U Srednjoj školi Čakovec proveden projekt ‘Skitnje med Murom i Dravom’ za posebno darovite učenike
Nakon raspisivanja natječaja od strane MZOS-a, u lipnju prije godinu dana ugodno nas je iznenadila vijest da je prihvaćena prijava SŠ Čakovec te su nam odobrena sredstva za projekt “Skitnje med Murom i Dravom” koji su osmislili i napisali Monika Cindrić, prof. i Mladen Tota, prof..
Projekt je namijenjen darovitim učenicima te zamišljen kako bi omogućio učenicima da razviju svoje vještine te se upoznaju s osnovama i metodama znanstvenog rada na terenskoj nastavi iz biologije i geografije. Do kraja studenoga je završio selekcijski postupak te je izabrano 10 učenika na temelju njihovog prosjeka ocjena te motivacijskom pismu.
Kako bi se nastavnici i stručni suradnici što bolje pripremili za rad s učenicima koji su izabrani za ovaj projekt, ali i za rad s darovitim učenicima u idućim godinama, održane su dva predavanja i kreativne radionice o karakteristikama darovitih učenika, kako ih identificirati te kako raditi s takvim učenicima.
Sredinom ožujka prof. Tota i prof. Trstenjak koja je sudjelovala u projektu umjesto prof. Cindrić, su nas upoznali s teorijom stručnog i znanstvenog rada, pronalaženjem i citiranjem izvora, s načinima i pogreškama prilikom traženja izvora na internetu, korištenjem softwarea za traženje izvora te nekim popularnim i korisnim softwareom za prirodnu grupu predmeta.
Na prvoj terenskoj nastavi koju smo krajem ožujka proveli s partnerima iz ustanove Međimurska priroda, upoznali smo se s radom te ustanove, zadacima zaposlenika te oblicima zaštite prirode u Hrvatskoj i Međimurju. Nakon toga, posjetili smo najstarije crpilište nafte na svijetu u Peklenici te smo krenuli put Žabnika gdje smo u osmatračnici uz pomoć dalekozora i priručnika prepoznavali ptice te se upoznali s vrstama koje tu žive te osjetljivim ekosustavom. Posjetili smo i novoosnovanu ergelu međimurskog konja.
Konačno, 16. i 17.4. krenuli smo na glavni dio ovog projekta – proveli smo dva dana na terenskoj nastavi na rijeci Dravi. Organizator i partner na terenskoj nastavi bila nam je Zaštitarsko-ekološka udruga Senjar iz Donje Dubrave. Prije dolaska u Donju Dubravu na rijeci Dravi u Prelogu Valentina Pirc-Mezga, prof., održala je predavanje i radionicu na kojoj smo poput glavnih zvijezda CSI Miamija mjerili i uspoređivali nitrate, pH, temperaturu, provodljivost te otopljeni kisik u Dubravskom jezeru te u drenažnom kanalu rijeke Drave. Uz pomoć topografskih karata vježbali smo osnove orijentacije te određivanje azimuta te se upoznali s osnovama kartiranja.
Nakon toga, krenuli smo prema Donjoj Dubravi gdje je udruga ZEUS pripremila program, osigurala čamce za spust te skipere i opremu. U cjelodnevnoj avanturi i spustu, čamcima smo prošli starim tokom Drave te na nekoliko mjesta stali, uzeli uzorke vode te proveli vježbu i radionicu kartiranja. U sklopu spusta vidjeli smo staništa dabrova i bregunica, upoznali se s razlikama između starog i novog toka rijeke Drave, naučili osnovne tehnike preživljavanja u prirodi poput loženja vatre, postavljanja šatora, zaštite od uboda ili ugriza insekata i slično.
Nakon spusta, održana su 3 predavanja u prostorijama nautičkog kluba “Fljojsar” gdje nam je prezentirana povijest splavarenja i trgovine drvom po Dravi te povijesno-geografski razvoj Donje Dubrave, upoznali smo se s etnografskom tradicijom ovoga kraja, a na kraju nam je održana odlična i zanimljiva prezentacija uz prikaz tehnika ispiranja zlata na tradicionalan način koje su nam pokazali zlatari iz Donjeg Vidovca.
Navečer smo primijenili naučeno te sami postavljali šatore za noćenje te zapalili vatru i pripremili večeru. U jutro smo imali orijentacijsku vježbu po Donjoj Dubravi uz pomoć topografskih karata i kompasa te smo proveli kratku anketu, da bi nakon toga, autobusom posjetili ušće Mure u Dravu gdje su nam članice udruge Senjar prezentirale djelatnosti udruge i aktivnosti koje provode, a pomoću aplikacije Google maps uspoređivali smo stanje na ušću s onim od prije 40 godina na topografskim kartama te uočili promjene u prostoru koje su nastale meandriranjem rijeke Drave, ali i djelovanjem čovjeka. Na kraju smo posjetili ranč “Muškatljin” na kojem smo se upoznali s načinom i metodama uzgoja konja te potencijalima razvoja ruralnog turizma ovoga kraja.
Nakon povratka, napravili smo analizu prikupljenih uzoraka i materijala, a konačne rezultate analize uzoraka te anketiranja predstavili smo 20.5.2016. u prostorijama škole, a koristit ćemo ih i za neke buduće aktivnosti. Cijeli projekt, a posebno dvodnevna terenska nastava bili su nam iznimno zanimljivi i poticajni za naše daljnje obrazovanje i dali nam veliki poticaj da nastavimo s istraživačkim radom i u budućnosti. Isto tako, upoznali smo se i s geografskim obilježjima Međimurja i s turističkim potencijalima koje pružaju naše dvije prekrasne rijeke – Mura i Drava.