Most na Muri i adaptacija mrtvačnice proriteti su Općine Kotoriba

Dani općine Kotoriba obilježavaju se uz uz svetkovinu Uzvišenja svetog križa (Jesnko križevo). Ti dani su prilika da se podvuče crta i analizira jednogodišnje razdoblje te javnost upozna s radom općinskih čelnika. O reliziranim projektima i planovima za naredno razdoblje razgovarali smo s načelnikom Ljubomirom Grgecom i njegovim zamjenikom Robertom Ujlakijem.

Kako ocjenjujete godinu?

Grgec: Unatoč cjelokupnoj teškoj gospodarskoj situaciji koja nas prati već nekoliko godina, uspjeli smo realizirati veći dio onoga što smo si zacrtali u sve u cilju razvoja i uređnja  mjesta. To govori da ne dajmo samo prazna obećanja već ih i reliziramo.

Od konkretnih poteza – koji biste u tih 365 dana izdvojili?

Grgec: Svakako moram spomenuti završetak radova na stolnoteniskoj dvorani u Donjem kraju čime smo u suradnji sa Ministarstvom sporta ovom prostoru dali jednu novu, višu dimenziju te korisnicima omogućili još bolje uvjete za treninge i natjecanja. Nadalje, nastavljena je izgradnja kanalizacijske mreže u Kotoribi, a već krajem ove godine i posljednja ulica bi trebala imati mogućnost priključka na istu po čemu smo jedna od rijetkih općina ne samo u Međimurju već i u cijeloj državi.

Sanirani je veći dio županijske ceste, u suradnji sa ŽUC-om te je uređeno više ulica kako sanacijom asfalta, tako i sadnjom novih hortikulturnih nasada. Ovih dana počinje i prva faza adaptacije mrtvačnice, a kontinuirano se vodi briga o održavanju groblja, parkova i dječjih igrališta.

Ponovno ste aktualizirali pitanje izgradnje cestvonog graničnog prijelaza na rijeci Muri prema Murakeresturu. Što se radi po tom pitanja?

Ujlaki: U ovih godinu i pola mandata više smo puta inicirali i prisustvovali sastancima na temu graničnog prijelaza Kotoriba – Murakeresztur, kako na mješovitim odborima tako i po različitim ministarstvima (vanjskih poslova, prometa, veza i infrastrukture…). Konačno na sastanku u Ministarstvu prometa, početkom srpnja ove godine, na zajedničku inicijativu Općine Kotoriba i mađarskih pograničnih općina, donijet je zaključak da se navedeni prijelaz uvrsti u aneks Međunarodnog sporazuma između Hrvatske i Mađarske, koji bi se trebao potpisati tijekom rujna.

Time bi se formalno pravno stekli uvjeti za daljnje postupke oko kandidiranja same izgradnje prema EU fondovima, a na tu temu održali smo i više sastanaka sa pripadnicima Hrvata u Mađarskoj i REDEA-om.

Uz most, u pripremi su još neki projekti koji će se usmjeriti prema EU…

Ujlaki: Naravno, tu je cesta prema Goričanu kao najbliži izlaz na autocestu. Početkom iduće godine početi će i radovi na asfaltiranju dijela ceste od Kotoribe. Završetak asfaltiranja ovisi najprije o sredstvima koja će biti na raspolaganju, ali se nadamo da će se 2015. asfaltirati barem dio do svetog Donata.

Bez gospodarstva nema razvoja. Što je po tom pitanju poduzeto?

Grgec: Općina još uvijek kupce zemljišta oslobađa komunalnog doprinosa, a i početna cijena zemljišta u Industrijskoj zoni je vrlo povoljna pa je to rezultiralo gotovo rasprodanim parcelama u toj zoni. Vezano na to planiramo proširiti postojeću zonu Istok pa smo od države zatražili novih 18 ha zemljišta koje bi poslužilo upravo za to.

Ujlaki: U Kotoribi je početkom ljeta ponovno otvoren Carinski ured, a od novih investicija planirano je proširenje pogona mlina Julija te izrada plastenika za uzgoj cvijeća čime bi se otvorila, što stalna što povremena, nova radna mjesta.
 
Koliko se i na koji način vodi briga o mladima i jsete li socijalno osjetljivi?

Ujlaki: Dovoljno je reći da smo postavili nove, pravednije kriterije za stipendiranje studenata, a rezultat toga je da je u ovoj godini dodijeljeno 18 stipendija u odnosu na 10 koliko ih je bilo u prošloj. Što se tiče socijalno ugroženih stanovnika, njima maksimalno (u okviru ovlasti) izlazimo u susret, a za Uskrs i Božić se podijeli 80-tak bonova kako bi svima omogućili da dostojanstveno provedu praznike.

Zajedno s Domom za starije i nemoćne “Bistirčak” uključili smo se u projekat pomoći osobama koje trebaju određenu skrb te se nadamo da će do kraja godine i taj projekat oživjeti. Općina se također uključila u sufinanciranje knjiga za osnovnu školu te se i time pokušava rasteretiti roditelje. Isto tako, socijalno ugorženim obiteljima osiguravamo novčana sredstva za kupnja ogrjeva te putem Javnih radova zapošljavamo osobe što sufinanicra dražava.

Od prioriteta za naredno razdoblje navodite završetak izgradnje kanalizacije i adaptaciju mrtvačnice. Uz to, što ste još stavili na listu planova za naredno razdoblje?

Grgec: Kako je prije rečeno jedan od glavnih prioriteta je iznaći način da se počne sa projektom graničnog prijelaza prema Murakereszturu. Nadalje, u planu je adaptacija krovišta na ribičkom domu ŠRD-a Som, uređenje prostorija u Vatrogasnom domu te sanacija podrumskih prostorija Općine u kojoj će biti streljana.

Ujlaki: Centar Kotoribe je svakako zaslužio ljepši i svrsishodniji poslovni centar sa tržnicom pa ćemo pokušati dobiti dio sredstava iz EU fondova upravo za tu namjenu. Tu je i stara škola, danas u vlasništvu Županije, koju želimo spasiti od propadanja i dati joj neku novu funkciju.

Pred mještanima općine Kotoriba je trodnevno obilježavanje Dana općine. Na koji će se način ti dani obilježiti?

Grgec: I ove ćemo godine raznolikim i sadržajnim viešednevnim događanjima dostojno obilježiti Dane općine Kotoriba vodeći se pri tome da u programu bude za svakog ponešto. Tom ćemo prilikom vatrogascima predati novi kombi vozilo.

Načelnik LJ. Grgec i njegov zamjenik R. Ujlaki svim mještankama i mještanima Kotoribe i onima koji su raseljeni diljem svijeta čestitaju Dane općine i blagdan Jesenskog križeva!

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije