Učitelji III. OŠ Čakovec na 2. ljetnoj akademiji vijeća Europe

Građanski odgoj i obrazovanje. Učitelji III. OŠ Čakovec na 2. ljetnoj akademiji vijeća Europe.

1999. godine Vlada Republike Hrvatske donosi prvi Nacionalni program odgoja i obrazovanja za ljudska prava. Odlukom Vlade od 14. listopada 1999. obvezuje se Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta na njegovu primjenu. Provedba toga programa ostala je na dobrovoljnoj osnovi sve do 2012. godine, kada je dovršen novi Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja, a ministar je donio odluku o njegovoj eksperimentalnoj provedbi. Veći broj provedbenih mjera iz nacionalnih programa  integriran  je u odgojno-obrazovni sustav kroz Građanski odgoj i obrazovanje, a  osigurava se i provedba  europskih standarda, prije svega Povelje Vijeća Europe o odgoju o obrazovanju za demokratsko građanstvo i ljudska prava.

U školskoj godini 2012. / 2013. eksperimentalno su Građanski odgoj i obrazovanje u sklopu MZOS i AZOO provodile: Osnovna škola Đuro Ester i Gimnazija Fran Galović iz Koprivnice, III. osnovna škola Čakovec, Osnovna škola Pavleka  Miškine i OŠ Matije Gupca iz Zagreba i Srednja škola Dugo Selo.

U sklopu IPA projekta i MMH  provodio se GOO  u Osnovnoj  školi Ivana Gorana Kovačića Petrinja, Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića Duga Resa, Osnovnoj školi Siniše Glavaševića Vukovar, Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića iz Velike, Ekonomskoj i turističkoj školi Daruvar i Srednjoj školi  Obrovac.

Eksperimentalnu provedbu Kurikuluma GOO-a sustavno su  pratili i vrednovali: Istraživačko-obrazovni centar za ljudska prava Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Učenici, učitelji i stručna služba III. OŠ Građanski odgoj i obrazovanje provodili su prema svim oblicima koji se navode u Kurikulumu: međupredmetno, tj. integrirano u sve predmete i to od 1. do 8 . razreda, modularno, tj. Modulom Projekt građanin u okviru izvannastavnih aktivnosti za učenike razredne i predmetne nastave te izborno. Izborni predmet Građanski odgoj i obrazovanje slušali su učenici 7. i 8. razreda.

Tijekom praćenja provedbe Građanskog odgoja i obrazovanja u III. OŠ,  tim za praćenje i vrednovanje uočio je kvalitetu provedbe i oduševio se odličnim primjerima u nastavi i izvannastavnim aktivnostima. Razvojem i primjenom građanskog znanja, vještina i sposobnosti prilikom rješavanja problema koji spadaju u područje aktivnog i odgovornog građanstva, nastojalo se učenike usmjeriti da samostalno i u razgovoru s drugim učenicima razmišljaju i zaključuju o problemu kojim se bave, odnosno o temi o kojoj uče, da ovladavaju procesom učenja, uče razmišljati i zaključivati, postaju odgovorniji za svoje učenje, uče jasno iznositi svoje zaključke, uče argumentirati i prihvaćati različitost u razmišljanju, bolje upoznaju svoje suučenike u razredu te smanjuju predrasude jedni prema drugima. Zbog kvalitetne provedbe i zapaženih rezultata III. OŠ Čakovec kandidirana je za sudjelovanje na 2. Ljetnoj akademiji Vijeća Europe – Živjeti ljudska prava.

Nakon što je stigao poziv Vijeća Europe za dolazak na 2. ljetnu akademiju, za predstavljanje načina provođenja Građanskog odgoja i obrazovanja u našoj školi, pripremili su se, uz pomoć svojih kolega, učitelji Tomica Hlapčić, Filip Car i Zdenka Novak. Veliku podršku u pripremi pružile su im savjetnica Nevenka LončarićJelačić i ravnateljica Mirjana Friganović.

Osim što su na Akademiji predstavljali rad svoje škole, naši učitelji i učiteljica predstavljali su i našu domovinu, Međimursku županiju i Grad Čakovec. Zajedno s predstavnicima Slovenije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Turske, Albanije, Kosova, Srbije, Bugarske, Rumunjske i Crne Gore te uz vodstvo edukatora Vijeća Europe sudjelovali su u brojnim radionicama na kojima su kreirali i osmišljavali nova rješenja za nastavne procese usmjerene prema učeniku po metodi sudjelujućeg, iskustvenog učenja. Edukatori Vijeća Europe zamijetili su i pohvalili kvalitetne prijedloge čakovečkog tima. Kroz desetodnevnu edukaciju učitelji su obogatili  svoju građansku kompetenciju i stekli nova znanja, vještine i sposobnosti. sve što su naučili  prenijet će svojem kolektivu kako bi rad na provođenju Građanskog odgoja i obrazovanja bio još više usmjeren na aktivno uključivanje učenika u život i rad škole kao zajednice koja uči i priprema učenike za aktivne i odgovorne građane.

Odličan domaćin 2. ljetne akademije bio je Zavod za školstvo Crne Gore uz suorganizaciju Vijeća Europe. Akademija je održana u Cetinju od 21. do 29. lipnja 2013., a uz radni dio domaćini su sudionicima pokazali ljepote NP Skadarsko jezero, Budve i Lovčena. Zahvaljujući razumijevanju pročelnice Ureda EU integracija Međimurske županije Vesne Haluga i župana Matije Posavca te gradonačelnika Grada Čakovca Stjepana Kovača, osigurana je financijska potpora školi za sudjelovanje na međunarodnom skupu. (Z.N.)

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije