
Završava jedan važan period njihovog života i žele se proveseliti jer su uspjeli i došli do tud...
Vrijeme je maturanata, njihovog veselja i norijada. Završava jedan važan period njihovog života i žele se proveseliti jer su uspjeli i došli do tud. Neki s lakoćom a neki s teškom mukom. Samo oni znaju koliko su muke i truda uložili da dođu do tog stupnja.
Ono što oni ne znaju je to da ovo nije kraj već početak novog dijela života. Za neke će doći do potpune prekretnice života jer će morati živjeti sami kao studenti te nastaviti učiti. Za one druge pak je početak samostalnosti jer trebaju početi raditi i zarađivati svoju plaću te naučiti s njom gospodariti tijekom mjeseca. Dok će se neki u potpunosti pogubiti jer neće znati što dalje. Još uvijek im se ne ide raditi to što su završili, a opet nemaju uvjete za fakultet, a ni volje učiti. Takvi najčešće dođu k meni po pomoć da pronađemo njihovu strast i pokrenemo ih prema daljnjoj stepenici života.
Kako god uzmeš, svakako je vrijeme za ispit zrelosti
Neki maturu nazivaju ispitom zrelosti no život nakon mature je i te kakav ispit zrelosti. To je vrijeme u kojem će mladi čovjek trebati pokazati što i koliko je naučio do sada i kako se snalazi u daljnjem životu. To je vrijeme u kojem shvatiš kako te škola nije najbolje pripremila za život i kakao je sada vrijeme da to učiniš sam i kreneš u život. Baciš se s litice i poletiš te sebi dokažeš što i koliko znaš a ostalo naučiš u letu.
Ono što većina roditelja možda ne zna za taj period adolescencije u kojoj je njihovo dijete je to da dijete ima poriv napraviti životni ispit zrelosti i dokazati sebi da je odraslo.
Naime, razdoblje adolescencije traje od 10 godine do punoljetnosti ili čak 24 godine, a dijeli se na ranu, srednju i kasnu adolescenciju.
U ranoj adolescenciji dijete ulazi u pubertet, prolazi kroz raznorazne hormonalne izazove te promjene na tijelu i otpor prema roditeljima a veće oslanjanje na vršnjake.
Faza srednje adolescencije od otprilike 14 do 17 godine nosi sa sobom traženje identiteta, eksperimentiranje sa stilovima, stavovima i osobnim vrijednostima. Utjecaj i važnost druženja s vršnjacima preuzima dominaciju, emocije se intenziviraju a kod nekih počinju i romantični odnosi.
Razdoblje kasne adolescencije od 18 do otprilike 24 godine je vrijeme kada se emocije stabiliziraju, odnos s roditeljima se ponovno uspostavlja, barem s jednim bliskijim roditeljem iako je neovisnost od roditelja prisutnija.
Roditelji koji su uspjeli kod djeteta razviti odgovornost sada polako počinju uživati u rezultatima samostalnosti djeteta i ozbiljnim promišljanjima o životu i budućnosti.
Oni koji nisu uspjeli razviti odgovornost kod djeteta naći će se u situaciji da mlada osoba i dalje ovisi o njima puno više nego li bi oni to htjeli.
Voljela bih da znate da ispit zrelosti ne obuhvaća samo maturu nakon srednje škole i ne odnosi se samo na taj test koji pišu u školi već je čitavo razdoblje adolescencije, naročito posljednje dvije faze.
U drugoj fazi adolescencije većina adolescenata želi sebi dokazati da su odrasli i zreli te žele učiniti „čin krštenja“ ili ulaska u odraslu dob. Zato će mnogi željeti učiniti neki posebni događaj o kojem će pričati kroz život i hvaliti se ili sramiti da su to učinili.
To su raznorazne situacije u kojima su oni uvjereni da su posebni i drugačiji te da nitko prije njih nije to nikad učinio. Nešto poput prvog pijanstva, prvog stupanja u spolne odnose, rizični ljubavni odnosi, prvog konzumiranja opijata, cigareta, prve tučnjave, vožnja bez dozvole, nepromišljeno slijeđenje alfa vršnjaka, samoozljeđivanje, objavljivanje sumnjivog sadržaj na društvenim mrežama, trošenje novca neodgovorno, kockanje ili neke druge vrste ekscesa.
U tom se razdoblju osjećaju neuništivo i imaju dojam da im nitko ništa ne može.
Mozak adolescenta se još uvijek razvija i ta njihova potreba da budu prihvaćeni u svijet odraslih katkada završava nepromišljenošću i greškama koje će se u obitelji pamtiti doživotno.
Za većinu tih aktivnosti roditelji nikada neće ni doznati, naročito ako ste izgubili odnos s njima. Oni će o tome radije pričati s nekim potpuno nepoznatim nego li s vama jer ne žele da „padnu“ u vašim očima.
Zato puno mudrih roditelja angažira u to vrijeme psihoterapeuta ili neku drugu neutralnu osobu s kojom dijete uspostavlja odnos i usmjerava ga kako ne bi uništio svoj život. Topla preporuka i vama za takvu osobu. I sama radim s dosta adolescenata za koje roditelji kažu da oni nemaju tako bliski odnos s vlastitim djetetom kao što to imam ja. No, nije poanta da im ja oduzmem dijete po pitanju povjerenja već da ga postepeno vraćam i okrećem roditeljima kako bi uspjelo izgraditi svoj identitet bez pogubnih situacija.
I još jedna ideja, ako baš želite podržati vaše dijete u tome da učini nešto hrabro što ga čini zrelim, pozivam vas da idete s nama na izlet u Pazin i Brijune gdje vaš adolescent može svoj ispit zrelosti učiniti u vidu spuštanja na Zip line iznad Pazinske jame. To je njima također zanimljivo kao čin odrastanja o kojem će pričati neko vrijeme a opet ćete taj dan provesti zajedno u zajedničkom povezivanju. Radi se o putovanju koje organizira agencija Jakopić travel pa vas pozivam da potražite i izvedete svojeg adolescenta ili pubertetliju. Tema putovanja su strahovi i njihovo nadvladavanje uz moje vodstvo.
Kada je riječ o ispitu zrelosti kroz koje prolazi vaše dijete, to je najmanje ono što prolaze u školi a više je sve ono što proživljava s društvom kroz svakodnevne aktivnosti. Vodite računa i o tome te se zainteresirajte i za to.
Nemojte misliti da vaše dijete to neće učiniti jer hoće. Samo ako sebe zavaravate, možda vam promakne ili nikada ne doznate. Potrudite se ostati povezani s djetetom ili pak pronađite zrelu osobu koja će to činiti u tom periodu umjesto vas.
Želim vam puno sreće, a ako zapne – tu sam!
Vaša Anita V., savjetnica za roditelje i osobni razvoj