U utorak 10. svibnja 2016. održana je završna konferencija projekta “Socijalno poduzetništvo – nove kompetencije komercijalista” u dvorani Visoke tehničke škole u Bjelovaru .
Pregled tijeka i rezultata projekta iznijela je voditeljica projekta Nataša Vibiral. Svoja iskustva prisutnima je predočila uz brojne fotografije tijeka projekta i osoba uključenih u njega. Istaknula je svoje zadovoljstvo suradnjom s partnerima te mnogobrojnim dobrim i pozitivnim ishodima među kojima su oblikovani kurikulum za zanimanje komercijalist koji uključuje sadržaje iz društvenog poduzetništva, priručnik za nastavnike, obrazovni video materijali, aplikacija za izradu poslovnog plana, a prije svega stručno usavršavanje u području društvenog poduzetništva svih uključenih u projekt.
Budući da su učenici Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar, Srednje škole “Ivan Seljanec” Križevci, Srednje škole Koprivnica i Ekonomske i trgovačke škole Čakovec, izrađivali poslovne planove s elementima društvenog poduzetništva, na konferenciji su predstavnici timova održali trominutne prezentacije o svojim poduzetničkim idejama koje su osmislili. Povjerenstvo za ocjenjivanje učeničkih prezentacija ocijenilo je uspješnost timova, a priznanja je predstavnicima uručio profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu dr. sc. Marko Kolaković.
Učenice Ekonomske i trgovačke škole Čakovec, Paula Lajtman, Ines Bestijanić iz 3. k razreda i Norberta Kuqi iz 4. k razreda izradile su poslovni plan s elementima društvenog poduzetništva “Međimurski lonec – prvi restoran koji zapošljava osobe s invaliditetom u Međimurju”.
Paula Lajtman iz 3. k razreda prezentirala je poslovnu ideju u Bjelovaru te su učenice osvojile diplomu za financijski najodrživiju ideju poslovnog plana iz područja društvenog poduzetništva.
U samoj izradi poslovnog plana učenicima su pomagale mentorice, profesorice ekonomske grupe predmeta Ivana Borković Novak i Tatjana Frančić-Mikulić.
Nastavne materijale koji su nastali u ovom projektu predstavila je voditeljica radne skupine za izradu kurikuluma društvenog poduzetništva Ornela Malogorski. Istaknula je da je u pripremi i izradi svih materijala od iznimnog značenja bila uloga savjetnika za društveno poduzetništvo – Sanje Ostroški i Teodora Petričevića iz CEDRE Čakovec, savjetnice za izradu kurikuluma Majde Fajdetić, kao i angažman svih partnera te nastavnika Komercijalne i trgovačke škole uključenih u oblikovanje obrazovnih video materijala.
Na samom kraju predstavljena je aplikacija za izradu poslovnih planova koju je pojasnila Sanja Papić, suradnica za financije i javnu nabavu u projektu, koja je uz računalne stručnjake Visoke tehničke škole sudjelovala u izradi ove aplikacije svojim kompetencijama iz područja ekonomije. Aplikacija je prilagođena učenicima kako bi im se olakšalo planiranje i osmišljavanje poduzetničkih ideja, a svi zainteresirani moći će je preuzeti s mrežnih stranica Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar.
Konferencija je završila druženjem sudionika uz zakusku i osvježenje. (Tatjana Frančić-Mikulić)