'Ovim plaćama teško da se mogu servisirati sve potrebe međimurskih obitelji, od režija, prehrane do školovanja djece, što sve utječe na stvaran pad životnog standarda u Međimurju'
– Povećanje cijena plina i električne energije, za sada za poduzetnike, najnoviji su udar na standard međimurskih i hrvatskih građana i poduzetnika. Ova povećanja će posebno veliki utjecaj imati na povećanje troškova života u Međimurskoj županiji – ističe u priopćenju za javnost kojeg je danas izdao Međimurski demokratski savez koji dalje ističe: – Naime, s obzirom da su međimurske plaće i mirovine po svojoj visini pri samom dnu u Republici Hrvatskoj, u 2016. godini u Međimurskoj županiji dobivali smo najniže prosječne plaće u Hrvatskoj, jasno je da će ovaj udar na standard imati veći utjecaj na potrošače u Međimurskoj županiji nego, primjera radi, u Gradu Zagrebu u kojem je prosječna plaća 6.626 kn, dok je ona u Međimurju 4.652 kn. Prosječna hrvatska plaća isplaćena u lipnju 2017. g iznosila je 6.005 kuna.
Problem postaje tim veći kad pogledamo koliko Međimurki i Međimuraca prima prosječnu plaću manju od hrvatske, ali manju i od one međimurske, a veliki broj radnica i radnika dobiva minimalnu plaću za rad u teškim uvjetima i smjenama. Podaci nam tako govore (iz edicije Međimurska županija u brojkama 2016.g.) da je u Međimurskoj županiji u 2016. g. bilo 31.747 zaposlenih u pravnim osobama. Najviše je bilo zaposlenih u prerađivačkoj industriji, 14.169 sa prosječnom plaćom od 4.370 kn, trgovini sa 3.327 zaposlenih sa prosječnom plaćom od 4.014 kn i građevinarstvu sa 2.754 zaposlena i prosječnom plaćom od 3.780 kn.
Da su plaće radnika i radnica zapravo i niže, dokazuje podatak u razlici plaća između muškaraca i žena u prerađivačkoj industriji, gdje muškarci (većinski zaposleni u metalskoj) dobivaju prosječnu plaću od 5.012 kn, a žene (većinski zaposlene u tekstilu i obući) dobivaju 3.376 kn prosječne plaće.
Ovim plaćama, stoji dalje u priopćenju, teško da se mogu servisirati sve potrebe međimurskih obitelji, od režija, prehrane do školovanja djece, što sve utječe na stvaran pad životnog standarda u Međimurju. Sve mjere koje je Vlada RH do sada poduzela, od smanjenja PDV-a, povećanja minimalne plaće i porezne reforme, očito je najmanje efekta imaju na poboljšanje uvjeta života onih sa najmanjim primanjima. To je posebno vidljivo u Međimurju gdje ne bilježimo bitan rast plaća, a bilježimo stalan rast troškova života-podvučeno je.
U MDS dalje navode: – S obzirom da se u skorije vrijeme predviđa održavanje sjednice Vlade RH u Međimurskoj županiji, pozivamo predstavnike županije da upoznaju članove Vlade sa stvarnim gospodarsko-socijalnim stanjem u Međimurskoj županiji i da na temelju toga pozovu Vladu da svoje politike provode u korist građana i gospodarstva, a ne interesnih skupina i lobija – stoji na kraju priopćenja kojeg potpisuje predsjednik MDS-a Željko Pavlic.