Pripremite dom za zimu: Evo kako i gdje uštedjeti

Potrošači znaju, a posebno korisnici centralnog grijanja, da zimi računi za grijanje rastu. Da bi vam u stanu ili kući bilo toplo, a da pri tom ne morate podizati kredit kako biste se ugrijali, Organizacija ROZP vam daje nekoliko praktičnih savjeta:

Obložite vanjske zidove: Zidovi sami po sebi jesu izolatori, zavisi od materijala, neki bolji, a neki nešto slabiji. No osobito vanjski zidovi su hladni debeli bili ili ma kakvu izolaciju imali. Značajno ćete smanjiti gubitak toplinske energije ako ih prekrijete slikama, tapiserijama ili ogledalom.

Čak i najobičniji plakat će biti dodatni zaštitni sloj i podići unutarnju temperaturu za oko jedan stupanj, a za četvrtinu smanjiti gubitak toplinske energije. Jasno je da su slike ili ogledala bolji što su masivniji i veći. Ako ste ljubitelj tapiserija i sličnih načina ukrašavanja prostora, to vam je svakako dodatna prednost. Odličan izolator su čak i police s knjigama, a posebno ako preko cijelog zida stavite debelu dekorativnu zavjesu.

Pripremite dom za hladnu noć: Danju sunce kroz prozor može dodatno ugrijati prostor, ali noću su stakla iznimno hladna. Pa čak i ako imate dupla stakla na prozorima, a pokušavate održati temperaturu u unutrašnjosti na oko 18 stupnjeva Celzija, ona će se noću spustiti na 12 stupnjeva što je gubitak energije od 50 do 100 vati po metru kvadratnom.

Ili ako ste na centralnom grijanju, a ranije odlazite na posao ili imate malu djecu, morat ćete dogrijavati tj. povećavati ionako velike izdatke za grijanje. No, postoji način da spriječite bar nepotrebno trošenje energije i zadržite toplinu, a to je da stavite “zimske zavjese” (gušći materijal, koji pokriva cijeli profil prozora) i spustite rolete čim se počne spuštati noć.

Vanjska ulazna vrata dodatno zaštite: Vanjska ulazna vrata (ulazna vrata na stanovima vode u hodnik) mogu biti tanka, a moda vas je navela da budu i ostakljena. Takva vrata su vrlo slabi izolatori, pa temperatura tijekom noći može pasti na 10 do 15° C. Prekrivanje vrata debelom zavjesom može eliminirati prilično mnogo gubitka topline. Naše bake su imale običaj na vrata s unutrašnje strane za hladnih vremena stavljati stare jastuke i deke.

Toplinu čuva i raspored namještaja: Ukoliko je vaš namještaj smješten uz vanjske, a ne uz pregradne zidove, bit će vam toplije. Ako imate radni stol uz vanjski zid tako da možete gledati kroz prozor, noge će vam biti hladne. Doduše možete izbjeći tu neugodnost ako donji dio zida obložite kartonom ili stiroporom.

Spavate li na krevetu koji je smješten uz vanjski zid, lako je moguće da vam se ‘ukočiti’ leđa i vrat. Pomoć je u visokom i masivnom uzglavlju kreveta, ali svakako se dodatno zaštitite od hladnoće zida oblaganje kartonom ili stiroporom, pa čak i tiskani reklamni materijali s kojima vam zatrpavaju poštanske sandučiće su ponekad spasonosno rješenje.

Izolirajte pod: Da pod može biti hladan znaju posebno stanari čiji su stanovi ili kuće iznad podruma. Posebno ako su podovi od betona na koji je postavljen parket ili laminat samo sa izolacijom protiv vlage. Već postavljanjem tepiha ili još bolje tepisona (toplog poda) ste značajno smanjili izdatke za grijanje, a pomoći će i ispod tepiha (linoleuma) rasprostrete stare novine s kojima ionako ne znate kamo.

Ne zaboravite, da svaka od ovih radnji omogućava uštedu toplinske energije više nego bilo kakav mjerni instrument za potrošnju toplinske energije. Jer mjerni instrument, posebno razdjelnik topline ne štedi, štedite vi.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije