Kako slaviti, što odjenuti i koliko darovati za krizmu i pričest

‘Sezona’ krizmi i svetih pričesti počela je, a travanj, svibanj i lipanj već tradicionalno su u restoranima obilježeni kao mjeseci svečanih menija. Bez obzira na to radilo se o jednom ili drugom, tzv. sakramenti kršćanske inicijacije često se u narodu shvaćaju kao prigoda da se troši više nego inače.

Unatoč preporukama svećenika da se izbjegne bilo kakvo pretjerivanje, vjernici se znaju oglušiti pa se slavlja svetih potvrda i pričesti pretvore u nešto što izgleda kao slavlje omanje svadbe, s pedesetak uzvanika, bendom koji svira uživo, rezanjem torte u određeno doba, a zna se dogoditi da se slavljenici dovezu i u kočijama. Kod prve pričesti to je rjeđi slučaj s obzirom na to da se prvopričesnici odijevaju u potpuno iste, bijele haljine, dok su se zbog načina odijevanja krizmanika oglasili čak i biskupi Zagrebačke crkvene pokrajine, na čelu s nadbiskupom, kardinalom Josipom Bozanićem.

Njihovo pismo u kojem se obraćaju roditeljima krizmanika stalno stoji na internetskim stranicama Zagrebačke nadbiskupije. Iako su naglasili kako tom slavlju ne pristaju ni skupa odijela ni raskoš, a pogotovo su nedopustivi načini odijevanja koji vrijeđaju krepost, čednost i dostojanstvo ljudskog tijela, još se uvijek u crkvama mogu vidjeti djevojčice od 13-14 godina u visokim štiklama, u kojima često ne znaju ni hodati. Kao i prekratke i predekoltirane oprave koje ne pristaju ni instituciji ni prigodi.

Skromnost bi se trebala očitovati i u darovima, za koje se ipak daje manje novca no inače. Dosadašnje iPadove, mobitele, laptope, koji su prednjačili kao najomiljeniji, posljednjih je godina zamijenio zlatni nakit, no vrijednosti od 200 do 300 kuna. Zna se darovati lančić s privjeskom križa, nakit od čelika ili srebra, naušnice, privjesci s anđelima ili imenima…

Koji su uvjeti za sakramente?

Svatko tko želi ići na prvu pričest i svetu potvrdu treba zadovoljiti određene uvjete.

Najosnovniji uvjet je da je dijete kršteno, kao i da redovito pohađa susrete priprave. Ako nije kršteno, moguće ga je krstiti naknadno, za što je potreban izvadak iz Matice rođenih, a krsni kum treba donijeti posvjedočenje o prikladnosti za kumovanje iz vlastite župe. Za one koji su kršteni izvan župe u kojoj imaju pričest i krizmu potrebno je donijeti potvrdu o krštenju.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije