Suvremeni sjedilački način života, višesatni rad za računalom, dugotrajna vožnja automobilom i fizička neaktivnost samo su neki od faktora koji potiču promjene građevnih elemenata kralježnice i rezultiraju pojavom bolnih sindroma.
U općoj populaciji, oko dvije trećine svih osoba tijekom života ima bol u vratnoj kralježnici. Prevalencija je najveća u srednjem životnom dobu.
Cervikalni sindrom
Cervikalni sindrom obuhvaća smetnje kojima su uzrok promjene u vratnom dijelu kralježničkog stupa. Najčešće predstavlja klinički sindrom degenerativnih promjena koje se manifestiraju bolom, hipertonusom mišića vrata i ramenog pojasa, ograničenim pokretima i vegetativnim smetnjama u području glave i gornjih ekstremiteta.
Pacijenti sa simptomima cervikalnog sindroma su česti u Lumbalis centru. Bolovi na koje se pacijenti najčešće žale su bol u vratu, glavobolje, nesvjestice, bolovi u ramenima i gornjim ekstremitetima, zujanje u ušima, zamagljen vid i dr.
Uzroci i faktori rizika
Najčešći uzrok bola u vratnom dijelu kralježnice su degenerativne promjene na zglobovima kralježnice i međukralježničnim diskovima.
Faktori rizika: Loše držanje tijela, povrede, dugotrajno sjedenje, rad za kompjuterom, fizička neaktivnost, izloženost stresu, pušenje, neadekvatna prehrana, profesionalna izloženost, genetska predispozicija…
Preporuka za rješavanje problema/bolova u vratnom dijelu kralježnice?
Prevencija: Promjena načina života i pravilno držanje, smanjiti broj sati za kompjuterom, TV-om barem u slobodno vreme, raditi češće pauze kod duge vožnje, češće pauze tokom rada (kod sjedilačkog načina rada), te prilagodba radnog mjesta,držati pravilno glavu i vrat, znači u centralnom položaju, raditi vežbe istezanja i razgibavanja glave, vrata i ramena.
Vježbe za vratni dio kralježnice (fizioterapeut), fizikalnom terapijom (IC, UZV, elektro) te dekompresijskom terapijom kralježnice (cervikalnog dijela) kod oštećenja diskova.