Povodom Svjetskog dana primalja, koji se obilježava 5. svibnja, varaždinske primalje organiziraju Dan otvorenih vrata rodilišta, i to dan ranije, u petak 4. svibnja, od 10 do 14 sati.
Zbog velike zainteresiranosti, posjet rodilištu organiziran je u dvije grupe. Prvu će grupu primalje primiti u ‘Dvorani 2’ Opće bolnice Varaždin (na I katu zgrade u kojoj se nalazi bolnička praonica rublja) u 10 sati, a drugu grupu u 12 sati. Kratko će prikazati svoj rad, mogućnosti koje prije porođaja, u porođaju i poslije porođaja nudi varaždinsko rodilište, odgovarat će na pitanja žena i na kraju ih odvesti u razgledavanje rodilišta.
– Cilj nam je buduće roditelje i sve one koji su se odlučili za porod u našem rodilištu upoznati s osobljem, prije svega s primaljama, ali i prostorom u kojem će njihovo dijete doći na ovaj svijet, dakle s prostorom rađaone i odjela na kojem će žene boraviti nakon poroda – istaknula je Anita Gabud, mag. med. techn., v.d. glavne sestre Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Varaždin.
A da bi Dan otvorenih vrata trebao trajati cijelu godinu mišljenja je i Ivo Bilopavlović, dr. med., spec.ginekologije i opstertricije, v.d. voditelja Odjela za rađaonu i puerperij.
– Koliko god mi bili ljubazni, ljudima koji ovdje dolaze, a često dolaze cijele obitelji, ovaj prostor je strani. I bilo bi lijepo da trudnice dođu ovdje kako bi se informirale, vidjele prostor i smanjile tu razinu stresa, kako bi naše rodilište, nakon poroda, zajedno sa svojim djetetom napustile zadovoljne. Temelj i cilj svega nam je da iz našeg rodilišta izađu zdravo dijete i zadovoljna majka – istaknuo je Bilopavlović.
Inače u Službi za ginekologiju i opstetriciju je 60 zaposlenih, od toga su 24 primalje, pri čemu je šest prvostupnica primaljstva. Primalje rade na svim radilištima u rodilištu, a najviše ih je u rađaoni, njih 13. Od njih su četiri prvostupnice primaljstva, dok će dvije uskoro to postati. Među njima je i Ksenija Horvatić, prvostupnica sestrinstva te buduća prvostupnica primaljstva. Naime, trenutno pohađa razlikovni obrazovni program kako bi nastavila raditi posao u rađaoni koji istinski voli.
– Dan otvorenih vrata organiziramo već nekoliko godina zaredom. Na taj način želimo osnažiti vezu između primalja i trudnica, kako bismo im otklonili nedoumice u vezi trudnoće, strah od poroda i babinja, te će to biti prilika da trudnice, buduće majke, upoznaju primalje, da se bolje međusobno povežemo te da uspostavimo prijateljski, partnerski odnos, kako bi one sigurno i bez straha dočekale taj čaroban trenutak rođenja djeteta – objašnjava Horvatić, bacc. med. techn., v.d. glavne sestre Odjela za rađaonu i puerperij.
Individualan pristup svakoj trudnici, rodilji, babinjači je najučinkovitiji način rada kako bi zadovoljstvo bilo obostrano. Primalje bi trebale biti čuvarice prirodnog porođaja i rodilji pružiti podršku, uliti joj, prije svega, povjerenje i pružiti joj mir u tim osjetljivim trenucima.
– Odnos rodilje i primalje je specifičan, vrlo je emocionalan. Naš posao je izrazito lijep, ali i zahtjevan, odgovoran, iscrpljujući, a ponekad i stresan. Zalažemo se za humaniji pristup porođaju i naše rodilište pokušava izaći ususret trudnicama i rodiljama, uvažavajući njihove želje, koliko je god to moguće. Bez obzira na svu težinu posla i odgovornost, mislim da će se moje kolegice složiti da imamo najljepši poziv i da obavljamo najdivniji posao na svijetu – ističe Horvatić.
A da je rad u rađaoni prvenstveno timski rad – potvrđuje na kraju i Bilopavlović.
– Primalje su osobe koje su s trudnicom, odnosno rodiljom, prve u kontaktu i koje uz nju provedu najviše vremena, te su i zadnje koje ih vide prilikom otpusta iz rodilišta. Rad u rađaoni je prvenstveno timski rad. Ja se kao liječnik moram osloniti na svoje primalje, stoga je povjerenje temelj na kojem gradimo svoj odnos, a njihovo obrazovanje je u svemu tome ključna stvar. Taj se odnos gradi godinama, i mogu reći da, nakon više od 10 godina provedenih u rodilištu, imam puno povjerenje u svoje primalje i sestre – zaključuje Bilopavlović.