ekoloških i biodinamičkih proizvoda te je kao posebnost Međimurja prezentiran u Lisinskom.
Brojni posjetitelji zaustavili su se kod štanda učenika Srednje škole Prelog gdje su se dijelili specijaliteti od krumpira. “Vidovski zlatari” iz Donjeg Vidovca prezentirali su tradiciju ispiranja zlata, a gostima je posebno interesantan bio parfem “Gold” u kojemu blistaju listići od 24-karatnog zlata. Pivoljupci su u neposrednoj blizini mogli kušati “Črni golf”, tamno pivo koje se dugi niz godina proizvodi u hotelu “Golf” u Donjem Vidovcu. U Međimurju se itekako cijeni ljepota, ali i rad vrijednih ruku.
Spoj navedenog je svetomarska čipka, čipka na batiće koja se ovom
prilikom mogla razgledati. Nije nedostajalo ni tradicionalnih
međimurskih kolača za što su se pobrinule članice KUD-a
“Fijolica” i Udruge žena “Brest” iz Podbresta koje su izložile i
svoje rukotvorine od oraha i komušine. Događaj su uveličali i
članovi Zrinske garde Čakovec.
Sudionici su predstavili svoje bogato kulturno stvaralaštvo,
promovirali tradicijske vrijednosti, predstavili počasne
postrojbe, istaknuti turistički potencijal i posebnosti svoje
županije. Štandove su obišli zamjenici međimurskog župana,
Sandra Herman i Josip Grivec, a
da sve bude u najboljem redu pobrinuli su se djelatnici
Turističke zajednice Međimurske županije.
U 19 sati u Velikoj koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog započela je posebna glazbena večer kajkavskih pjesama. Prije samog koncerta brojnu su publiku pozdravili gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, direktor Radija Kaj Drago Gradečak, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, zamjenica župana Zagrebačke županije Nadica Žužak, župan Međimurske županije Matija Posavec, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren i župan Varaždinske županije Radimir Čačić.
U svom je obraćanju međimurski župan Matija Posavec istaknuo kako projekt “Kajkavci u Lisinskom” šalje snažnu poruku zajedništva. – Čuvaju se i promiču vrijednosti ljudi koji su prije svega radišni, pošteni i odani svom rodnom kraju i tradicionalnim vrijednostima – rekao je župan.
Predstavio je Međimurje kao europsku destinaciju izvrsnosti i
kraj iz kojeg je proizašla popevka, koja je sada, zahvaljujući
UNESCO-ovoj oznaci poznata u cijelome svijetu.
Među renomiranim kajkavskim izvođačima, nastupili su članovi
Tamburaškog sastava KUD-a Belica, Karlo Čeh te
Mirko Švenda Žiga.