
Mobilnost i stabilnost temelj su zdravog tijela i kvalitetnog treninga. Doznajte kako pravilnim vježbama izbjeći bolna stanja i održati vitalnost kroz cijelu godinu
Važan dio svakog dobrog treninga je rad na razvoju mobilnosti. Zbog sjedilačkog načina života tijelo iz dana u dan postaje tromije, trpi razna bolna stanja i promjene koje na kraju loše utječu i na raspoloženje.
Lokomotorni sustav je sustav za pokretanje i ako ga ne njegujemo postaje vrlo osvetoljubiv, vraća istom mjerom. Primjerice, uzmimo jedan zglob, neka to bude rameni zglob kojem je prirodno da u svakom djelu našega života izvodi cirkumdukciju, odnosno kruženje u svim smjerovima, kako se iz dana u dan njegov opseg pokreta ne mijenja on postaje trom i zakržljao, i na koncu njegov pokret umire.
Pa ćete često vidjeti da ljudi u najboljim godinama ne mogu pravilno cijelom dužinom ispružiti ruke iznad glave, a da se ne skrati leđni mišić koji povlači ruku prema sebi. To se zove nemobilnost zglobova i disbalans. Pojedini zglobovi u našem tijelu trebaju biti mobilni, pojedini stabilni, ako se dogodi da onaj koji je stabilan postane mobilan imamo disbalans i posljedice u obliku zakržljalosti i razna bolna stanja.
Sve to događa se i u ostalim dijelovima tijela, ako se ne krećemo, stoga smatram da je razvoj mobilnosti, fleksibilnosti, snage, kardiovaskularnog kapaciteta i izdržljivosti jedan od vodećih i najpotrebnijih sposobnosti na kojima moramo raditi, a sve kako bi naše tijelo što duže ostalo mlado i zdravo.
Pripremila sam nekoliko osnovnih vježbi za razvoj mobilnosti, a to su upravo one za koje smatram da su najpotrebnije današnjem životnom stilu. Zdjelica, kukovi i kralježnica su u ovo moderno doba najkritičniji pa sam se njima i najviše posvetila.
Radite na sebi jer česta bolna stanja nisu nešto što je normalno i prihvatljivo. Vaše tijelo zaslužuje samo najbolje i tako se treba ponašati prema njemu, dati mu najbolje. Kada jednom vidite rezultate, više nikada nećete htjeti stati. Rezultati vježbanja nisu samo okom vidljivi već su i oni kojih se osjeti pa se zbog toga vježbanje smatra higijenom psihofizičkog zdravlja.
Dugotrajno sjedenje ili stajanje nije prirodno našem tijelu, položaji u koji ga često postavljamo predstavljaju veliki rizik u raznim degenerativnim promjenama, pa ne čudi velik interes za rekreacijom i bavljenjem sportom.
No, ljeti je priča malo drugačija, pa tako vježbači često naprave pauzu i zanemare sve ono na čemu su cijele zime i proljeća mukotrpno radili, a kada se ponovo vrate treninzima požale svaku sekundu što su dopustili da se opuste i zanemare tjelovježbu.
Nemojte i vi biti jedni od njih, održavajte formu, šećite, trčite, vozite se biciklom što više možete i brzo ćete uočiti razliku.
Snažan core nas štiti od loših vanjskih utjecaja kojima smo svakodnevno izloženi i na koje mi ne možemo utjecati, ali ono što možemo je promijeniti životne navike, vježbati i baviti se rekreacijom kako bi tijelo bilo manje pod stresom i što zdravije. Trening je danas potreba svakog čovjeka.
Trening-svaku vježbu radite do 60 sekundi, s odmorom između od deset i u nekoliko krugova.
- Lateralni čučanj
- Pružanje suprotne ruke – noge iz položaja upora klečući
- Podizanje trupa i nogu u sjedeći položaj
- Čučanj u pokretu