Nisam se štel mešati v politiku i pred lokalne izbore napisati kolumnu da nebi bil kaj kriv. Drugo neka sam se moral raspeti na rozne strone sveta. Krizma v Zogrebu, krizma v Droškovci, krizma v Jmaničkoj, pak Prve pričesti i slična veselja.
Najljepše od sega je kaj se zideš z ljudima štere si ni videl kak bi rekli od djetinjstva. Nekše sam ni videl od školskih cajtov. Tak smo moja ženica i jo bili pozvoni na jedno krizmu, na štro smo fola Bogu kesnili kak i navek. Dok sam jo bil sprovljen i odgledal na Max-TV-u celo poluvreme nogometne utakmice, ljubav mog života, moja ženica razotprla je ormora i mrmljala kak si nema kaj obleći. Na krevet je nahitala 11 kiklji, 8 kostimov, kubik hlaća i tunika i stolno kvocala kak si nema kaj obleći.
– Hodi tak v gačama, i samo si fertuna deni. Si bodo gledeli vute, kakšna je to nova moda- odbrusil sam jo. Drugo poluvreme je započelo a ona se počela šminkati, češljati i joči mazati. – Daj hodi jemput. Idemo na krizmu a ne v mugače. – Daj moči tam i gledi to vrožju utakmicu. Genuli smo se a ron so počeli produžetki. No nemrem reči da ni zgledala lepo. Da mu mater morti se i splatilo čakati.
V cirkvu smo ne dospeli, ali v restoran gde je bilo obed došli smo na vreme. Išće so ni odnesli plate s narescima. Naj prejdi smo čestitali krizmaniku, kumima i roditeljima. Deda i baka, moji pajdoši iz djetinjstva skušuvali so nas kaj je brenčalo. Da te stora generacija kušne to se bogme i čuje. Kak da bi čižmu z blata spuknul. Hodi Đurek oj si sedite.
Poseli so nas kraj jednog gospona v lepi moderni opravi, golublje sive boje. Kontrast temno plova robača s još temnijom kravatom boje vina. Kraj njega je sedela fešt dama. Ne znaš bi ji dol četrdeset ili žezdeset let. Greha vredna ženskica. Da se upoznamo velim jo pruživši joj ruku. Verica reče ona. Stjepan veli on i nastavi. Pak se mi dvo bor dobro poznamo. Gledal sam vu njega i držal sam mu ruku no nikak nisam znal kam bi ga del. Videl je da ga gledim kak bik v nova vrota i zapita me. Kaj sam se tak premenil?
Morti ti bu lježi ak ti rečem da so me zvoli “Koružnjača”. Svet se koli mene zavrtel kakl ringišpil. Moj retro film se odvrtel v por sekundi. Pak kaj si to ti Štefek. Jo sam. Jo. Bemti nismo se vidli od 67 ili tu negdi. Den i noć mogli bi pripovedati jen o drugomu. No naj važnejše je ovo. Nadimak Koružnjača. Kak ga je dobil, tko mu ga je dol, i kak je se skup skončalo.
Štefek je bil fačuk. Vanbračno dijete. Njegva mati nigdar ni štela reči što mu je otec. Selo je sumnjalo no otec je i dalje bil nepoznati. Mati se močila hodila v Čakovec na posel, za nadnicu je na ekonomiju kuruzu okopala bila tuđi sluga ali prehronila je sebe, dete i storu mater. Da so si mislili da bu Štefeka dola u zanat za špenglera, šlosera ili tak nekaj, ona ga je upisala v Čakovec na Preparandiju.
Imala je podršku i Štefekovih učitelja, koji su u njemu vidli da z njega more biti nekaj. Vu to vreme v preparandiju su mogli samo dobro stojeći ili oni kaj so meli finacijske potpore Općine ili države. Nadimak Kuružnjača so mu doli baš ti dobro stojeći puce i dečki iz razreda. I dok so za vreme velikog odmora oni vadili sendviće sa raznim somericama i domaćim šunkama, Štefek je mel v čisti beli krpi zamotan komad koružnjače. To je bilo se kaj mu je njegva mati mogla dati da si pregrize dok ne dojde dimo.
I saki pot kad je odmotal svoju južinu za veliki odmor počela je zafrkancija i ruganje. Koružnjača, koružnjača, koružnjača. S više ili manje intenziteta to je išlo se do mature. A unda je zišlo ovak. Maturu je dočokala komaj polovica onih kaj su započeli prvi razred. Na maturi najboljši rezultat, čistu peticu dobil je Štefek.
Prilikom podjele svjedodžbi ili diploma, kada su se sprajli slikat si oni kaj su prešli a i oni kaj so pali na maturi, Štefek je odnekud spuknul koružnjaču, i išel od jednog do drugog kolege i kolegice. Pokozal im je koružnjaču i sakomu na glos, gledeć ga v joči rekel – Koružnjača. To ljeto pak do denešnjeg dneva se nismo vidli. Jeni so rekli da j v Sloveniji, drugi da je u Švicarskoj a zapraf nismo znali gde je.
Da li nas je som Bog nazoj spojil ili pak smo od one store fele kaj još poštuje rodbinu i starinske običaje, ne znam. Glej Đurek se zmisliš naše krizme? Kak ne. Tebi je krizmani kum na dor kupil Omegu a meni Darwila. Celi den smo ruku držali v zroku kaj bojo si vidli naše vure. A glej denes. Laptop, kamere, zlato i bog te pitaj kaj se ne. Mislim da je najmenje mesta ostalo za Boga.
– Kaj boš. Odgovori Štefek. Druga so vremena bila. Unda so vure bila lepi poklon a denes je ovak. Da malo bolje pogledaš nikaj se ni premenilo. Sirotinja je srećna kaj ima kaj za jesti a bogatima je premalo i to kaj imaju. Išće već bi šteli. Nego vidim da so se naše žene lepo raspripovedale. Idemo išće mami na grob i onda dimo.
Razmenili smo brojčeke “tužibaba” (mobitela) i pozval sam ga da sa ženicom dojde k meni u vikendicu. Skušuvali smo se i razišli. Žena i jo smo ostali do trde kmice. Bog zno kaj nam zutra nosi potli ovoga lepoga dneva.