U obilazak Muzeja Međimurja u Čakovcu stigla je skupina učenika iz Crikvenice. Razgledali su postav i zastali u suvenirnici. Izbor je velik, od replike askosa, obrednog vrča iz starijeg željeznog doba od replike spomenika Nikoli VII. Zrinskog, što ga je na mjestu njegove pogibije u Kuršanečkom lugu dala postaviti markiza Anna Maria Pignattelly Althan. No, djeca su pokupovala magnetiće za hladnjake u obliku licitarskih srca. Sve ostalo bilo im je preskupo.
Nema prepoznatljivosti
– Najjeftiniji suveniri od 10 do 20 kuna najbolje idu. Međimurje ima puno suvenira, no trebalo bi osmisliti jedan prepoznatljiv, kao i suvenire za određene prigode, kao što je ovogodišnje obilježavanje 450. godišnjice Sigetske bitke ili Dana županije – kaže mr. sc. Zlatko Bacinger iz Muzeja Međimurja, u kojem radi i suvenirnica “Međimursko blago”, otvorena radnim danom od 8 do 18 sati ljeti, a zimi do 15, vikendom od 10 do 13, dok na blagdane i praznike ne radi.
U suradnji s umjetnicom Jelenom Valkaj Muzej je osmislio originalne suvenire poput askosa, kamene kase u kojoj se na ulazu u Stari grad nekad skupljala mostarina i keramičke košarice Mije Horvata. No, s cijenom od 286 za askos do 572 kuna, koliko stoji kamena kasa, većinu za turista ti suveniri preskupi. Janja Kovač, koja radi u suvenirnici, napominje da se često kupuju manji suveniri na kojima piše Čakovec ili Croatia.
U ponudi su i pokladne maske lafre i lampe koje stoje 26 kn, replika rimske svjetiljke za 30 i rimska kasica za 50. Na štandovima za vrijeme manifestacija mogu se pronaći i oslikane svilene marame, cekeri od kukuruzovine i košare od vrbove šibe. Onima koji više vole jestive suvenire, obrtnici OPG- ovi nude bučino ulje koje se u Međimurju naziva koščično, kao i razne vrste likera u ukrasnim bočicama.
– Na žalost, Međimurje ima manjak suvenira. Velik je problem i to što se nemaju gdje kupiti jer suvenirnica u Muzeju ima neadekvatno radno vrijeme. Meni je najljepši suvenir “Orao”, spomenik Nikoli Zrinskom koji izrađuje Ivan Trupković iz Brezja – kaže Boška Ban Vlahek, direktorica Turističkog ureda grada Čakovca, koji nema dozvolu za prodaju suvenira.
U Prelogu turistima nude replike kružne kule iz 14. stoljeća iskopane prije dvadesetak godine pokraj crkve te statuu sv. Jakoba, župnog zaštitnika. U Štrigovi upravo osmišljavaju kako da turisit u obnovljenoj staroj kovačnici samo iskuju novčić s motivom tog kraja.
– Imamo suvenire od terakote koje u radionici u Svetom Urbanu izrađuje Đurđica Horvat. Nekog orginalnog suvenira po kojem bi se odmah znalo reći da je iz Štrigove, nemamo. Znam reći da je naš najbolji suvenir butelja – kaže Josip Mikec iz Turističke zajednice Štrigove. U Svetom Martinu na Muri imaju pozoja (zmaja) Martija i “vesele žabice”, u Murskom Središću turistima nude lenku, svjetiljku koja je bila dio rudarske opreme u tom kraju nekad poznatom po rudarskim jamama.
Traži se originalni suvernir
Mr.sc Bacinger je prije nekoliko godina kao predsjednik Bratovštine Petra Zrinskog-Časnog stola Čakovec predstavio originalni suvenir s ugraviranim oproštajnim pismom koje je Katarina Zrinska napisala svom zatočenom suprugu Petru. Podržava ideju da se osnuje skupina stručnjaka s raznih područja pa da se osmisli originalan suvenir koji bi na najbolji način turistima sačuvao uspomene na posjet Međimurju. I da nije preskup.