– Dobili smo od mentorice Ane Detoni i grupe biciklista zadatak da dizajniramo odjeću koja je funkcionalna, estetski privlačna i u kojoj je biciklist vidljiv u lošim vremenskim uvjetima. Kako sam i sama stalno na biciklu, znala sam točno što mi treba! Kreirala sam odjeću od čvršćeg materijala od onog koji se inače koristi za kabanice i dodala elemente koji bi pelerinu, kabanicu i gamaše za noge držali na mjestu, a da je biciklistu omogućena najveća moguća vidljivost – tumači nam Jelena Briški, maturantica Srednje trukovne škole Varaždin, koja je s prijateljima iz sad već bivšeg završnog razreda osmišljavala zaštitnu odjeću za bicikliste koja će se uskoro naći na ulicama.
Učenici i njihovi mentori u školskoj su radionici izradili prototipove kabanice s kapuljačom, jakne, prsluke, gamaše (navlake za noge) i navlake za ruksake s reflektirajućim dijelovima. Pazili su na svaki detalj jer znaju, ističu, da ta odjeća spašava živote.
– Poznato je da kapuljače na kabanicama smanjuju vidljivost sa bočnih i sa stražnje strane, pa sam se odlučila za malo drukčiji sistem stezanja kapuljače. Uglavnom, na prvom mjestu mi je bila funkcionalnost, a onda sam kasnije u to uklopila estetiku – dodaje J. Briški, koja planira jednog dana razviti svoj brend sportske odjeće.
Dizajn prilagodili sebi
Izrada reflektirajuće odjeće za bicikliste dio je projekta “Sjajim u mraku” na kojem surađuju Sindikat biciklista, udruga Varaždinski biciklisti i Srednja strukovna škola, uz MUP-a i njegov Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa, preko kojeg se i fianancira. Cilj je povećati sigurnost biciklista i pješaka u prometu u uvjetima slabije vidljivosti na sjeveru Hrvatske.
– Ovo je nešto drukčiji dizajn od klasičnih prsluka koje mladi, ali i stariji, baš ne vole nositi. Posebnost je što su ga maturanti dizajnirali prema onome što bi sami radi nosili. Prilagodili su dizajn sebi. Odjeća je od vodonepropusnog materijala domaćih proizvođača – kaže voditeljica proizvodnje u školskoj radionici Danica Radmanović, koja je prije radila na Višoj tekstilnoj školi. Djecu, napominje, treba poticati, a čim više rade, dobivaju i više dobrih ideja.
Učenici su radili pod mentorstvom profesorica Ane Detoni i Dunje Dobranić Štefan. Ravnatelj Dražen Košćak kaže da puno pažnje je posvećeno bočnim oznakama na rukama i nogama, kako bi sudionici u prometu bili vidljiviji za vrijeme kiše i magle.
– Prvi dojmovi i reakcije su jako dobre! – zadovoljan je. Očekuje da odjeću, nakon što škola odradi svoj dio do kraja, netko počne i proizvoditi za tržište. Očekuje se da ih i MUP preuzme za svoje preventivne akcije.