trening s ivanom posavec

VIDEO Kakav grupni trening odabrati i što trenirati kada ste na početku?

Pitanje svakog početnika u vježbanju je; što odabrati za sebe, kako izgleda grupno vježbanje i što meni kao laiku zapravo treba?

Vježbanje više nije zabava i način da se čovjek opusti uz dobro društvo, glasnu muziku i pokoju kap znoja. Danas je vježbanje nešto više, sam pristup je drugačiji, individualiziran i prilagođen modernom čovjeku, pa je i sama potreba za vježbanjem sve veća.

Vježba se ozbiljno i jako, bez obzira na spol, dob i fizičku spremu pa ćete tako sve češće vidjeti žene u četrdesetima i pedesetima kako izvode vježbe poput čučnja šipkom, zgibova i slično. Znanost o tjelesnom gibanju iz dana u dan potvrđuje upravo tu potrebu za zdravim gibanjem i poboljšanju svih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti, odnosno kompletnim psihofizičkim zdravljem.


Kada birate grupni trening, gledajte da on uključuje čučnjeve, iskorake, mrtva dizanja, povlačenja i guranja, rad s težinama i raznim vanjskim opterećenjima. Krenite od laganijih pilates ili joga vježbi ka zahtjevnijih funkcionalnih vježbi.


Smrtnost od srčanih bolesti i bolesti krvožilnog sustava su u porastu, a sve zbog neaktivnog i, za tijelo, nepovoljnog životnog stila. Da bi nas tijelo što duže služilo i bilo sposobno podnijeti svakodnevna opterećenja i niz neprirodnih pokreta moramo se baviti funkcionalnim treningom koji je prilagođen svakom čovjeku, boraviti što više slobodnog vremena u prirodi i na svježem zraku, hraniti se zdravo i organski, piti dovoljno vode, odmarati i biti sretan. Kada sve ovo postavimo u vlastiti životni stil, mi imamo zdravo i lijepo oblikovano tijelo.

Dobrobiti vježbanja osim fizičkih i psihičkih su poboljšanje funkcionalnih i motoričkih sposobnosti koje nam tada znatno olakšavaju svakodnevni život, smanjenje potkožnog masnog tkiva, borba s neželjenim kilogramima, smanjuje se mogućnost pojave raznih bolesti modernog doba kao što su dijabetes, problemi sa želucem, nemobilnošću i trajnim posljedicama uzrokovanim nekretanjem, bolesti kralježnice i lokomotornog sustava itd., stoga je vježbanje u današnje vrijeme neophodno.

Često osobe koje se puno kreću na poslu misle da im se koraci koje su napravili broje pod treniranje, no to nije ni približno tako, pa vam je moj savjet da bez obzira na umor i fizički rad ipak odradite trening uz vodstvo trenera jer nekontrolirano kretanje i kontrolirano nije isto. Vi i ja ne trebamo isti trening, ja ću raditi na svojim slabostima dok ćete vi raditi na svojim. Brigom o sebi u mladosti ćete znatno utjecati na svoju duboku starost. Ne želite biti ovisnici o tuđoj pomoći, pa se pobrinite na vrijeme da do toga ne dođe. Nama je kretanje prirodno, a prirodi se moramo vratiti.


Kako bi naš trup bio zdrav, na pojedinim mjestima mobilan, a pojedinim stabilan, te dobro podnosio svakodnevni stres, potrebno je raditi na tome. Pojedini zglobovi u našem tijelu motaju biti mobilni, pojedini stabilni, međutim svaki mobilan u manjoj mjeri trebao bi biti stabilan i obrnuto. Kada se dogodi disbalans, a nastao degenerativnim promjenama kroz određen vremenski period, našim svakodnevnim lošim navikama, imamo poteškoća u lokomotornom sustavu.


Našem lokomotornom sustavu nije prirodno dugotrajno sjedenje i stajanje na mjestu, potreban mu je pokret. Kada govorimo o pokretu, mislimo na izrazito kontrolirane kretnje tijela, s najmanje stresa u što neutralnijem položaju. Trebamo raditi na vraćanju zdravog neutrala, a neutral je položaj cijeloga tijela, nekog određenog zgloba ili dijelova tijela koji je u određenom položaju pod najmanjim stresom. To je položaj gdje su svi zglobovi i mišići pod minimalnim opterećenjem.

Stoga je važno da vježbate tehnički točno po svim protokolima rada, a protokol rada vježbe je redoslijed pozicije tijela, ponašanje u prostoru u određenoj vježbi, dah i još mnogo drugih važnih čimbenika o kojima ćemo sljedeći put. Često su kralježnice nestabilne i nemobilne pa se upravo zbog toga javljaju bolovi, loša stanja i stres, a da to ne bi bilo tako potrebno je vježbati. No, ne bilo kakve vježbe već vježbe s kojima jačamo centar tijela, a to je core, a to je područje zdjelice, kukova i kralježnice, pojas oko struka, laički. Tako je potrebno uz leđne, jačati mišiće trbuha, zdjelice, kukova itd., a sve kako bi kralježnica bila stabilna i mobilna, na koncu, zdrava.

Bolna stanja nisu ništa novo, ona su uvijek prisutna kod osoba koje puno rade moderne poslove u zatvorenim prostorima. Svima onima koji imaju bilo kakvih problema u lokomotornom sustavu, preporučujem da se savjetuju s liječnikom i da ne izvode ovaj trening, a sve kako se stanje ne bi pogoršalo. Nije svako loše stanje kralježnice isto, pa se ne izvode ni iste vježbe.

Mnogo čimbenika utječe na kvalitetu treninga. Pa tako i pozicioniranje na početku koje je izrazito važno jer će i kvaliteta vježbe ovisiti o tome, pa pripazite na to da ste uvijek na samom početku dobro namješteni, baš kao i tijekom izvođenja, svjesno aktiviranje područja koje želimo trenirati. Prvo i zadnje ponavljanje se po kvaliteti ne smije promijeniti bez obzira na umor mišića, uvijek radije stanite prije završetka nego da forsiranjem zaradite ozljedu.


TRENING – kućni trening s girjom za napredne vježbače.


Veslanje u pretklonu trupa


Mrtvo dizanje s povlačenjem pod bradu


Zamah


Sumo


Rameni most


Rameni most


Ruski twist

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije