U II. OŠ Čakovec obilježen Dan zaštite močvara i močvarnih staništa 2016.

>> U II.OŠ Čakovec obilježen Dan zaštite močvara i močvarnih staništa 2016.

U II. osnovnoj školi Čakovec tradicionalno je obilježen 2. veljače, Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa. Sudjelovali su učenici prvog razreda, polaznici izvannastavne aktivnosti Mali ekolozi te učenici od petog do osmog razreda, u sklopu Globe programa i nastave engleskog jezika.

Radionica o zaštiti močvara malih ekologa i malih globovaca

Pričom, igrom i prezentacijom mali globovci su motivirali najmlađe ekologe naše škole na aktivno uključivanje u radionicu o zaštiti močvara i žaba. Uvodnom pričom o kralju žaba mali ekolozi su prepoznali likove i istaknuli glavni lik – žapca. Prezentacijom o planetu Zemlji i zamišljenim letom u Tijuanu u Meksiko prvašići su upoznali legendarne žabe, poznate animirane likove – Toro i Pancho. Uočili su hijerarhiju hranidbenog lanca i shvatili važnost žaba. Praktičnim crtežom naučili su kako izgleda tijelo žabe. Mali ekolozi su izradili papirnate modele žaba u pokretu. Radionica je završena edukacijskim rješavanjem nastavnih listića u kojem su ponovili usvojene sadržaje.

Radionicu su pripremili i proveli mali globovci naše škole (Tena, Ivona, Grazia, Marta, Alen, Vanesa, Melani iz 6.b razreda), a voditeljice radionice bile su Edita Šanta Lesjak (Mali ekolozi) i Biljana Forgač (Globe program).

Edukativna radionica je potaknula učenike na suradnju, aktivnost, razvijanje socijalizacijskih vještina, komunikacije, tolerancije i ekološko razvijanje svijesti o očuvanju močvara u svijetu.

Integrirana nastava Globe programa i engleskog jezika

Integriranjem sadržaja Globe programa i engleskog jezika ovaj važan datum za zaštitu okoliša obilježava se u našoj školi već 5. godinu za redom. Nastavu su organizirale i vodile učiteljice Biljana Forgač i Branka Lamza.

U uvodnom dijelu učenik 5. razreda Jakov održao je prezentaciju na temu Dana zaštite močvara i močvarnih staništa. Močvare se često doživljavalo kao beskorisne vodene površine i nepromišljeno ih se isušivalo radi poljoprivrede ili gradnje, a ovaj problem je prisutan i dalje. Uništavanjem močvara mnoge biljke i životinje lišava se njihovih staništa a mnoge ptice selice ostaju bez svog utočišta. Osim toga, mnogima nije poznata važna uloga močvara kod pročišćavanja voda od štetnih tvari, njihova sposobnost vlaženja tla kod suše i uloga kod kontroliranja poplava.

Učenici su imali prilike provjeriti svoje znanje vokabulara engleskog jezika na temu močvara pomoću interaktivnih igri kreiranih Web 2.0 alatom Quizlet.

Veliki globovci Rea, Tena, Marija, Matia, Matej i Matija Miro održali su prezentaciju o žabama koju su samostalno izradili za ovu prigodu. Naveli su zanimljiv podatak da u Hrvatskoj živi 20 vrsta vodozemaca, što našu zemlju svrstava u sam vrh europskih zemalja po raznolikosti vodozemaca. Učenici su predstavili rezultate svog istraživanja o vrstama žaba na više kontinenata. Također, naveli su više vrsta zaštićenih žaba u Hrvatskoj. Istaknuli su problem da najviše žaba strada na cesti tijekom sezone parenja jer im je čovjek cestama presjekao prirodno stanište. Ipak, ekološke udruge nastoje pomoći postavljanjem zaštitnih mreža.

Cilj ovakvih aktivnosti u II. osnovnoj školi Čakovec jest razvijati svijesti učenika a neizravno i njihovih obitelji te cijele lokalne zajednice o važnosti zaštite močvara i močvarnih staništa kojoj svakodnevnim djelovanjem može pridonijeti svaki pojedinac.

Najnovije