Hrast: Zar nije dovoljno što su nam uzeli Dravu?

Podružnica Hrasta Međimurske županije povodom Nacrta prijedloga Zakona o strateškim investicijskim projektima Republike Hrvatske oglasila se priopćenjem za javnost koje prenosimo u nastavku.

Pod krinkom “hitnog pokretanja investicijskog ciklusa”, Vlada RH priprema zakon o strateškim investicijskim projektima. Ponovno, pozivajući se na nesporne ciljeve, na mala vrata i daleko od očiju javnosti priprema se zakonska osnova koja može poslužiti kao temelj još jedne pljačke imovine građana Republike Hrvatske.

Riječ je o zakonu kojim se u članku 18. omogućuje otuđenje šumskih površina, poljoprivrednih zemljišta, vodnih dobara i općenito bilo koje nekretnine u vlasništvu RH u korist investitora bez javne rasprave ili javnog natječaja – isključivo direktnom pogodbom. Na sličan način se zakonom omogućuje dodjeljivanje koncesije na pomorsko dobro i kulturna dobra, također bez javne rasprave ili javnog natječaja.

Ovim prijedlogom zakona Vlada priznaje neučinkovitost javne uprave i ogromni teret neefikasne administracije, no umjesto da se bavi samom srži problema, zakonskom izmjenom se stvaraju uvjeti za dodatno jačanje korupcije i ostvarivanje privatnih interesa pojedinaca na štetu šire zajednice.

Upravo stoga što navedeni zakonski prijedlog ne pogađa u srž problema – neefikasna administracija, prevelika šuma nelogičnih propisa, a nerijetko i nerad i opstrukcije lokalnih moćnika,  te stoga što se zakonskim prijedlogom omogućuje pljačka kroz instituciju “strateškog investicijskog projekta”, HRAST smatra da je takav zakonski prijedlog ne samo suvišan, već i vrlo štetan i protivan interesima građana Republike Hrvatske.

U Međimurskom kontekstu prvenstveno se postavlja pitanje otuđivanja javnog vodnog dobra rijeke Mure. U slučaju usvajanja ovakvog zakona vrlo je lako moguće da “u korist strateške investicije” Vlada direktnom pogodbom zainteresiranom investitoru ustupi rijeku Muru za izgradnju novih hidroelektrana.

Kako je poznata činjenica da je HEP itekako zainteresiran za gradnju hidroelektrana na Muri, postavlja se pitanje nije li donošenje ovakvog zakona voda na HEP-ov mlin? Velik dio navedenih kriterija određivanja strateških investicija spominje energetiku kao stratešku granu, dodatno naglašavajući važnost povećanja korištenja energije iz obnovljivih izvora.

Isti zakon predviđa da je središnje tijelo državne uprave nadležno za zaštitu okoliša dužno utvrditi potrebu, ukoliko ona postoji, izrade Procjene utjecaja na okoliš strateškog projekta u roku od 10 radnih dana koja se mora izraditi po hitnom postupku. Je li doista moguće takav opsežan i zahtjevan posao kvalitetno obaviti u tako kratkom vremenu? 

HRAST u tom smislu izražava veliku zabrinutost za budućnost rijeke Mure, ali i drugih prirodnih resursa Međimurske županije koji bi se pod krinkom “strateških investicija” mogli predati zainteresiranim pojedincima i grupacijama. Stoga postavljamo pitanje: Zar nam nije dovoljno što su nam uzeli i uništili rijeku Dravu?, pitaju se u međimurskom Hrastu.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije