1999. godine Vlada Republike Hrvatske donosi prvi Nacionalni program odgoja i obrazovanja za ljudska prava. Odlukom Vlade od 14. listopada 1999. obvezuje se Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta na njegovu primjenu. Provedba toga programa ostala je na dobrovoljnoj osnovi sve do 2012. godine, kada je dovršen novi Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja, a ministar je donio odluku o njegovoj eksperimentalnoj provedbi. Veći broj provedbenih mjera iz nacionalnih programa integriran je u odgojno-obrazovni sustav kroz Građanski odgoj i obrazovanje, a osigurava se i provedba europskih standarda, prije svega Povelje Vijeća Europe o odgoju o obrazovanju za demokratsko građanstvo i ljudska prava.
U školskoj godini 2012. / 2013. eksperimentalno su Građanski odgoj i obrazovanje u sklopu MZOS i AZOO provodile: Osnovna škola Đuro Ester i Gimnazija Fran Galović iz Koprivnice, III. osnovna škola Čakovec, Osnovna škola Pavleka Miškine i OŠ Matije Gupca iz Zagreba i Srednja škola Dugo Selo.
Eksperimentalnu provedbu Kurikuluma GOO-a sustavno su pratili i vrednovali: Istraživačko-obrazovni centar za ljudska prava Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Učenici, učitelji i stručna služba III. OŠ Građanski odgoj i obrazovanje provodili su prema svim oblicima koji se navode u Kurikulumu: međupredmetno, tj. integrirano u sve predmete i to od 1. do 8 . razreda, modularno, tj. Modulom Projekt građanin u okviru izvannastavnih aktivnosti za učenike razredne i predmetne nastave te izborno. Izborni predmet Građanski odgoj i obrazovanje slušali su učenici 7. i 8. razreda.
Tijekom praćenja provedbe Građanskog odgoja i obrazovanja u III. OŠ, tim za praćenje i vrednovanje uočio je kvalitetu provedbe i oduševio se odličnim primjerima u nastavi i izvannastavnim aktivnostima. Razvojem i primjenom građanskog znanja, vještina i sposobnosti prilikom rješavanja problema koji spadaju u područje aktivnog i odgovornog građanstva, nastojalo se učenike usmjeriti da samostalno i u razgovoru s drugim učenicima razmišljaju i zaključuju o problemu kojim se bave, odnosno o temi o kojoj uče, da ovladavaju procesom učenja, uče razmišljati i zaključivati, postaju odgovorniji za svoje učenje, uče jasno iznositi svoje zaključke, uče argumentirati i prihvaćati različitost u razmišljanju, bolje upoznaju svoje suučenike u razredu te smanjuju predrasude jedni prema drugima. Zbog kvalitetne provedbe i zapaženih rezultata III. OŠ Čakovec kandidirana je za sudjelovanje na 2. Ljetnoj akademiji Vijeća Europe – Živjeti ljudska prava.
Nakon što je stigao poziv Vijeća Europe za dolazak na 2. ljetnu akademiju, za predstavljanje načina provođenja Građanskog odgoja i obrazovanja u našoj školi, pripremili su se, uz pomoć svojih kolega, učitelji Tomica Hlapčić, Filip Car i Zdenka Novak. Veliku podršku u pripremi pružile su im savjetnica Nevenka Lončarić–Jelačić i ravnateljica Mirjana Friganović.
Osim što su na Akademiji predstavljali rad svoje škole, naši učitelji i učiteljica predstavljali su i našu domovinu, Međimursku županiju i Grad Čakovec. Zajedno s predstavnicima Slovenije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Turske, Albanije, Kosova, Srbije, Bugarske, Rumunjske i Crne Gore te uz vodstvo edukatora Vijeća Europe sudjelovali su u brojnim radionicama na kojima su kreirali i osmišljavali nova rješenja za nastavne procese usmjerene prema učeniku po metodi sudjelujućeg, iskustvenog učenja. Edukatori Vijeća Europe zamijetili su i pohvalili kvalitetne prijedloge čakovečkog tima. Kroz desetodnevnu edukaciju učitelji su obogatili svoju građansku kompetenciju i stekli nova znanja, vještine i sposobnosti. sve što su naučili prenijet će svojem kolektivu kako bi rad na provođenju Građanskog odgoja i obrazovanja bio još više usmjeren na aktivno uključivanje učenika u život i rad škole kao zajednice koja uči i priprema učenike za aktivne i odgovorne građane.
Odličan domaćin 2. ljetne akademije bio je Zavod za školstvo Crne Gore uz suorganizaciju Vijeća Europe. Akademija je održana u Cetinju od 21. do 29. lipnja 2013., a uz radni dio domaćini su sudionicima pokazali ljepote NP Skadarsko jezero, Budve i Lovčena. Zahvaljujući razumijevanju pročelnice Ureda EU integracija Međimurske županije Vesne Haluga i župana Matije Posavca te gradonačelnika Grada Čakovca Stjepana Kovača, osigurana je financijska potpora školi za sudjelovanje na međunarodnom skupu. (Z.N.)